Depresyondaki bir arkadaşınıza nasıl yardım edilir (11’den fazla ipucu ve profesyonel yardım)

Depresyon, ondan etkilenenler için yoğun bir gerçekliktir. Bazı insanlar, sevdiklerini kaybetmek, bir işin sona ermesi, kötü bir ayrılık ve hatta maddi zorluklar gibi onları duygusal depresyon sarmalına gönderen ezici deneyimler yaşarlar.

Farkedilebilir bir sebep olmadan depresyon tarafından tüketilenler de var. Kendileri için tüm iyi şeylere sahip olabilirler, ancak nedenini bilmeden perişan hissederler.

Depresyonlu bir arkadaşa bakmak

Sevdiğiniz birinin depresyonla mücadelesini izlemek acı verici bir deneyim olabilir, özellikle de anlamlı bir şekilde yardımcı olamıyorsa.

Bilgisiz veya yanlış bilgilendirilmiş birçok insan, mücadele eden insanlara ulaşma girişimlerinde yarardan çok zarar veriyor. Bu yüzden yardım etmenin ilk adımı, kendinizi bu genellikle yanlış temsil edilen klinik bozukluk hakkında eğitmektir.

Arkadaşınızın neler yaşadığını daha iyi anlamak için depresyonun nedenlerini, semptomlarını ve sonuçlarını öğrenin.

Depresyondayken sevdiğiniz biri için büyük endişe duymanız normaldir. Önemli olan, alanlarını karıştırmadan onlara ihtiyaç duydukları desteği ve kabulü vermenizdir.

Bu makale, depresyondaki bir arkadaşınıza yardımcı olabileceğiniz bazı özel yolları vurgulayacaktır.

1. İntihara meyilliyseniz hemen yardım alın.

Arkadaşınız intihara meyilli  ise yapabileceğiniz en önemli şey  , acil yardım istemektir. Her seferinde ciddiye alın ve 911’i arayın! İntihar gerçektir ve arkadaşınızın yardıma ihtiyacı vardır.

Arkadaşınız intihara yönelik yorumlar, jestler veya girişimlerde bulunursa, derhal yardım isteyin ve onu yalnız bırakmayın.

İnsanlar intihara meyilli olduğunda, yargıları etkilenebilir. Sizi acil bakım almaktan caydırmaya çalışabilirler. Hatta 911’i aradığınız için size kızabilirler bile. Eğer durum buysa, unutmayın, can sıkıcı bir arkadaşa sahip olmak ölmüş bir arkadaştan daha iyidir.

2. İçgüdülerinizi dinleyin.

İçgüdülerimizin bize rehberlik etmenin özel bir yolu vardır. İçgüdülerinizin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Arkadaşınızın son davranışları hakkında size pek uymayan bir şey varsa ona güvenin ve bu konuda bir şeyler yapın.

3. Semptomların ciddiyetini kontrol edin.

Depresyonda olan bir arkadaşta daha ciddi semptomlar için endişelenmeyi gerektirecek bazı şeyler arasında aktivitelere olan ilginin azalması veya zevk alınması, günün çoğu için depresif bir ruh hali, önemli kilo alımı veya kaybı vb. Yer alır. .

Diğer semptomlar arasında  uykusuzluk  veya aşırı uyuma, psikomotor ajitasyon, yorgunluk, enerji kaybı, değersizlik veya aşırı suçluluk duyguları,  konsantre olamama  , kararsızlık, tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri, intihar girişimi ve intihar etmek için özel bir plan yer alır.

Bu daha şiddetli depresyon biçimleri, majör depresif bozukluk, kalıcı depresif bozukluk, adet öncesi disforik bozukluk, başka bir tıbbi durumdan kaynaklanan depresyon veya neden olduğu depresif bozukluk gibi ciddi depresif bozukluklar için kriterleri karşılayan bazı kişilerde görülür. maddeler veya ilaçlar.

