3 yıla kadar tarihler nasıl saklanır (3 yöntemi test ettik)

Efsaneye göre hurmanın meyvelerini taşıyan hurma hurması, Adem’in yaratılışından sonra kalan tozdan yapılmıştır.

İncil’de “hayat ağacı” olarak da bilinen hurma ağacı, insanlığın en eski mahsullerinden biridir. Ağaçtan elde edilen tatlı ve lezzetli hurmalar, sadece atıştırmak için lezzetli bir atıştırmalık olmakla kalmaz, aynı zamanda çok sayıda sağlık yararıyla da yüklüdür. Onlar gerçekten zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz için besindir.

Hurma, potasyum, demir, magnezyum, manganez ve bakır gibi sağlıklı bir temel mineral kaynağıdır. Ayrıca B6 vitamini, folik asit, niasin, diyet lifi ve protein içerirler. Diyetinize tarihler eklemek beyin işlevini desteklemeye, kemik sağlığını desteklemeye, cinsel sağlığı iyileştirmeye ve sağlıklı bir kalbi korumaya yardımcı olabilir.

Hurmalar ayrıca şeker bakımından yüksektir, bu da onları anında enerji artışı için harikadır. Bu nedenle dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, tüm gün oruç tuttuktan sonra kan şekerlerini hızla normale döndürmek için hurma tüketerek Ramazan orucunu kırarlar.

Sadece çiğnemeye ek olarak tarihler, tarih kareleri, kurabiyeler veya enerji çubukları yapmak için kullanılabilir. Ayrıca salatalara ve tuzlu yemeklere eklenebilirler. Ancak, tüm tarihleri ​​aynı anda kullanamayabilir ve grubu ileride kullanmak üzere saklamak isteyebilirsiniz.

Depolama söz konusu olduğunda tarihlerin oldukça basit olduğunu bilmekten mutlu olacaksınız. Oda sıcaklığında birkaç hafta saklanabilir veya buzdolabında veya yıllarca dondurulabilir.

“Tarihi kaydetmek” istiyorsanız, tarihleri ​​doğru şekilde saklamak için bu üç kolay yöntemden birini izleyin.

Yöntem 1: Kilerde (30 ila 45 gün)

Hurmalarınızı yakında yemeyi planlıyorsanız, onları hava geçirmez bir plastik veya cam kapta saklamak, yaklaşık 1 ay boyunca güzel görünmelerini sağlayacaktır. Bununla birlikte, yarı kurutulmuş hurma çeşidi zaten kürlenmiş olduğundan ve satın almadan önce bir süredir rafta kaldığından, en iyi lezzet için 1 hafta içinde tüketmeniz en iyisidir.

Bir hafta sonra bile tarihler bozulmayacak. Kilerinizde oda sıcaklığında 30 ila 45 gün boyunca iyi durumda kalırlar  . Kuru çeşit, neredeyse 6 aya kadar daha uzun süre kalacaktır.

Tek adımlı yöntem: Tarihleri, güneş ışığı ve ısıdan uzakta hava geçirmez bir kavanozda saklayın

 • Tarihleri ​​bir cam kavanoza bırakın.
 • Kapağı sıkıca vidalayın.
 • Kavanozu doğrudan güneş ışığından uzakta kilerinizin bir köşesinde saklayın. Ayrıca bunları soba, fırın veya başka bir ısı kaynağının yanında saklamayın.

Yöntem 2: Buzdolabında (6 ila 12 ay)

Tarihler, buzdolabında saklandığında yaklaşık 1 yıl boyunca iyi kalabilir. Soğutma, hasat zamanında iyileştirilmedikleri için Medjool hurmaları gibi taze çeşitler için en uygun olanıdır. Bunları buzdolabında saklamak, nemlerinin ve lezzetlerinin çoğunun korunmasına yardımcı olur.

Taze çeşitler buzdolabında 1 ay boyunca iyi ve taze kalırken, dokuda bir değişiklik fark etseniz de çok daha uzun süre tüketecek kadar iyi kalacaklardır. Yarı kuru ve kuru çeşitler sırasıyla 6 ay veya 1 yıla kadar soğutulabilir.

Tek adımlı yöntem: Tarihleri ​​fermuarlı bir çantada soğutun

 • Tarihleri ​​fermuarlı bir çantaya koyun.
 • Torbadaki tüm havayı sıkın ve kapatın.
 • Daha az yer kaplaması için çantayı düzleştirin ve tarihleri ​​doğru şekilde saklamak için ihtiyacınız olana kadar buzdolabınıza koyun.

Yöntem 3: dondurucuda (1 ila 3 yıl)

Dondurucuda taze hurmalar neredeyse 1 yıl sürebilirken, yarı kuru ve kuru hurmalar şaşırtıcı bir şekilde 2-3 yıl sürebilir  . Tarihleri ​​dondururken akılda tutulması gereken tek şey, meyvelerle hava temasının olmamasını sağlamaktır. Dondurucudan gelen soğuk hava onları kurutur ve hurmalar kremsi dokusunu ve zengin aromasını kaybeder.

Havaya maruz kalmamak için tarihleri ​​hava geçirmez bir kapta veya dondurucuda güvenli kilitli poşetlerde saklayın. Benzer şekilde,  dolmalık biberleri  ve hatta  limonları raf ömürlerini uzatmak için dondurabilirsiniz  .

Tek adımlı yöntem: Hava geçirmez bir kapta tarihleri ​​dondurun

 • Tarihleri ​​hava geçirmez bir cam veya plastik kaba koyun. Tarihler donduğunda genişleyecektir, bu nedenle kapta fazladan yer bıraktığınızdan emin olun.
 • Kabın kapağını sıkıca kapatın.
 • Tarihleri ​​1 ila 3 yıl saklamak için dondurucunuza koyun.
 • Dondurulmuş tarihleri ​​kullanmak için önce 2 ila 3 saat çözmeniz gerekir.

İpuçları

 • Paketlenmiş tarihlerin çoğu önceden çekilmiştir. Değilse, keskin bir bıçak kullanarak uzunlamasına kesin ve çukurları tarihlerden çıkarın.
 • Dondurulmuş hurmalar, geleneksel tatlandırıcılar yerine bir smoothie ile karıştırılabilir. Onları 10 dakika suda bekletin ve ardından diğer malzemelerle karıştırın.
 • Tarihler de yulaf ezmesine hoş bir ektir.
 • Bazı tarihlerde ciltte beyaz lekeler oluşabilir. Bu, tarihlerdeki şeker kristalleştiğinde olur. Hala yemeleri güvenlidir. Yamalar sizi rahatsız ediyorsa, hurmaları çok düşük ısıda ısıtmak şeker kristallerini eritecektir.
 • Tarihler çürük kokmaya başlarsa veya önemli ölçüde renk değişikliği gösterirse, muhtemelen bozulmuş oldukları için onları atın.
 • Mantarları saklamak  veya  tatlı mısırları korumak için burada açıklanan yöntemlerden bazılarını da kullanabilirsiniz   .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*