Nasıl daha sosyal ve girişken olunur (20’den fazla profesyonel ipucu)

Yeni insanlarla tanışmaktan,  bir sohbeti başlatmakta ve sürdürmekte  güçlük çekiyor veya yeni arkadaşlar edinmekte zorlanıyor musunuz? Utangaç veya içe dönük olmanın yanlış bir tarafı olmasa da, sosyal huzursuzluk iyi günleri ve birçok fırsatı kaçıracağınız anlamına gelebilir.

Dışadönükler daha çok arkadaşa, bazen daha iyi ilişkilere ve daha fazla fırsata sahip olma eğilimindedir. Dışa dönük olmak cildinizde rahat hissetmek, sosyal ortamlarda kendinize güvenmek ve kendinizi tam olarak ifade etmekle ilgilidir.

Bazı insanlar doğası gereği dışa dönükken, daha sosyal ve dışa dönüktür. Ancak bu, dilerseniz zamanla geliştirebileceğiniz bir beceridir. Önkoşul yok, tek ihtiyacınız olan şey biraz keşfetmek için açık fikirli olmak.

Bu makale, daha sosyal olmanın ve daha aktif bir sosyal yaşamın ve arkadaşlıkların tadını çıkarmanın bazı etkili yollarını açıklamaya yardımcı olur.

