Tembel olmayı nasıl bırakabilirsiniz: 15’ten fazla motivasyon ipucu

Ara sıra bir gün izin almak normaldir ve hatta sağlıklı bile olabilir. Sadece her gün bir dinlenme gününe dönüşmeye başlarsa sorun olur. Sonunda, tembel olmayı bırakmakta zorlanabilirsiniz.

Bu tür tembellik, hızla strese  ve  endişeye dönüşebilir   . Bir gün çalışmayı bıraktığınızda başlar ve daha fazla iş birikmeye başlar. Bunalmış hissetmeye başlayabilir ve sonuç olarak harekete geçmekten kaçınabilirsiniz. Farkına bile varmadan, yapacak bir sürü şeyin altında gömülüyorsun.

Bu nedenle tembelliğin yoluna girmesini durdurmak ve onu ele geçirmesini engellemek hayati önem taşır. İşte zihninizi harekete geçirmeniz için bazı stratejiler.

1.  Tembelliğinizin nedenini bulun. Tembel olmayı bırakmak için yapmanız gereken ilk şey, tembelliğinizin temel nedenini belirlemektir. Daha üretken olmanız için gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir   . Kendinize şunu sorun: “Neden kaçınmaya çalışıyorsunuz veya sizi harekete geçmekten alıkoyan nedir?”

2. Tembelliğinizin etkilerini fark edin. Hareketsizliğinizin olumsuz etkilerinin bir listesini yapın. Zihniniz tembel olmanın etkisini kabul etmek istemeyebilir, ancak sonuçları vardır ve bunların farkına varmanız faydalı olacaktır.

3. İşinize olan tutkunuzu yeniden canlandırın. Bazen sevdiğimiz görevler bile sıkıcı olabilir. Bu olmaya başladığında, belirli görevleri yapmanın nedenlerini hatırlayın. İşin kötü kısımlarında sıkışıp kalmak yerine, görevlerin olumlu sonuçlarını hatırlayın.

4. Başlayın. Çoğu zaman, tembelliğin üstesinden gelmenin en zor kısmı yeni başlamaktır. Kendinize şunu sorun: ‘Atabileceğim bir sonraki adım nedir?’ İleriye doğru küçük bir adım atın. Örneğin, bu 10 dakika erken kalkmak veya yataktan kalkmak anlamına geliyorsa, devam edin. Sorunu çözmeye başladığınızdan çok daha fazlasını yavaş yavaş başaracağınızı göreceksiniz.

5. Organize olun. Kendiniz için katı bir program belirleyin. Bir yaşamı, ezici ve yapar   ertelemek  ve  ZE  etrafında  . Çalışma saatlerinizi ve boş zamanınızı düzenleyin.

Kendinize, ‘Sadece 1 saat boş zamanınız olsaydı ne yapardınız?’ Diye sorun. Veya ‘Sadece 1 saatlik çalışma süreniz kalsaydı ne üzerinde çalışırdınız? Bu, öncelik vermenize ve düzenlemenize yardımcı olacaktır.

6. Yatmadan önce yapılacaklar listesi oluşturun. Hedeflerinizi yazmak, eyleminizi görselleştirmenize yardımcı olacaktır.
Her gece yatmadan önce, ertesi gün yapılması gereken 5 ila 10 görevin (büyük ve küçük) bir listesini yapın.

7. Bir rutin oluşturun. Güne her gün aynı saatte başlayıp bitirmeye çalışın. Bu, tembel bir kişiyi üretken olandan ayıran bir rutin yaratır. Belli bir rutininiz olduğunda, bu yavaş yavaş bir alışkanlık haline gelir ve her gün işleri halletmenize yardımcı olur. Zamanınızın kaydını tuttuğunuzda, işleri halletmek için sizi daha çok ve daha hızlı çalışmaya zorlar.

8. Güne en önemli görevle başlayın. Güne sizin için en önemli olan görevle başlayın. Her gün sizi uzun vadeli hedeflerinize ve kalbinizin arzusuna yaklaştıran bir görevi tamamlayın. Bunu sabah rutininize dahil edin. Daha sonrası için tasarruf ederseniz, günle meşgul olacaksınız ve en önemli şeyler için zamanınız kalmayacaktır. Bu aynı zamanda hedeflerinize ulaşmak için sizi motive edecektir.

