Cilt alerjilerini tedavi etmek için ev yapımı zerdeçal kremi

Cilt alerjileri hayatınızı bir kabusa dönüştürebilir! Rahatsız edici bir alerjen şişlik, kızarıklık, kızarıklık, kaşıntı, çatlak cilt, yumrular ve pul pul cilde neden olabilir.

Alerjiler, havadaki değişiklik, belirli yiyecekler, kozmetikler ve daha fazlası gibi bir dizi şeyle tetiklenebilir. Ayrıca zayıf bir bağışıklık sistemi sizi cilt alerjilerine daha yatkın hale getirebilir.

Sebep ne olursa olsun, cilt alerjileri oldukça can sıkıcı olabilir. Çok fazla ağrı ve tahrişe neden olurlar.

Alerji semptomlarından kurtulmanıza yardımcı olacak bir dizi ticari tıbbi tedavi vardır. Ancak bu kimyasallar cilde zarar verir. Sentetik kremler ve losyonlar semptomları hafifletmeye yardımcı olur, ancak cildi kurutabilir.

Ev ilaçları, alerjileri ve cilt iltihabını tedavi etmenin kolay ve güvenli bir yoludur. Mutfak dolabında cilt problemlerinizden kurtulmanıza yardımcı olabilecek bir dizi malzeme vardır.

Alerjiler ve cilt iltihapları için mükemmel ve hazırlaması kolay bir çaremiz var. Öncelikle bu kremde kullanılan güçlü malzemeleri size tanıtalım.

Zerdeçal:  Zerdeçal  , özellikle cilt ile ilgili olanlar olmak üzere çeşitli problemler için kullanılan eski bir tedavidir . Antioksidan ve anti vardır – yardım olduğunu inflamatuar özelliklere  tedavi alerji  ve  hastalıkları  cilt  ,  ağrı ve inflamasyonu azaltmak  ve yaraları iyileşir. Doğal bir antibiyotik olduğu için  zerdeçal sivilceleri temizlemek için kullanılabilir  . Ayrıca  koyu halkaları ve kırışıklıkları hedef alır  . Bu büyülü bileşen, ev ilaçlarında çok kullanılır.

Neem (Hint leylak) yağı –  Neem homeopati, ayurveda ve naturopatide yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiyi sağlık bakımı, cilt bakımı  ve  saç bakımı için en popüler ilaçlardan biri yapan   şey, antiviral, antifungal, antibakteriyel, antiinflamatuar, analjezik ve antimikrobiyal özellikleridir. Neem, alerjiler, akne, kızarıklıklar, egzama, yaşlanma belirtileri ve daha fazlası gibi ciltle ilgili bir dizi sorunu gidermeye yardımcı olur. Ayrıca yaraları iyileştirmeye ve enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olur.

Çay Ağacı Esansiyel Yağı –  Bu harika yağ, antibakteriyel, antiseptik, antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir. Çay ağacı esansiyel yağında bulunan bileşiklerden biri olan Terpinen-4’ün bazı virüsleri, mantarları ve bakterileri öldürmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Aynı zamanda mikroplarla ve yabancı istilacılarla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini de arttırır. Bu çay ağacı esansiyel yağı böylece cilt alerji karşı etkili, hem de kılan  bakteriyel ve fungal cilt sorunları tedavisinde  ,  cilt enfeksiyonları önleme ve iyileşme sürecini arttırmak  .

Çay ağacı esansiyel yağı, topikal olarak mantar enfeksiyonları, akne  , onikomikoz, uyuz,  bit  ,  atlet ayağı  ,  saçkıran  ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılır  . Ayrıca yanıklar, kesikler, böcek ısırıkları veya sokmaları, çıbanlar, diş ağrıları ve kulak ve ağız enfeksiyonları gibi şeyler için yerel bir antiseptik olarak kullanılır.

Hindistan cevizi yağı: yağ  hindistan cevizi pişirme yaygın olarak kullanılan,  saç bakım  ve  cilt bakımı  . Besin değeri yüksektir ve  sağlık açısından birçok faydası vardır  . Antimikrobiyal, antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca minerallerin emilmesine de yardımcı olur. Bir takım enfeksiyonlara ve cilt sorunlarına bakteri ve mantar neden olduğu için, hindistancevizi yağı cilt sorunlarını uzak tutmak için harikadır.

