Divertikülit nasıl tedavi edilir: Rahatlama için 8 ev ilaçları

Dışkıda artan kan vakaları ile birlikte karnınızın alt kısmında sık sık ağrı yaşıyorsanız, muhtemelen divertikülitten muzdaripsinizdir.

Divertikülitten önce, kolonun bağırsak duvarında ve ince bağırsakta divertikül olarak bilinen küçük ceplerin geliştiği bir durum olan divertiküloz görülür.

Bu torbalar enfeksiyon kapıp iltihaplanarak ağrıya, kanamaya veya tıkanmaya neden olduğunda duruma divertikülit denir. Bazen yaşlanmayla ilişkilendirilir; ve düşük lifli diyet nedeniyle. (6)

Sık görülen ağrının yanı sıra, bu hastalık çok uzun süre tedavi edilmezse tüm sindirim sisteminizi zayıflatabilir ve felç edebilir.

Divertiküliti nasıl tedavi edeceğimize geçmeden önce, önleme için atılabilecek adımların yanı sıra nedenlere ve semptomlara bir göz atalım. (on bir)

Divertikülit nedenleri

Divertikülitin nedenleri aşağıdakileri içerir. (8)

 • Düşük lifli diyet
 • Sigara
 • Obezite
 • Uzun kabızlık öyküsü
 • Uzun süre ibuprofen veya aspirin gibi ağrı kesicilerin düzenli kullanımı.
 • Yaşlanma: 80 yaşın üzerindeki çoğu insan divertiküloz geliştirir.
 • Özellikle alt vücutta egzersiz eksikliği.

Divertikülit belirtileri

Aşağıdaki belirtilere dikkat edilmelidir:  (8)

 • En sık sol alt tarafta karın ağrısı
 • Şişkinlik veya gaz
 • İştahsızlık
 • Bulantı  kusma eşlik.
 • Rektal kanamaya bağlı dışkıda kan
 • Ateş veya titreme

Divertikülitin önlenmesi

 • Kabızlığı önlemek ve sağlıklı bir kolon sağlamak için tam tahıllar, taze meyveler ve sebzelerden oluşan lif açısından zengin bir diyet yiyin. (2)  (8)
 • Düzenli egzersiz yapın ve aktif bir yaşam tarzı sürün.

Teşhis

Yukarıda açıklanan semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, doğru teşhis için doktorunuzdan randevu alın. Bu göz ardı edilmemesi gereken ciddi bir durumdur.

Doktorunuz teşhisi doğrulamak için muhtemelen tam bir kan sayımı testi, BT taraması ve kolonoskopi isteyecektir.

Tekrarlayan kusma, ateş ve titreme gibi şiddetli semptomlardan herhangi birine sahipseniz veya herhangi bir sıvıyı tutamıyorsanız, derhal yerel hastanenizin acil servisine gidin.

Divertikülitin uzun vadeli komplikasyonları arasında anal fistüllerin, apselerin, peritonitin gelişmesi veya peritonun (karın içini kaplayan ince doku) iltihaplanması ve yara izinin neden olduğu bağırsak tıkanıklığı bulunur.

Divertikülit için ev ilaçları

Divertikülitiniz yeni başladıysa, sağlığınızı etkilediği ve hatta daha fazla ilaç gerektiren alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için vücudunuza güçlü antibiyotikler enjekte etmeye gerek yoktur.

Erken evrelerde divertiküliti tedavi etmek ve vücudunuzu doğal olarak içeriden iyileştirmek için sekiz oldukça etkili ev ilaçlarımız var.

Yöntem 1: Greyfurt çekirdeği ekstresi

C vitamini ve potasyum açısından zengin olan greyfurt çekirdeği özü, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sindirim sistemini detoksifiye etmeye ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Güçlü antimikrobiyal özellikleri göz önüne alındığında, divertikülit tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ağızdan tüketim için kimyasal içermeyen standardize greyfurt çekirdeği ekstresi satın aldığınızdan emin olun. (3)

Dikkat:  Bu ilaç belirli reçeteli ilaçlarla (yani tansiyon ilaçları veya MAOI’ler) etkileşime girebilir ve kullananlar için önerilmez. Dolayısıyla, reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, etkileşim olmadığından emin olmak için etiketi kontrol edin.