4. Arkadaşınızı kalifiye bir profesyonelden randevu almaya teşvik edin.

Psikiyatristler, psikologlar, aile hekimleri ve hatta hemşireler arkadaşınıza yardımcı olabilir. Bu, birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Arkadaşınızın depresyonu, fark edilmeyen ve göz ardı edilmesi gereken ciddi bir tıbbi durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Tabii ki, depresyon aynı zamanda bir ruh sağlığı sorunundan da kaynaklanıyor olabilir; bu, vasıflı bir uzmanın arkadaşınızı buna göre tanımlayıp nitelikli bir terapiste yönlendirebilmesi gerekir.

5. Arkadaşınızı terapi şeklinde yardım aramaya teşvik edin.

Depresyonu olan kişiler, zihinsel durumlarıyla ilgili yanlış bir utanç duygusu ya da damgalanma nedeniyle iletişim kuramazlar. Acılarını içselleştirir ve saf irade gücüyle bunun üstesinden gelmeyi umarlar.

Ancak depresyon en inatçı insanlar için bile ağır bir yüktür.

Depresyondaki arkadaşınıza yardım etmek ve kırılma noktasına ulaşmasını önlemek için en iyisi bir terapistin uzmanlığına sahip olmaktır. Arkadaşınızın bulunduğu bölgede iyi terapistler arayın. Klinik veya danışmanlık alanında yüksek lisans veya doktora derecesine sahip profesyonelleri arayın.

Bu insanlar, insanlara terapötik ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak için son derece eğitilmiştir. Depresyona yardımcı olan birkaç tedavi vardır. Terapistin incelemelerini okuyun, kimlik bilgilerine bakın ve ne tür bir terapi sağladıklarını görün.

6. Onları bir doktora ve / veya terapiste götürmeye çalışırken pes etmeyin.

İnsanlar depresyondayken yardım arayacak zihinsel enerjiye sahip olmayabilirler. Hiçbir şey yapmamayı ve olumsuz duyguların kaybolmasını “beklemeyi” daha kolay bulabilirler   .

Uzun süredir depresyona saplanmış insanlar genellikle kendi acılarına uyuşurlar. Arkadaşınız, randevuların planlanmasında, randevulara götürülmesinde ve ilaç siparişlerini takip etmede iddialı olmanıza ve aktif bir rol almanıza ihtiyaç duyabilir.

7. Söylediklerinize dikkat edin.

İyi niyetinize rağmen, yanlışlıkla arkadaşınızı üzecek bir şey söyleyebilirsiniz. Hiçbir şey söylememek, küçümseyici görünebilecek bir şey söylemekten daha iyidir.

Bu, özgüvenlerini küçümseme eğiliminde olan depresif insanlara hitap ederken özellikle önemlidir   . Onlara kurtarma projesi olarak davranmak, yalnızca bu olumsuz duyguları körükleyecektir.

Aynı şekilde, iyi niyetli planlarınızı onlara zorlayamazsınız. Arkadaşınıza “sakinleşin” veya “aşın” gibi yorumlar kullanarak hükmetmek, yalnızca depresif kişileri duyguları hakkında açılmaktan caydıran ters etki stratejisidir.

Pek çok insan arkadaşlarının mutluluğu için sorumluluk alma hatasını yapar ve girişimlerine cevap vermezlerse hayal kırıklığına uğrar. Arkadaşınıza ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini söyleyin ya da ona uymadığı zaman onunla tartışmayın, son derece ters etki yaratır.

Arkadaşınızın pasifliğine sabrınızı kaybetmemeye ve yıkıcı eleştirilere girmemeye çalışın. Amaç, kendilerini daha yetersiz hissettirmeden onların yanında olmaktır.

8. Onları dinleyin.

Arkadaşınızın onu aktif olarak dinleyecek birine ihtiyacı var. Dinlemek öğüt vermek anlamına gelmez. Tam olarak bu demek, dinle. Söyledikleri kelimeleri dinleyin ve onlarla empati kurun. Sorunlarını çözmemi istemeyebilirler; sadece duyulmak istiyorlar.

