Ev ilaçları ile bakteriyel vajinoz nasıl giderilir

Herhangi bir zamanda vajinanız, çoğu “lactobacillus bakterisi” olan iyi bakteriler olan milyonlarca bakteri barındırır. Bunun için Tanrıya şükür!

İyi bakteriler “anaerobik bakterileri” yani kötü bakterileri korur ve büyümesini engeller. Sağlıklı bir vücut, bakteri dengesini korumak ve her şeyi en üst düzeyde tutmak için iyi bir donanıma sahiptir.

Ancak bu denge zayıfladığında, kötü bakterilerin sayısı iyilerden üstündür. Bu, bakteriyel vajinoz olarak bilinen vajinada iltihaplanmaya yol açar. (4)

Bakteriyel vajinoz, en yaygın vajinal enfeksiyon türüdür,  (1)  sadece  maya enfeksiyonu hemen hemen gelir  .

Durum yaşamı tehdit etmese ve bazı kadınlar hiçbir belirti göstermese de, bazıları için gerçekten tatsız bir deneyim olabilir.

Bakteriyel vajinozun nedenleri

 • Duş almak
 • Korunmasız seks
 • Yeni bir partnerle veya birden fazla partnerle seks
 • Sigara
 • Hem iyi hem de kötü bakterileri öldürebilen aşırı antibiyotik kullanımı

Bakteriyel vajinozun belirtileri

En belirgin belirti, giysilerinize kolaylıkla nüfuz edebilen ve utanç verici olabilen vajinal kokudur. Diğer semptomlar şunları içerir:

 • Kaşıntı
 • İdrar yaparken daha kötü olan yanma
 • Grimsi beyaz veya sarı akıntı
 • Seksten sonra kötüleşen ‘balıksı’ koku
 • Vajinal bölgede hassasiyet veya ağrı.
 • Seks sırasında ağrı

Yukarıda listelenen semptomlar ayrıca bir maya enfeksiyonundan da kaynaklanabilir; bu nedenle, bu tür belirtiler yaşarsanız doktorunuza danışın.

Bakteriyel vajinozun önlenmesi

 • Seks yaparken prezervatif kullanın
 • Birden fazla cinsel partnerden kaçının
 • Vajinadaki bakteri dengesini korumak için duş yapmaktan kaçının
 • Uygun hijyenin sağlanması
 • Hava akışına izin vermek ve bakteriler için üreme alanı haline gelebilecek nemli koşullardan kaçınmak için pamuklu iç çamaşırı ve pantolon giyin.
 • Sindirim sisteminizdeki ve vajinanızdaki bakteri kolonisini korumak için probiyotik açısından zengin yiyecekler yiyin.
 • Anaerobik bakterilerin gelişmesi ve iltihaplanmaya neden olması için mükemmel bir ortam yarattıklarından işlenmiş gıdalardan, fazla şekerden ve karbonhidratlardan kaçının.

Bakteriyel vajinoz için evde tedavi

Bakteriyel vajinoz ise yardımcı olabilecek birkaç ev tedavisi vardır.

Bakteriyel vajinozu hafifletmenize yardımcı olabilecek basit ev ilaçları için okumaya devam edin.

Not  : Çözümler ne olursa olsun, bir veya iki gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsanız durmayın. İstilacı bakterilerden kurtulmak için tedaviye en az bir hafta devam edin.

Ayrıca, hamileyseniz veya emziriyorsanız, ev ilaçlarını denemeden önce bir jinekoloğa veya doğum uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Yöntem 1: Acidophilus takviyesi alın

Bakteriyel vajinoz ile savaşmak için, Lactobacillus bakteri miktarını artırarak vajinanızın pH seviyesini asidik tutmalısınız. (iki)

Acidophilus takviyeleri tam da bunu yapar. Canlı kültürler içerenleri tercih edin. Yüksek etkili asidofilus takviyeleri, bir milyar canlı kültür içerir ve süpermarketinizdeki herhangi bir sağlıklı gıda mağazasında veya vitamin reyonunda kolayca bulunabilir.

Bazı popüler markalar Acidophilus, Bacid, Flora-Q ve Novaflor’dur.

 • Enfeksiyondan kurtulmak için haftada 2 tablet alın. 1 milyar canlı kültür içeren yüksek etkili bir tablet bulamazsanız, 50 milyon canlı kültürden 2 tablet alın.
 • Daha hızlı sonuç almak için bir tableti ezerek suyla macun da yapabilirsiniz. Macunu vajinal bölgenize uygulayın. Bakteriler kendi başlarına seyahat edeceği için yerleştirilmesine gerek yoktur.

Acidophilus takviyeleri anında sonuç verecektir, ancak bakteriyel vajinozu tamamen iyileştirmek için bir hafta boyunca almaya devam edin.

Not  : Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya kemoterapi alıyorsanız, takviye almadan önce doktorunuza danışın, çünkü takviyeler bağışıklık sisteminize müdahale edebilir. Ayrıca hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışın.