Tek Adımlı Tedavi: Greyfurt Çekirdeği Ekstresini Dahili Olarak Alın

 • 12 damla kimyasal içermeyen standardize Greyfurt Çekirdeği Ekstraktını (GSE) tam bir bardak suyla seyreltin.
 • Divertikülit salgınını tedavi etmek için bu karışımı en az 4 gün boyunca günde 3 veya 4 kez iç.
 • Belirtileriniz düzeldikçe 4 gün sonra, dozu günde bir kez bir bardak su içinde 12 damla GSE’ye düşürün.

Enfeksiyonun tekrar etmesini önlemek için, en az 2 hafta uyumadan önce her gece 12 damla Üzüm Çekirdeği Ekstresi içeren bir bardak su için. Belirtiler nüksetmeyi gösteriyorsa, belirtiler kaybolana kadar günde iki kez 12 damla alın.

Yöntem 2: aloe vera suyu

Aloe vera suyu, divertikülitten muzdarip olanlar için çok faydalıdır. İltihaplı divertiküldeki şişliği azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Ek olarak, bu doğal meyve suyu   , midede asiditeyi azalttığı için gastrointestinal sistemi yatıştırır . Ayrıca kabızlık sorununu çözmek ve bağırsak hareketlerinin düzgün olmasını sağlamak için müshil görevi görür.

Farmakoloji ve Eczacılık’ta yayınlanan 2013 tarihli bir makale   , aloe veranın gastrointestinal bozuklukların tedavisinde yararlı olan antimikrobiyal ve müshil özelliklerini araştırıyor. (5)

Dikkat:  Aloe vera suyu kan şekeri seviyenizi düşürebilir. Bu kursa başlamadan önce, özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza danışın.

Tek adımlı tedavi: Her gün aloe vera suyu için

 • Enfekte bağırsak topaklarını tedavi etmek ve ağrı ve iltihabı gidermek için günde 3 kez yarım bardak aloe vera suyu için.

Divertikülit semptomları tamamen ortadan kalkana kadar gastrointestinal sisteminizi iyileştirmek ve sakinleştirmek için günlük aloe vera suyu tüketimine devam edin. 3 ila 4 gün içinde ağrı ve yanmadan anında rahatlama bulacaksınız.

Kabızlıktan uzun süreli rahatlama sağlamak ve divertikülitin tekrar etmesini önlemek için en az 10 gün boyunca günde bir kez 50 ila 200 mg aloe lateks alın. 50 mg ile başlayın ve gerekirse artırın.

Yöntem 3: probiyotikler

Probiyotikler, bağırsak sağlığını iyileştiren ve divertikül torbalarında enfeksiyonlara neden olan mikroplarla savaşan sağlıklı bakteriler içerir. (10)

Tek Adımlı Tedavi: Doğal Probiyotikler Alın

 • Lactobacillus casei  veya  mesalazine içeren standart probiyotik kapsül takviyeleri için RDA   , öğünler arasında eşit olarak bölünmüş olarak günlük 250 mg’dır. Bu kursu takiben 1 hafta içinde divertikülit semptomlarından kurtulma sağlanacaktır.
 • Ayrıca bağırsağınızdaki sağlıklı bakteri miktarını artırmak için en az 3-4 hafta boyunca günde bir kase yoğurt tüketmelisiniz. Bu, gelecekte herhangi bir iltihap veya enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Gelecekte herhangi bir divertikülit salgınını önlemek için normal diyetinize probiyotik eklemeyi deneyin.

Yöntem 4: elma sirkesi

Ham, filtre edilmemiş elma sirkesi mide ülseri  , irritabl bağırsak sendromu, mide ağrıları,  gıda zehirlenmesi  , gaz, şişkinlik ve  hazımsızlık gibi çok çeşitli sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabilir   .

