Soğuk eller ve ayaklar nasıl ısıtılır

Ellerinizi ısıtmak için ovuşturmak yaygın bir kış sahnesidir. Ayaklarınızı sıcak tutmak için yünlü çoraplara ve kabarık terliklere sokmak da öyle. Ancak bazı talihsiz ruhlar için, bu kanıtlanmış taktikler, soğuk elleri ve ayakları ısıtmada sefil bir şekilde başarısız oluyor.

İnsanları buzlu elleriniz ve ayaklarınızla püskürtüyorsanız, çözümü bulmak için okumaya devam edin.

Etkilenen bölgede uyuşma veya karıncalanma varsa, cilt sıkılaşırsa veya sertleşirse ve ten rengi mavi veya beyaza dönüşürse doktorunuza danışın.

 

Ellerin ve ayakların soğumasının nedenleri

 • Çevreleyen sıcaklık düştüğünde, vücudun açıkta kalan bölgelerindeki kan damarları ve kılcal damarlar daralır ve vücut ısısıyla birlikte kan akışı vücuttaki hayati organlara yönlendirilir. Bu genellikle uzuvlarınızdan ısıyı çekmeyi ve sizi soğuk el ve ayaklara bırakmayı içerir. (bir)
 • Aşırı soğuğa maruz kalmanın yanı sıra, zayıf dolaşım, stres,  kalp hastalığı  , diyabet, Raynaud hastalığı, donma, ilaç yan etkileri ve matkap gibi titreşimli ekipmanlarla uzun süreli çalışma gibi faktörler de olabilir. soğuk el ve ayaklara yol açar.
 • Kadınlar, tiroid ve diğer hormonal dengesizlikler ve dalgalanmalar nedeniyle üşümeye daha yatkındır   .
 • Genetik faktörler ayrıca soğuk el ve ayaklara yatkınlığınızı da belirleyebilir.

Önleyici ipuçları

Sigara, kafein ve alkolden kaçının. Sigara içmek dolaşımı etkiler ve kafein kan damarlarını daraltır. Alkole gelince, ısınma etkileri sadece geçicidir.

Soğuk eller ve ayaklar için evde tedavi

Kat kat çoraplar ve eldivenler giymek veya sıcak suya daldırmak, soğuk ellerinizi ve ayaklarınızı rahatlatacak hiçbir şey yapmadıysa, ekstremitelerinizi yeniden ısıtmak için bazı kolay, doğal çareler deneyin.

Bir kişi için işe yarayanın bir başkası için işe yaramayabileceğini unutmayın. İhtiyaçlarınıza ve rahatınıza uygun iyi bir çare bulana kadar her birini deneyin.

İşte soğuk el ve ayakları 2 dakikada ısıtmak için dört kolay ev ilacı.

Yöntem 1: Ginseng kullanın

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, özellikle Kore kırmızı ginsenginin veya Panax ginsenginin ellerin ve ayakların soğuğa aşırı duyarlılığını tedavi etme yeteneğine baktı.

Ginseng bitkisinin eller ve ayaklardaki kan damarlarının genişlemesine neden olduğu ve böylece ilgili bölgelerde önemli ölçüde daha yüksek cilt sıcaklıklarına neden olduğu gösterilmiştir. (  3  )

Gerçek Panax ginseng kökü elde ederseniz, şu şekilde çay haline getirilebilir:

 • Ginseng kökünü rendeleyin.
 • Rendelenmiş kökü bir tencereye suya koyun ve kaynatın.
 • 7-10 dakika demlenmeye bırakın.
 • Rendelenmiş kök çayını süzün ve sıcakken için.

Alternatif olarak, Kore Kırmızı Panax ginseng kapsülünü de kullanabilirsiniz. Bu ek, yerel sağlık gıda / takviye mağazanızdan veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Sağlık uzmanınız tarafından bir kez çalıştırdıktan sonra belirtildiği gibi günlük alın.

Yöntem 2: Zencefil kullanın

Geleneksel Çin tıbbına göre zencefil, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biri olan ısınan bir gıda olarak kabul edilir   . Zencefil ayrıca kanı inceltmede ve dolaşımı iyileştirmede çok faydalıdır. (iki)

Bu nedenle diyetinize zencefil dahil etmek, soğuk el ve ayakları önlemede çok faydalıdır. Salatalara çiğ zencefil kökü ekleyin veya yemek pişirmek için kullanın. Zencefilin faydalarından yararlanmanın bir başka basit yolu da  zencefil çayı içmektir  .

Adım 1. Zencefil dilimlerini suda kaynatın.

 • Ateşin üstündeki tavaya 1 bardak su dökün.
 • 1 ila 2 inç soyulmuş zencefil dilimleri çiğ zencefil kökü ekleyin.
 • Kaynatın ve yaklaşık 5 dakika pişmesine izin verin.

Adım 2. Zencefil çayını süzün ve günde 3 defa için.

 • Zencefil çayını bir bardağa süzün.
 • Dolaşımı iyileştirmek ve soğuk ellerinizi ve ayaklarınızı hızla ısıtmak için bu zencefil infüzyonunu günde 3 kez için.
 • Çayın tadını iyileştirmek ve faydalarını artırmak için biraz bal da ekleyebilirsiniz.