 1. Risk almak. Bir risk almaya ve dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmaya istekli olmalısın. Kendinizi kasıtlı olarak rahatsız eden durumlara sokmanız gerekecek. Ayrıca reddedilmeyle başa çıkmak için hazırlıklı olmalısınız. 10 kişiyle konuşmak için çaba harcasanız bile, herkesin sizinle konuşmak istemeyeceğini bilin. Kişisel olarak alma  . Bazıları senin gibi utangaç olabilir veya hayatlarında zor zamanlar geçirebilir.
 2. Daha fazla sosyalleşin. Gerçekten sevdiğiniz sosyal aktiviteleri bulun.
  Bir parti olmak zorunda değil. İş yerinde yemek masasında insanlarla sosyalleşebilir, bir kulübe katılabilir, bir hobi dersi alabilir, topluluk etkinliklerinin tadını çıkarabilir veya yeni insanlarla birlikte olmayı içeren hoşunuza giden herhangi bir şey yapabilirsiniz.
 3. İnsanların iş yerinde buluştuğu yerleri bulun. Her işyerinde insanların bir araya gelme eğiliminde olduğu bir yer vardır. Yemek odası, sigara içme alanı veya su soğutucusu olabilir. İş arkadaşlarınıza uğramayı ve onlarla sohbet etmeyi deneyin. Sohbeti dostça tutun. Yardımcı olursa kısa da olabilir. Bir çaba sarf ettiğinizde insanlar sizi daha samimi ve pozitif olarak algılayacaklar.
 4. Sosyal davetlere “evet” deyin. Bir yere veya başka bir şeye davet aldığınızda “hayır” demek istediğinizde kendinizi “evet” demeye zorlayın. Tekrar tekrar reddederseniz, genellikle gelmediğinizi bildiklerinde insanlar sizi davet etmeyi bırakacaktır. Bir dahaki sefere bir partiye davet edildiğinizde ve gitmek istemediğinizde, kendinize birkaç dakika ayırmanız gerektiğini söyleyin. Oradan hoşlanmıyorsanız, hızlı bir çıkış yapabilirsiniz.
 5. Gerçek iltifatlar verin. İltifatlar harika buz kırıcılardır ve ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. İnsanlarla ilgileniyorsanız, onları sık sık övün. Gözlemciyseniz, genellikle o kişi hakkında gerçekten hayran olabileceğiniz ve ona iltifat edebileceğiniz bir şeyler bulursunuz. Bunun gerçek bir iltifat olduğundan ve tebrik ettiğiniz kişiyi övmek için bir ifade olmadığından emin olun.
 6. Kendi kendini sınırlayan inançlarınızın farkında olun. Kendinize giden olamayacağınızı söylediğinizde, kendinizi sınırlamış olursunuz. Dürüst olmanızı engelleyen inanç veya düşüncelerle yüzleşin. İnsanlarla daha derin bağlantılar kurun. Daha çekici ve arkadaş canlısı olun. İlgi odağı olmak zorunda değilsiniz, ancak başkalarının sizi onlara açık kalarak tanımasına izin verin.
 7. Sizi geride tutan nedenleri inceleyin. Yeni insanların yanında kendinizi ne zaman rahatsız hissederseniz, arkasındaki sebebi bulmaya çalışın. Örneğin, geçmişte karşılaştığınız hoş olmayan bir deneyim mi yoksa bir tür reddedilme mi? Sebeplerin farkında olmak, bunların üstesinden gelmek için adımlar atmanıza izin verecektir. Bu, yeni insanlara yaklaşırken size daha fazla güven verecektir.
 8. İç diyaloğunuzu yönetin. İç diyaloğunuzu yönetmeyi öğrenin. Kendi kendine konuşman kritik ve şiddetliyse seni duygusal olarak sakatlayabilir. Kendinize söylediğiniz yanlış ve işlevsiz şeyleri belirleyin ve düzeltin. Örneğin, kendinize şöyle diyebilirsiniz, “Dün partide ağzımı kapalı tutmalıydım. Cahil görünüyordu. ” Bunun yerine kendinize şunu söyleyin: “Sadece kendimi ifade ettim ve söylediklerimi yaptığıma memnunum. Buna inanıyorum ”. Yapıcı kendi kendine konuşma ile kendinizi cesaretlendirir ve   bir durumun olumlu yönlerine odaklanırsınız . Amacınız yaptığınız şey hakkında iyi hissetmek olmalıdır. Bunu yapmak sadece her zamanki iç konuşmanızı değil, aynı zamanda temeldeki inançlarınızı da değiştirecektir.
 9. Kendinize hata yapma izni verin. Dışadönük olmanın her konuşmada sözlü olarak mükemmel olmak zorunda olmak anlamına geldiği yaygın bir yanılgıdır. Herhangi bir hata yapmamalısınız veya konuşmaya başladığınızda herkesi etkilemelisiniz. Bu tür beklentileri kendinize yüklediğinizde, baskı altında olacaksınız ve sosyal durumlardan kaçınmanıza neden olacaksınız. Bu nedenle makul bir hedef belirleyin. Yeni insanlarla etkileşimlerinizin ne kadar iyi gittiği konusunda kendinizi yargılamayın. Sadece daha fazla yeni insanla tanışmaya ve konuşmaya odaklanın.
 10. Hatalarınız için endişelenmeyin. Hatalar en iyimizin başına gelir. Bu nedenle, bir sohbette garip bir sessizlik veya yersiz bir şey söylemek önemli değildir.
