Evde ayak masajı: ağrı kesici için doğal bir çare

Ayak bakımı son derece önemlidir ancak genellikle göz ardı edilir. Gün içinde vücut ağırlığınızı desteklemenin yanı sıra, ayaklarınızın rahatsız edici ayakkabılar  , kabarcıklar,  nasırlar  ve  nasırlar gibi çeşitli zorluklardan geçmesi gerekir   . Kesinlikle biraz sevgiyi ve çok fazla bakımı hak ediyorlar.

Hiç rahatsız ayakkabılarla uzun, yoğun bir günün veya gecenin ardından eve gelip yorgun ayaklarınızı canlandırmak için bir sihir numarasına (çaresizce) ihtiyaç  duydunuz  mu? Öyleyse, aradığınız cevap ağrı kesici ayak kremiyle rahatlatıcı bir ayak masajıdır.

Mağazadan satın alınan ayak masajları bu amaca hizmet edebilir, ancak evde kendi masajınızı yapabilecekken neden zaten hasar görmüş ayaklarınızı sert maddeler ve kimyasallarla katledesiniz?

Bu nane ayak masajı, nane esansiyel yağı, ( 1  ) (  2  ) hindistancevizi yağı, badem yağı ve shea yağı gibi iyileştirici ve ağrı kesici maddelerden oluşur  . Birkaç ay saklanabilen bu masajı hazırlamak sadece birkaç dakika sürer. Ağrılı kaslardan  çatlak ve kuru ayaklara kadar  , bu çare tüm ayak bakımı ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Ağrı kesici için ev yapımı ayak masajı

Doğal malzemelerle kendi ağrı kesici ayak masajınızı nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Shea yağı – 1/4 su bardağı
 • Sızma hindistan cevizi yağı – 1/8 bardak
 • Tatlı badem yağı – 1/8 su bardağı
 • Nane uçucu yağı – 50 damla

Adım 1. Malzemeleri bir cam kase veya kupa içinde birleştirin.

 • Bir cam kaseye veya bardağa 1/4 fincan shea yağı koyun.
 • 1/8 bardak tatlı badem yağı ekleyin.
 • Karışıma 1/8 fincan natürel sızma hindistan cevizi yağı ekleyin.
 • Son olarak, fincana 50 damla nane yağı ekleyin.

Adım 2. Malzemeleri iyice karıştırın ve bir kaseye aktarın.

 • Bir çırpma teli yardımıyla malzemeleri iyice karıştırın.
 • Pürüzsüz ve topaksız olana kadar atmaya devam edin.
 • Karışımı bir kaseye dökün. Birkaç ay iyi durumda kalacaktır.
 • Ayak masajınız artık kullanıma hazır.

Ağrıyı gidermek için Nane Kremi kullanmak

Bu rahatlatıcı ev masajından yeterli miktarda alın ve ayaklarınıza 15 ila 20 dakika nazikçe masaj yapın.

Kullanılan bileşenlerin faydaları

Nane esansiyel yağı:  Nane, bir tatlandırıcı madde olarak ve tıbbi ve tedavi amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Çaylar, yapraklar, yağlar, haplar ve özler şeklinde bulunur. Bu bitkinin şaşırtıcı derecede naneli, ferahlatıcı bir kokusu vardır ve büyük ölçüde yüksek mentol içeriğinden dolayı güçlü soğutma ve sakinleştirici etkiler sunar.

Antibakteriyel, antispazmodik, antioksidan, antifungal, gaz giderici ve antiviral özelliklerin yanı sıra çeşitli besinler ile paketlenmiş olan nane esansiyel yağı, doğal ve ev ilaçları için popüler bir bileşendir. Bu çok yönlü yağ, topikal ve aromatik olarak kullanılabilir. Mide ağrısını (nane yaprakları), baş ağrılarını  ,  sindirim sorunlarını gidermeye  , ağız sağlığını geliştirmeye, stresi azaltmaya, solunum sorunlarını tedavi etmeye, enerji seviyelerini artırmaya ve saç ve cilt sağlığını iyileştirmeye etkili bir şekilde yardımcı olabilir  .

Nane esansiyel yağı, kan dolaşımını iyileştirerek ve iltihap önleyici ve ağrı giderici faydalar sunarak eklem veya kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Mentol içeriği iltihaplı kas dokularını yatıştırmaya yardımcı olur.

Topikal olarak uygulandığında, nane yağı, sinirleri ve kasları gevşetmeye yardımcı olan serin, karıncalanma hissi üretir. Yorucu bir günün ardından yorgunluğu azaltmak için nane yağı kullanmanın bir başka yolu da, bir dokuya birkaç damla yağ damlatıp solumaktır.