Gerektiği kadar günlük tüketin.

Yöntem 3: Acı biber kullanın

Cayenne biberi genellikle acı ile eşanlamlı olarak kullanılır. Kulaklarınızı dumanlayabilen, yüzünüzün kızarmasına ve burnunuzun anında akmasına neden olan kırmızı acı bir acı biberdir. Karda soğuk ayakları ısıtmak için de kullanılabilir.

Acı biberde bulunan kapsaisin, acı biberin gerçek ısısını veren şeydir. Topikal olarak cilde uygulandığı bölgelere kan akışını artırdığı gösterilmiştir. (  4  )

Soğuk ayaklar için kırmızı biber, yalnızca bir dezavantajı olan çok popüler bir ilaçtır: ayaklarınızda kesik veya yaralar olmamalıdır. Kırık cilde kırmızı biber koyarsanız ne olacağını kolayca tahmin edebilirsiniz – büyük bir kalıcı OUCH!

Bu nedenle, ciddi bir çatlak topuk vakanız varsa, bu çözüm kesinlikle  hayırdır  . Cildiniz kapsaisine duyarlıysa veya acı biber yanmaya yatkınsanız da bu ilacı kullanmamalısınız.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Arnavut biberi tozu (kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur)
 • Pamuklu çorap

Adım 1. Acı biber tozunu çorapların içine serpin

 • Pamuklu çoraplarınızı ters çevirin.
 • Ayak parmaklarınızın, toplarınızın ve topuklarınızın alt kısmıyla temas edeceği yere kırmızı biber serpin. Her çift çorap için sadece 1 çay kaşığı acı biber kullanın.

Adım 2. Acı biber çorapları giyin

 • Çoraplarınızı, biberin ayak tabanlarınıza temas etmesi için giyin ve çare sihrini yerine getirsin. Biber ayak tabanlarınızı kırmızı veya pembeye boyayabilir.
 • Cildinizin biberle doğrudan temas etmesini istemiyorsanız ayaklarınızı ince çoraplarla örtün ve biber çorapları ile yerleştirin.
 • Ayaklarınız ısındığında biber çoraplarını yenisiyle de değiştirebilirsiniz.

Soğuk elleri ve ayakları rahatlatmak için her gün tekrarlayın.

Yöntem 4: Isıtılmış bir pirinç torbası kullanın

Hiçbir şey eski bir pirinç torbası kadar rahatlatıcı olamaz. Evde bir torba pirinç yapmak  çok kolaydır. Ancak dikiş dikmek istemiyorsanız ve pirinç çantanızın neye benzediğini umursamıyorsanız, derme çatma bir pirinç ısıtma yastığı yapmak için eski bir çorabı kullanın.

Mikrodalga kumaşlı, tercihen pamuklu bir çorap kullandığınızdan emin olun. Herhangi bir tür beyaz pirinçle doldurun ve açık ucunu bir düğümle sabitleyin. Tek yapmanız gereken, mikrodalgada 2-3 dakika ısıtmak.

Taze pirinç poşetlerinin ısınması daha az zaman alır. Isıtma yastığındaki eski pirincin ısınması daha uzun sürer, çünkü pirinç aylarca kullanımdan sonra ısı tutma kapasitesinin bir kısmını kaybetti.

Tek adımlı tedavi: Ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak bir pirinç torbasıyla ısıtın

 • Sadece sıcak bir pirinç poşeti ile sarılın ve soğuk ellerinizi ve ayaklarınızı anında ısıtmak için kullanın.
 • Yatmadan önce, uyurken ayaklarınızı ısıtmak için battaniyenizin altına da koyabilirsiniz.

Soğuk ellerinizi ve ayaklarınızı 2 dakikada ısıtmak için bunu her gün yapın.

Elleri ve ayakları ısıtmak için ipuçları

 • Uçucu yağlar kan dolaşımını iyileştirmede ve ayakların soğumasını önlemede çok faydalı olabilir. En iyi sıcak yağ masajı olarak kullanılırlar. Yağ ve ısının birleşik etkisi dikkate değer sonuçlar sağlayabilir.
 • Seçtiğiniz uçucu yağlar için taşıyıcı yağ olarak kullanmak üzere hindistancevizi veya hint yağı yerine zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bir tutamda, bir losyonda uçucu yağı da kullanabilirsiniz.
 • Çoraplarınızda 1 çay kaşığından fazla kırmızı biber tozu kullanmayı düşünüyorsanız, önce talk veya mısır nişastası bazı ile karıştırın.
 • Cayenne çorap ilacını hazırlarken elinizi kırmızı biber yanıklarından korumak için eldiven kullanabilirsiniz. Acı biberini çıplak elle tutuyorsanız, ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
 • Çorap ısıtma yastığınızı yapmak için pirinç yerine kum, buğday, arpa, yulaf ezmesi, fasulye veya kiraz çekirdeklerini de kullanabilirsiniz.
 • Elektrikli ısıtma yastığınız varsa, onu da kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*