Yöntem 2: Hidrojen peroksit uygulayın

Vajinanız, kötü bakteriler için düşmanca bir ortam yaratmak için doğal olarak hidrojen peroksit üretir.

Hidrojen peroksit temizliğinin kullanılması, iyi bakterileri etkilemeden vajinal boşluğun dezenfekte edilmesine yardımcı olur ve böylece bakteriyel vajinoz semptomlarından kurtulma sağlar.

Aslında, hidrojen peroksit de herpes için iyi bir tedavi olarak kabul edilir   .

Adım 1. Hidrojen peroksiti damıtılmış suyla seyreltin.

 • Bir kaseye 2-3 yemek kaşığı hidrojen peroksit dökün.
 • Eşit miktarda su ekleyin ve karıştırın.

Adım 2. Vajinanızı günde iki kez solüsyonla temizleyin.

  Çözeltiye bir pamuk batırın ve vajinanızın etrafına sürün.

 • 10 dakika bekleyin ve ardından suyla durulayın.

Küf kokusu ve vajinal akıntıdan anında rahatlamanızı sağlayacaktır. Enfeksiyondan tamamen kurtulmak için haftada iki kez uygulamaya devam edin.

Ayrıca, seyreltilmiş hidrojen peroksite batırılmış tamponları günde iki kez 30 dakika vajinaya yerleştirebilirsiniz.

Yöntem 3: Folik asit takviyeleri alın

Folat olarak da bilinen folik asit, besinlerde doğal olarak bulunur, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve enfeksiyonları uzak tutar. (3)

Hidrojen peroksit temizliği ve asidofilus takviyeleri ile birlikte folik takviyelerin alımı, sadece bir folik asit takviyesi almaktan ziyade bakteriyel vajinozu iyileştirmek için etkili bir şekilde çalışır.

Folik asit ayrıca istilacı bakterilere karşı direnç oluşturmaya yardımcı olur. Ek bir fayda olarak, hemoglobin sayınızı artırmanıza da yardımcı olacaktır   .

 • Bakteriyel vajinozu bir haftada iyileştirmek için günde bir kez 800 mcg tablet alın veya dozu probiyotikler (asidofilus takviyesi) ve hidrojen peroksit ile birlikte iki kez 400 mcg’ye bölün.
 • Koyu yapraklı yeşillikler, kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, fasulye ve mercimek gibi folat açısından zengin yiyeceklerin alımını da artırabilirsiniz.

Yöntem 4: sarımsak

Sarımsak, herhangi bir antibiyotikten çok daha güçlü olduğu söyleniyor. Sarımsak, bakteriyel vajinozu tedavi etmek için antibakteriyel özellikler sağlayan allisin içerir. (5)

Günlük olarak tüketilirse (çiğ veya pişmiş biçimde), sarımsağın antibiyotik özellikleri geriye doğru çalışacak ve ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirerek  sizi küçük soğuk algınlığı ve gripten koruyacaktır. Ezilmiş sarımsak, genital siğilleri tedavi etmek için de kullanılabilir   .

Tek adımlı tedavi: vajinanıza bir diş sarımsak yerleştirin

 • Bir sarımsak kabuğu alın ve kağıt gibi dış kabuğunu soyun.
 • Geceleri vajinanıza yerleştirin. Ayrıca, kolayca geri almak için dişin etrafına ince bir diş ipi veya diş ipi bağlayabilirsiniz.
 • Meyve sularını hızlıca serbest bırakmak için çiviyi kesebilirsiniz.
 • Bir gecede bırakın.
 • Sabahları duştan önce sarımsağı çıkarın.

İlk geceden sonra olumlu sonuçlar göreceksiniz. Durumu tamamen iyileştirmek için tedaviye bir hafta devam edin.

Not:  Buradaki tek dezavantajı, sarımsağı sevmiyorsanız, yani garip bir nedenden ötürü, bütün gece ve ertesi sabah sarımsak tadı ağzınızda hissedeceksiniz. Sarımsağın tadına tahammül edemiyorsanız, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak kapsüllerini tercih edebilirsiniz.

Yöntem 5: yoğurt

Yoğurt, vajinadaki iyi bakterileri geri kazanmaya ve pH dengesini korumaya yardımcı olan doğal bir laktobasil bakteri kaynağıdır. (7)

Bakteriyel vajinozu tedavi etmek için doğrudan vajinanıza uygulayabilir veya her gün yoğurt yiyebilirsiniz.

Aromalı yoğurt enfeksiyonu tedavi etmede etkili olmayacağından, sadece sade yoğurt tercih etmeyi unutmayın. Ayrıca yoğurt alırken etiketi okuyun. Yaşayan kültürlere sahip birini seçin.

Tek adımlı tedavi: Vajinanızın içine yoğurt uygulayın

 • Sade yoğurtta bir tamponu 10 dakika bekletin.
 • Tamponu vajinaya yerleştirin ve 2 ila 3 saat bekletin.
 • Alternatif olarak, yoğurdu parmaklarınızla doğrudan vajinanıza uygulayabilirsiniz. Yoğurt giysilerinizi bozacağından, ince pedler veya maksi pedler giydiğinizden emin olun.
 • İşlemi günde 3-4 kez tekrarlayın.