Divertiküliti tedavi etmek için bir dokunuş kırmızı biberle seyreltilmiş elma sirkesi içebilirsiniz, çünkü ağrıyı hafifletir, iltihabı azaltır ve daha hızlı iyileşme için kan dolaşımını iyileştirir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ham, filtre edilmemiş elma sirkesi (antimikrobiyal ve antiinflamatuar) – 1 yemek kaşığı
 • Organik kırmızı biber tozu (iltihap önleyici) – 1 çay kaşığı
 • Ilık su

Adım 1. Bir fincan ılık suya elma sirkesi ve kırmızı biber ekleyin.

 • Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesi ekleyin.
 • Ayrıca 1 çay kaşığı organik kırmızı biber ekleyin.

Adım 2. İyice karıştırın ve her gün için.

 • Bir kaşıkla iyice karıştırın.
 • Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez iç.

Divertiküliti başarılı bir şekilde tedavi etmek için bu karışımı 3 gün boyunca iç. İlk dozunuzu aldıktan sonraki 2 saat içinde anında rahatlama hissedeceksiniz.

Yöntem 5: sarımsak

Sarımsak, güçlü antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip bileşik allisin içerir ve bu baharatlı bitkiyi divertikülit için önerilen bir çare haline getirir.

Avicenna Journal of Phytomedicine’de yayınlanan bir 2014 incelemesi  ,  sarımsağın güçlü antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiprotozoal özelliklerini doğrulamaktadır. (bir)

Tek adımlı tedavi: çiğ sarımsak yiyin

 • İçten yutmak için 1 diş sarımsağı soyun ve kıyın. Günde 3 defa tüketin.
 • Alternatif olarak, günde 3 defa 2 sarımsak kapsülü alın.
 • Sarımsağı normal diyetinizin önemli bir parçası yapın. Çorbalara veya salatalara taze kıyılmış sarımsak ekleyin ve daha fazla lezzet ve fayda için günlük yemeklerinizde kullanın.

3 ila 4 günlük iç tüketimden sonra divertikülit semptomlarından kurtulacaksınız. Divertikülitiniz tamamen iyileşene kadar önerilen tedaviye devam edin.

Gelecekte enfeksiyon veya çatlakları önlemek için düzenli olarak sarımsak tüketin.

Yöntem 6: zerdeçal

Zerdeçaldaki aktif bileşik, bu baharata güzel altın rengini vermenin yanı sıra, onu divertikülit için popüler bir tedavi haline getiren güçlü antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahip olan kurkumin’dir.

World Journal of Gastroenterology’de yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma   , zerdeçalın enflamatuar bağırsak hastalığı ve kolorektal kanser de dahil olmak üzere çok çeşitli gastrointestinal bozuklukların tedavisinde önemini doğrulamaktadır. (4)

Tek Adımlı Tedavi: Düzenli Zerdeçal Tüketin

 • Alınacak zerdeçal takviyelerinin miktarı, divertikülit semptomlarının süresine ve şiddetine bağlıdır. Durumunuzun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak 1-3 gram organik zerdeçal tozu içeren zerdeçal kapsülleri alabilirsiniz.
 • Düşük bir günlük dozla başlayın, etkinliğini değerlendirin ve ardından gerekirse dozu uygun şekilde artırın. Kurkuminin biyoyararlanımını önemli ölçüde artırdığı için organik zerdeçal tozu ve sadece organik karabiber tozu içeren zerdeçal kapsülleri aldığınızdan emin olun.

Zerdeçal takviyesi almaya başladığınızda, 1 hafta içinde enfeksiyon semptomlarından kurtulacaksınız. Tüm ilişkili komplikasyonlar tamamen ortadan kalkana kadar tedaviye devam edin.

İleride divertikül torbalarının iltihaplanmasını ve enfeksiyonunu önlemek için düzenli diyetinize zerdeçal ekleyin. Yemek pişirirken yemeğinize düzenli olarak ¼ çay kaşığı eklemeniz yeterli.

Yöntem 7: Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç uzun zamandır geleneksel Kızılderili tıbbında mide bulantısı, hazımsızlık  , gıda alerjileri,  mide ülseri  , mide ekşimesi, mide ekşimesi,  mide  fıtığı dahil olmak üzere sindirim sistemindeki her türlü iltihabı veya tahrişi tedavi etmek için kullanılmaktadır.  kolit,  ishal  ve divertikülit.