Hindistan cevizi yağı alerji, egzama, sedef hastalığı  , akne, ayak mantarı, erken yaşlanma belirtileri, ısırıklar ve sokmalar,  kuru cilt, kesikler  ve  yanıkların tedavisinde etkilidir   . Hindistan cevizi yağı ayrıca iltihap tedavisinde de faydalıdır.

Genel olarak hassas, kuru, yağlı veya kırılmaya yatkın tüm cilt tiplerine uyum sağlar   . Bu, onu ticari ürünlere göre popüler bir cilt bakımı alternatifi yapar.

Limon esansiyel yağı: Limon esansiyel yağı,  bakteri gelişimini yavaşlatır ve bağışıklık sistemini uyarır. Temizler, tazeler ve cilt toniği görevi görür. Alerjiler, çıbanlar, akne ve kızarıklıklar gibi cilt sorunları, antiseptik ve büzücü özellikler içerdiğinden limon yağı ile tedavi edilebilir.

Limon yağındaki yüksek C vitamini içeriği, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzun hastalık ve enfeksiyonla savaşmasına izin veren beyaz kan hücrelerini de uyarır. Limon yağı ayrıca kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Tüm bu etkili bileşenlerin iyiliğine sahip bir krem ​​kesinlikle cilt alerjilerinin belirti ve semptomlarını hafifletmeye ve cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Zerdeçal tozu – 2 yemek kaşığı
 • Neem yağı (Hint leylak) – 4 yemek kaşığı
 • Sızma hindistan cevizi yağı – 2 yemek kaşığı
 • Limon esansiyel yağı – 10 damla
 • Çay ağacı esansiyel yağı – 10 damla

 

Adım 1. Zerdeçal tozu, neem ve uçucu yağları bir kasede birleştirin.

 • Bir kaseye 2 yemek kaşığı zerdeçal tozu koyun.
 • 4 yemek kaşığı neem yağı ekleyin.
 • Limon ve çay ağacı uçucu yağlarının her birine 10 damla ekleyin.

Adım 2. Hindistan cevizi yağını yumuşayıncaya kadar çırpın ve diğer malzemelere ekleyin.

 • Zerdeçal tozu, neem ve uçucu yağları iyice karıştırın.
 • Ayrı bir kapta 2 yemek kaşığı sızma hindistancevizi yağını pürüzsüz olana kadar çırpın.
 • Hindistan cevizi yağını malzemelerin geri kalanına ekleyin.

Adım 3. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için tüm malzemeleri iyice karıştırın.

 • Pürüzsüz kıvamda bir macun oluşturmak için malzemeleri iyice karıştırın.
 • Kremayı bir kapta saklayın.
 • Kremayı saklamak için boş bir kaba aktarın.

Krem nasıl kullanılır:

 1. Kremi etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık 20 dakika veya daha uzun süre bekletin.
 2. Su ile durulayın.
 3. Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak bu ilacı günde 2 veya 3 kez kullanabilirsiniz.

Bu harika ev yapımı antiseptik zerdeçal krem, alerjiler, küçük kesikler, sıyrıklar ve yaralar gibi küçük cilt problemleri için harika bir çözümdür. Ayrıca enfeksiyonu önlemek için cildi dezenfekte etmek veya uyuz gibi durumların tedavisi için de kullanılabilir.

Sorun birkaç gün içinde çözülmezse veya alerji veya enfeksiyon belirtileriniz kötüleşiyor gibi görünüyorsa, hemen doktorunuza görünün.

İpuçları

 • Mümkünse, cildinize maksimum fayda sağlamak için organik zerdeçal kullanın.
 • Bu kremi kullanmaya başlamadan önce, zerdeçal alerjiniz olmadığından emin olmak için bir yama testi yapın.
 • Zerdeçal, parlak sarı lekeler bırakır. Tutarken dikkatli olun.
 • Cildinizdeki zerdeçal lekeleri birkaç gün içinde kaybolacaktır.
 • Zeytinyağı, aloe vera, nane yaprakları, yulaf ve fesleğen, alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek diğer bazı maddelerdir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*