İlk denemeden sonra semptomların hafiflediğini görebilirsiniz. Enfeksiyonu tamamen temizlemek için tedaviye bir hafta devam edin.

Yöntem 6: elma sirkesi

Asidik elma sirkesi, bakteriyel vajinozu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, neden yararlı olduğunu destekleyen hiçbir bilimsel veri yoktur.

Sadece annenin sahip olduğu organik ve filtrelenmemiş çeşidi kullanın. Anne, tüm faydalı bakterileri içerir.

Ayrıca düzenli olarak elma sirkesi içmek ilk etapta bakteriyel vajinozu önlemede etkili olabilir. Elma sirkesi içmek idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için de faydalıdır   .

Adım 1. Elma sirkesini distile su ile seyreltin.

 • 1 ölçü elma sirkesini 2 ölçü saf suyla karıştırın.
 • Herhangi bir kirletici maddenin vajinal boşluğunuza girmesini önlemek için damıtılmış su kullanılması tercih edilir.

Adım 2. Vajinal bölgenize ve çevresine seyreltilmiş elma sirkesi uygulayın

 • Bir pamuk topunu solüsyona batırın ve vajinanın içine ve çevresine sürün.
 • Alternatif olarak, banyo suyunuza 1/2 bardak elma sirkesi ekleyip 30 dakika bekletebilirsiniz.

Bu çare ile yanma ve tahrişten anında kurtulacaksınız. Günde bir kez yapın ve enfeksiyon 2 ila 3 hafta içinde geçer.

Yöntem 7: Kuşburnu ile C vitamini kullanın

C vitamini bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Bakteriyel vajinoz söz konusu olduğunda, kuşburnu ile C vitamini ağızdan veya vajina içine almak, semptomların sadece bir geceden sonra hafifletilmesine yardımcı olabilir.

C vitamini almak, yanma ve rahatsızlığa neden olabileceğinden düzenli bir işlem olmamalıdır.

 1000 mg’lık bir tableti vajinanıza yerleştirin ve gece boyunca bırakın.

 • Vajinaya yerleştirme konusunda rahat değilseniz günde iki kez ağızdan kuşburnu ile birlikte 1000 mg C vitamini de alabilirsiniz.

Yerleştirme yöntemi, yalnızca bir kullanımdan sonra sizi kokudan kurtaracaktır. Bununla birlikte, durumu tamamen iyileştirmek için bir hafta boyunca her gün tekrarlamanız gerekir.

Bu tedaviyi, durum tamamen iyileştikten sonra önleyici bir önlem olarak haftada bir kez de yapabilirsiniz.

Not  : Yerleştirme yöntemiyle her gün sulu bir boşalma alacaksınız, bu nedenle giysilerinizin kirlenmesini önlemek için hijyenik ped kullanın.

Yöntem 8: Borik asit kullanın

Borik asit, bakteriyel vajinozu tedavi etmek için başka bir güvenli, etkili ve ucuz çözümdür. Borik asit doğal olarak antibakteriyel ve antifungaldir. (8)

Not  : Yutulması halinde çok toksik olabileceğinden borik asit tüketmeyin. Ancak vajinanız için güvenlidir. Ayrıca, hamileyseniz çare kullanmayın.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Borik asit (antibakteriyel ve antifungal özellikler)
 • Boyut 0 boş jel kapsül

Tek adımlı tedavi: vajinanıza borik asitle doldurulmuş bir jel kapsül yerleştirin

 • Bir jel kapsül alın ve kapsülü tamamen doldurmak için biraz borik asit dökün.
 • Uyumadan önce bu kapsülü vajinanıza yerleştirin.
 • Bir gecede bırakın.
 • Ertesi sabah vajinanızı ılık ılık suyla temizleyin.

Tedaviyi her gece bir kez tekrarlayın ve durumu 7 ila 10 gün içinde iyileştirmelidir.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Herhangi bir ev tedavisine başlamadan önce adetinizin bitmesini bekleyin. Adet kanı, doğası gereği alkalindir ve vajinanızdaki pH seviyesini dengeleme çabalarınızı caydırabilir.
 • Olası enfeksiyonları tam seyrini tamamlamadan önce belirlemek için vajinal pH seviyenizi izleyin.
 • Bakteriyel vajinozunuz varsa küvetlerde banyo yapmaktan kaçının. Olsa bile, küvetinizi dezenfekte etmek için hidrojen peroksit ile temizleyin.
 • Her saatten sonra soğuk kompres kullanmak yanmanın yatışmasına yardımcı olur.
 • Bakteriyel vajinoz sırasında hijyeni korumak için ince astarlı gevşek pamuklu külotlar giyin.
 • Ayrıca, külot astarını her 2 ila 4 saatte bir değiştirin.
 • İşleri daha da kötüleştirebileceği için enfeksiyon sırasında seks yapmaktan kaçının.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*