Tıbbi tentür, kaygan karaağaçların iç kabuğundan elde edilir ve oldukça besleyicidir ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Ağızdan alındığında, mukus salgılanmasını teşvik eder, bu da bağırsak asitliğini azaltmaya yardımcı olur ve harap olmuş bağırsak zarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Aslında, kaygan karaağaç özleri,  artan mukus salgıları yoluyla boğaz tahrişini yatıştırmaya yardımcı oldukları için öksürük veya boğaz ağrılarını tedavi etmek için de kullanılır  .

Dikkat:  Hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmaya çalışıyorsanız bu bitkiyi almayın, çünkü bu bitki aynı zamanda geleneksel tıpta düşükler için de kullanılmaktadır.

Tek Adımlı Tedavi: Kaygan Karaağaç Özü Alın

 • Önerilen günlük doz, etil alkol ile süslenmiş 1,5 ila 3 gram standartlaştırılmış kaygan karaağaç özütüdür.
 • Divertikülit salgınlarını tedavi etmek için 1 çay kaşığı standartlaştırılmış kaygan karaağaç özünü günde 2 veya 3 kez bir bardak suya alın. Önerilen günlük sınırı aşmadığınızdan emin olun.

3 ila 4 günlük düzenli tüketimden sonra rahatlama bulacaksınız. Semptomlar tamamen kaybolana kadar tedaviye devam edin.

Yöntem 8: Diyet

Uzun süreli kabızlık, divertikülitte önemli bir nedensel faktör olduğundan, divertikülit ve semptomlarının tedavisinde uygun bir diyet uygulamak çok önemlidir. (7)

Düzgün işleyen bir sindirim sistemine ve sağlıklı bir kolona sahip olmanın en iyi yolu, sindirimi destekleyen enzimler içeren kereviz, havuç ve elma gibi çiğ lifli sebze ve meyveler yemektir.

Bununla birlikte, bir saldırı veya alevlenme sırasında yüksek lifli bir diyete geçmenin yarardan çok zarar verebileceğini unutmayın. (9)

Saldırı veya salgın sırasında yenecek yiyecekler:

 • Kemik suyu
 • Fermente yiyecekler ve içecekler
 • Buz parçaları
 • Ev yapımı alkali su  veya   şekersiz  aromalı su  ile yapılan  detoks suyu 3 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek onu güçlendirin.
 • Yemek pişirmek için sızma hindistan cevizi yağı
 • Doğal hindistan cevizi suyu da oldukça faydalıdır ve yoğun bir şekilde sakinleştiricidir.
 • Buharda pişirilmiş ve / veya püre haline getirilmiş taze sebzeler, zerdeçal ve zencefil ile tatlandırılmıştır.

Bir salgın veya saldırı sırasında kaçınılması gereken yiyecekler:

 • Fındık ve tohumlar
 • Brokoli, Brüksel lahanası, fasulye filizi, havuç, yeşil fasulye ve patates gibi gazlı sebzeler
 • Kurutulmuş meyveler veya konserve meyve ve sebzeler
 • Şekerli atıştırmalıklar, gazlı içecekler, rafine veya işlenmiş yiyecekler, özellikle abur cubur / fast food
 • Kızarmış yiyecekler
 • Asidik yiyecekler, alkol, mısır ve mısır ürünleri
 • Yumurta, balık, kırmızı et ve kümes hayvanları
 • Beyaz pirinç, makarna, erişte ve beyaz ekmek
 • Süt, krema veya peynir

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Uzun süreli kabızlık çekiyorsanız, divertikülozu önlemek için sorunu çözmek için adımlar atın.
 • Stresi azalt
 • Banyoda sağlıklı alışkanlıklar
 • Yüksek lifli diyet
 • Optimal hidrasyon
 • Sisteminizi temizlemek ve kabızlığı önlemek için bol su için.
 • Ayrıca bir bardak suya 1 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyebilir ve sisteminizi temizlemek için içmeden önce yaklaşık 3 saat bekletebilirsiniz. Öğütülmüş keten tohumu için önerilen sınır günlük 15 gramdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*