Aktif dinleme, söylediklerine konsantre olmak, söylediklerini yansıtmak ve doğrulamak anlamına gelir. Filmlerin aksine, arkadaşınıza epifanik bilgelik sözleriyle ışığı göstermeniz beklenmiyor.

Ekleyecek önemli bir şeyiniz yoksa veya sözcükleri kaybediyormuşsunuz gibi hissetmiyorsanız, sessizce oturun ve desteğinizi iletmek için sözlü olmayan ipuçları kullanın.

9. Bir arkadaşı doğru şekilde doğrulamayı öğrenin.

Diyalektik Davranış Terapisinin (DBT) kurucusu Dr. Marsha Linehan’ın çalışmasında başkalarını onaylama konusunda değerli bilgiler bulabilirsiniz. Birini doğrulamak için dikkatle hazır bulunmalı ve kişiyi yargılamaktan kaçınmalısınız.

Onları düşünürken samimi ve samimi olmalısınız. Doğrulama, onlarla aynı fikirde olduğunuz veya hatta söylediklerinden hoşlandığınız anlamına gelmez. Onaylarken tavsiye vermiyorsunuz.

Bunun yerine, “Böyle hissetmenize şaşmamalı” gibi bir şey söyleyecektir. Ayrıca, “Başkası da aynı şekilde hissedebilir” diyebilirsiniz.

“Bu şekilde hissettiğin için üzgünüm” dememeyi hatırlamalısın, çünkü o zaman hissettiklerinin yanlış veya yanlış olduğunu, ki bu kritiktir. Bunun yerine, duygu ile arkanıza yaslanın ve “Bu şekilde hissetmek sorun değil” deyin.

10. Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik edin.

Depresif insanlar kendilerine kötü bakma eğilimindedir. Bu nedenle, sağlıklı öğünler planlayarak ve hazırlayarak onlara yardım etmeniz gerekebilir.

Ayrıca onlarla bir fikir tartışması ortağı olabilir ve birbirinizi sorumlu tutabilirsiniz. Arkadaşınızın gerekirse bir beslenme uzmanı veya kişisel antrenör ile iletişime geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sağlıklı bir vücut, beynimizin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur. Serotonin, dopamin, endorfinler ve norepinefrin gibi çeşitli nörotransmiterler depresyon ile ilişkilidir.

Bu hayati nörotransmiterlerin işleyişi ve iletimi, vücut sağlıklı olduğunda iyileşecektir. Ayrıca, arkadaşınızın iyi hijyeni korumasına yardımcı olmak önemlidir, çünkü bağışıklık sistemi depresyon nedeniyle zayıflayabilir.

11. Onları evden çıkarın.

Depresyonlu insanlar diğerlerinden daha yalnız olma eğilimindedir. Dışarı çıkmaktansa evde yalnız vakit geçirmeyi tercih ediyorlar.

Başkalarıyla duygusal düzeyde bağlantı kuramadıkları için felç olurlar, çünkü çoğu toplantıda kendilerini yerinde hissetmezler ve gerçek duygularını ifade etmekten utanırlar.

Düşüncelerinizle uzun süre yalnız kalmak çok klostrofobik olabilir, özellikle depresyonla mücadele ediyorsanız. Arkadaşınız büyük toplantılara katılmaya veya yeni insanlarla tanışmaya istekli olmayabilir, ancak ara sıra onları evden çıkarmaya çalışmak için üzerinize düşeni yapabilirsiniz.

Onları rahat olmadıkları bir şeyi yapmaya zorlamayın, ancak ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak yapılacak eğlenceli şeyler önermeye devam edin.

Onları bir film izlemek veya oyun oynamak, dışarıda yemek yemek, bir müzeyi keşfetmek, bir festivale gitmek, bir alışveriş çılgınlığına katılmak, spa günü geçirmek gibi açık hava etkinliklerine dahil etmeye çalışın.