Shea Yağı –  Vitaminler (özellikle E ve A), yağ asitleri ve diğer çeşitli besinlerle yüklü olan shea yağı, losyonlarda, nemlendiricilerde, kremlerde vb. Kullanılan en popüler temel bileşenlerden biridir. Muazzam iyileştirme ve nemlendirme faydaları sunar. Aynı zamanda antiinflamatuar, analjezik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Yumuşak, esnek deriden kalın, parlak kilitlere kadar, shea yağı çeşitli güzellik amaçları için kullanılabilir.

Bu bileşen cildin nemli kalmasına yardımcı olur, çatlakları önler, kaşıntılı veya pullanan cildi iyileştirir, yara izlerini azaltır ve daha fazlasını yapar. Shea yağı ayak masajının rahatlatıcı etkisini artırır, cildi rahatlatır ve nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Sızma Hindistan Cevizi Yağı:  Çok amaçlı sızma hindistan cevizi yağı, sunduğu birçok faydadan dolayı “süper gıda” olarak adlandırılabilir. Genellikle yemek pişirme, saç bakımı, cilt bakımı ve daha fazlası için kullanılır. Hindistan cevizi yağının sağlık ve cilt için iyi kabul edilmesinin ana nedeni, antioksidan, antibakteriyel, antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliklerinin yanı sıra içinde çeşitli faydalı besinlerin varlığıdır.

Karite yağı gibi, bu bileşen de nemlendirici ve iyileştirici faydalar sunar. Cildi temizlemede de faydaları vardır.

Hindistan cevizi yağının topikal uygulaması  kuru ve sert cildi rahatlatır. Bu bileşen aynı zamanda yaşlanma belirtileriyle mücadelede, cildi güneşin zararlarından korumada, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmede, hasarlı cildi iyileştirmede ve yara ve lekelerin görünümünü azaltmada yararlıdır.

Çatlak ve sertleşmiş ayaklardan bıktınız mı? Sorun değil! Yeniden yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için ihtiyacınız olan tek şey biraz hindistancevizi yağıdır. Yaygın olarak masaj yağı olarak kullanılır. Doğru malzemelerle karıştırın ve ağrıyı hafifletmek için mükemmel bir masajınız olsun.

Tatlı Badem Yağı –  Bu hafif nemlendirici yağ hemen hemen tüm cilt tiplerine uygundur. Çeşitli besinler ve antioksidan, antienflamatuvar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir. Tatlı badem, kuru ve pul pul cildi tedavi etmeye, serbest radikallerin etkilerini önlemeye, cildi güneşin zararlarından koruyup iyileştirmeye ve koyu halkaların  , yara izlerinin ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir  .

Kaşıntı ve iltihabı gidermek, erken yaşlanma belirtileriyle savaşmak, cildi temizlemek ve aydınlatmak, tırnakları güçlendirmek, sivilceleri önlemek ve saç sağlığını iyileştirmek için de kullanılabilir. Ağrı kesici ve kas gevşetici özellikleri nedeniyle kas ağrılarını hafifletmek için iyi çalışır.

Ayaklarınızı nane ile ovmak için ipuçları

 • Alternatif olarak, shea yağı ve hindistancevizi yağını bir çift kazan veya mikrodalgada eritebilirsiniz. Diğer malzemeleri eklemeden önce soğumasını bekleyin. Karışımın oda sıcaklığında katılaşmasına izin verin veya 10-15 dakika dondurucuya koyun.
 • Nane yağının aşırı kullanımı baş ağrısı ve tahriş olmuş cilt gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Masajı yüzün, gözlerin veya cinsel organların yakınında kullanmaktan kaçının.
 • Karite yağı yerine kakao yağı da kullanabilirsiniz.
 • Bu çare içerisindeki badem yağını zeytinyağı ile değiştirebilirsiniz.
 •  Uzun bir günün sonunda eve döndükten sonra bu masajı kullanmadan önce ayaklarınızı yıkamayı unutmayın  . Bu, kir ve kirlerin birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Kuru, çatlamış topukları tedavi etmek için yatmadan önce besleyici bir nemlendirici veya ayak kremi uygulayın. Bir çift çorap giyin ve losyonun veya kremin bir gecede büyüsünü gerçekleştirmesine izin verin.
 • Yorgun ayaklarınızı, ayaklarınızı ıslatmayı ve ovmayı içeren şımartıcı bir seansla tedavi edin. Besleyici bir ayak kremi veya bu ev yapımı nane ayak masajıyla bitirin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*