9. Ödevinizi bölün. İnsanlar genellikle çok büyük, bunaltıcı ve yorucu görünen görevlerden kaçınırlar. Ödevinizi daha küçük görevlere bölmek, daha az korkutucu ve daha az zor görünmesini sağlar. Büyük görevler yerine daha küçük görevleriniz olduğunda, tek seferde çok fazla çaba gerektirmez. Bu, iç direncin üstesinden gelmenize ve tembelliği bırakmanıza yardımcı olacaktır.

10. Zamanınızı bölün ve ara verin. Saatlerinizi böldüğünüzde, işiniz daha az bunaltıcı görünecek ve motive kalacaksınız. Görevler arasında kendinize kısa molalar verin. Bir yürüyüşe çıkın, Facebook güncellemelerini kontrol edin veya biraz dinlenin. 10 dakikalık bir ara vermenin odaklanmanıza yardımcı olacağını göreceksiniz  .

11. Dikkat dağıtıcı unsurları azaltın. Sizi geciktiren şeyleri ortadan kaldırın. Televizyon, internet, akıllı telefonunuz ve dikkatinizi başka yöne çeken diğer şeyler gibi dikkat dağıtıcı unsurlarınızı azaltın.
Çalışırken bu tür dikkat dağıtıcıları – evin diğer ucunda veya arabanızda bile – ulaşılamayacak bir yere koyun. Bu, odaklanmanıza ve üretken kalmanıza yardımcı olacaktır.

12. Aktif olmanın olumlu ve olumsuz yanlarını listeleyin. Kendinize sorun, ‘Değişiklikler yapıp harekete geçersem 5 yıl sonra hayatım nasıl görünecek?’ veya ‘Harekete geçmezsem hayatım nasıl kötüleşecek?’
Bu size nereye gittiğinize dair bir gerçeklik kontrolü sağlar. Ve tembelliğinizin olumsuzluklarını ve eyleme geçmenin olumlu yanlarını incelediğinizde, ayağa kalkıp sorumluluk almak için motive olacaksınız.

13. Etrafınızı aktif insanlarla çevreleyin. En çok zaman geçirdiğimiz insanların ruh hallerine ve düşüncelerine uyum sağlama eğilimindeyiz. Bu nedenle motive olmuş insanlarla zaman geçirdiğinizden emin olun.
Örneğin, işlerinden nefret eden ve bundan şikayet eden insanların yakınındaysanız, iş hakkında daha olumlu düşünen başkalarını bulun.

14. Sorumlu olmanıza yardımcı olacak birini bulun.  Tembel alışkanlığınızdan kurtulmak için arka tarafta bir tekme olsa bile, sizinle görüşmesi ve ilerlemenizi ölçmenize yardımcı olması için bir arkadaşınız, ebeveyniniz veya partneriniz bulun.
Sizi sorumlu tutacak biri olduğunda harekete geçme olasılığınız daha yüksektir.

15. Sağlıklı beslenin. Sebze ve meyveler açısından zengin sağlıklı bir diyet, enerjinizi artıracak ve vücudunuzu yüksek vitese alacaktır. Sürekli enerji sağlamayan abur cuburdan kurtulun ve düzenli öğünler yediğinizden emin olun.

16. Egzersiz. Düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun. Egzersiz , ruh halinizi iyileştiren  ve size doğal enerji veren endorfin salgılar  .

17. Başarısızlıktan korkmayın. Başarısızlık korkusu sizi harekete geçmekten alıkoyabilir veya daha kolay görevler seçmenize neden olabilir. Herkesin aksilikler yaşadığını bilin. Risk alın ve işler istediğiniz gibi gitmezse, bunu bir öğrenme deneyimi olarak kabul edin.

18. Ara sıra tembel bir günü takdir edin ve tadını çıkarın. İşkolik olmak hedef değildir. Üretkenliğiniz artarken bile, yavaşlamak için biraz zaman ayırmanız gerekir. Hiçbir şey yapmadan tembel bir günün tadını çıkarın ve bu konuda kendinizi suçlu hissetmeyin. Bu, haftanın geri kalanında motive ve enerjik kalmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi çok zorladığınızda, bedeniniz ve zihniniz ihtiyaç duyduklarında aksama sürelerini alacaktır ve ihtiyaç duyduğunuzda olmayabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*