12. Dört gözle bekleyebilecekleri bir şey planlayın.

Depresif insanlar genellikle olumsuz düşünceleriyle anı yaşarlar. Genellikle ileriyi düşünmezler, özellikle intihar düşüncelerine yatkınlarsa.

Gelecekteki bir seyahat planlamak size dört gözle bekleyeceğiniz bir şey verir ve bu da ruh halinizi canlandırabilir.

Keyif alacakları bir şey yapın ve onları planlamaya dahil edin. Bu önümüzdeki ay veya hatta önümüzdeki yıl bir şey olabilir. Bununla birlikte, daha şiddetli semptomları varsa, ileriyi planlamak iyi bir fikirdir çünkü geleceğe yönelik olma olasılıkları daha düşüktür.

13. Yeni bir şey denemelerine izin verin.

Uzun süre depresyonla yaşayan biri için sefaletin hakim olduğu bir rutinden çıkmak çok zordur. Acılarına o kadar alışırlar ki, rutindeki herhangi bir değişiklik korkunç görünür.

Depresyon, motivasyon eksikliğine veya aktivitelere ilgi duymamasına neden olur. Bu nedenle, daha önce hiç yapmadıkları bir şeyi yapmak yeni bir ilgi uyandırabilir ve bu da bir hobi haline gelebilir.

Yeni bir hobiye sahip olmak size hayatınıza farklı bir bakış açısı sağlayabilir.

14. Güveninizi dürüstlükle oluşturun.

Depresyondaki bir arkadaşınıza yardım etmek için, sizin için ne kadar önemli olduğunu ona söyleyin. Onlara başarılarını, iyi niteliklerini ve onları özel kılan şeyleri hatırlatın. Ayrıca, onları tanıyan diğer insanlardan onlar hakkında yazmalarını veya güzel şeyler söylemelerini isteyebilirsiniz.

15. Bakış açınızı değiştirin.

İnsan, başkalarına şefkat duyma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Başkalarına yardım ettiğimizde, kendimiz hakkında daha iyi hissetme eğilimindeyiz. Daha olumlu bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olmak için arkadaşınızın ruhunun bu yönüne dokunun   .

Bu amaçla, sizi ve arkadaşınızı başkalarına yardım etmeyi amaçlayan çeşitli hayırsever gruplara kaydedin. Evsizler barınağında yardım etmek, muhtaçları doyurmak ve yoksul annelere ve çocuklarına bakmak için hizmetlerinize gönüllü olun.

Arkadaşınızı başkalarının mücadelelerine alıştırmak, onları daha büyük bir resme açacaktır. Umarım arkadaşınız başkalarının neler yaşadığını anlayarak kendi sorunlarına bakış açısını değiştirir.

Umut, arkadaşınızın hala diğerlerinden daha şanslı olduğunu fark edecek ve bu, ilerlemeye devam etmek için bir itici güç olarak çalışması gerektiğidir.

16. Kişisel ihtiyaçlarınıza dikkat edin.

Arkadaşınıza bakma mücadelesinde kendi zihinsel sağlığınızı unutmayın. Başa çıkabileceğinizden daha fazla sorumluluk üstlenerek kendinizi aşırı büyütmeyin, çünkü bu kimseye yardımcı olmaz.
Bunun yerine, ne yapmak isteyip istemediğinize dair net sınırlar belirleyin.

İstekli olmayabilecekleri için arkadaşınızın ısrarıyla kendi sosyal angajmanlarınızı iptal etmeyin. Kendi hayatınızı askıya alıp zevk aldığınız şeylerden vazgeçmeyi göze alamazsınız.

Tekrarlamak gerekirse, işiniz arkadaşınızın problemini çözmek değil. Bu sorumluluk onlara aittir. Yapabileceğiniz en iyi şey, koşulsuz destek ve kabul sağlayarak yolculuğu biraz daha kolaylaştırmaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*