  İnsanların sizden hoşlanmayacağı izlenimini edindiğinize dair yanlış bir inanç nedeniyle yeni insanlardan rahatsız olabilirsiniz. Bu, geçmiş deneyimlerden de kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, sosyal durumlarla ilgili olarak sizin için olumlu bir gelecek olduğuna inanıyorsanız, başarılı olma ve geçmişinizin üstesinden gelme olasılığınız daha yüksektir. Sohbette kendinizle ilgili biraz utanç verici bir şey söylemeyi deneyin. Bu, savunmasız olmaya alışmanıza yardımcı olacaktır.
 11. Kendin ol. Kusurlarınız sizi daha insani ve hoş kılıyor. Genelde insanlar kendilerini aşağılık hissettiren diğer insanların yanında olmaktan hoşlanmazlar. İnsanların yanında olduğunuzda,  başarılarınızla övünmeyin  . Kusurlarınızı kabul edin ve onlar hakkında konuşurken kendinizi rahat hissedin. Kusurlarınız ve aksaklıklarınız konusunda açık ve dürüst olmak, başkalarının sizinle daha iyi ilişki kurmasını sağlayacaktır.
 12. Hayatınızdaki negatif insanları bırakın. Çok dışa dönük olmadığınızda, sizinle zaman geçirmek isteyen insanlara minnettar olabilirsiniz.  Onları kaybetmekten korktuğunuz için size kötü davranan ya da size karşı olumsuz davranan arkadaşlarınıza katlanabilirsiniz. Kendinizi savunmaktan korkmayın. Bunu yaptığınızda, negatif insanların gitmesine izin verebilir ve pozitif insanların hayatınıza girmesine izin verebilirsiniz.
 13. Kendinize olan güveniniz üzerinde çalışın. Kendinizi doğruladığınızda, başkalarından kabul ve onay istemek yerine, kendinize daha çok güvenirsiniz. Ve kendinize olan bu güven, daha dışa dönük olmanıza yardımcı olacaktır.
  Kendinize geçmiş başarılarınızı hatırlatmaya devam edin, böylece değerli bir insan olduğunuzu fark edersiniz. Buna değer olduğunu unutma.
 14. Yapana kadar rol yap. İnsanlarla çok sosyal ve rahat olduğunuzu varsayın. Bu, kendi kendinize empoze ettiğiniz sosyal sınırlamalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ve siz farkına varmadan, daha güvenli ve sosyal olmaya başlayacaksınız.
 15. Vücut dilini okuyun. İnsanların birbirlerine nasıl davrandıklarına dikkat edin. Seni çok rahatlatan biri var mı? Sizinle nasıl davrandıklarını gözlemleyin. Hem sizin hem de başkalarının beden dilini gözlemleyin. Örneğin, birisi sizin söylediklerinize odaklanmışsa ve ilgileniyorsa, öne doğru eğilebilir, dirseklerini bir masaya koyabilir ve kafasını ellerine alabilir. Vücut dilinin onları algılama şeklinizi nasıl etkilediğinin farkında olun. Gözlem yoluyla sosyal ipuçlarını öğrenin ve anlayın.
 16. Odağınızı kendinizden diğerine kaydırın. Bazı sosyal durumlarda, başkalarının sizi nasıl algıladığı hakkında çok fazla düşünebilirsiniz. “Benim hakkımda ne düşünecekler?” Gibi sorular “Harika görünüyor muyum?” kafanızda belirmeye devam ediyor. Bu, karşınızdaki kişiyle bağlantı kurmak yerine sizi kendi düşüncelerinize daha fazla kaptıracak ve daha bilinçli hale getirecektir. Bunun yerine, odağınızı kendinizden diğerine kaydırın.
  Yeni bir kişi gördüğünüzde veya tanıştığınızda, kendinize onlar hakkında sorular sorun. “Nerede? Ailesiyle yaşamak mı? Çocukları mı var? ” Bu, kendinize odaklanmayı bırakmanıza ve diğer insanlarla ilgilenmenize yardımcı olacaktır. İnsanlar onlara yatırım yaptığınızı hissedecekler.
 17. Küçük başla. Küçük adımlar atarak sosyal becerilerinizi uygulamaya başlayın. Örneğin, Starbucks’taki barista ile konuşun. Karşıdan karşıya geçerken bir yabancıya gülümseyin. Bu küçük şeyleri yapmak, güveninizi artıracak ve daha büyük sosyal durumlarda buzları kırmayı kolaylaştıracaktır.
  Yeni insanlarla tanışırken onların düşüncelerini ve mücadelelerini merak edin. Söyleyecekleri şeyleri dinleyin ve sorular sorun. İnsanlar, onlarla tanışmakla gerçekten ilgilendiğinizi hissederse, sizi daha hoş bulacaktır. Ne yaparsan yap, yaklaşımında samimi ve kibar olmalısın.
 18. Her hafta yeni biriyle tanışmaya çalışın. İnisiyatif alın ve yeni insanlarla konuşun ve yeni arkadaşlar edinin. Her hafta en az bir yeni kişiyle tanışma hedefi belirleyin. Bu yeni kişi sizi yeni şeylerle tanıştırabilir ve hayatta büyümenize yardımcı olabilir. Yeni biriyle tanıştığınızda, ona nerede büyüdüklerini ve çocukluklarını sorun. Spor, film, müzik veya TV şovları hakkında sohbet edin.
 19. Aktif bir dinleyici olun. Kendiniz için çok fazla endişelenirseniz, onlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek insanlar hakkında küçük şeyler fark edemeyecek kadar meşgul olacaksınız. Birinin kolundaki dövmesi gibi detaylar, iyi bir sohbet başlatıcı olabilir. Bunu nerede yaptıklarını ve neden bu özel tasarımı seçtiklerini sorabilirsiniz. Bir konuşma sırasında, kişi son bir seyahatten bahsederse, onun hakkında sorular sorarak sohbeti o yöne taşıyabilirsiniz. Bunu yapmak için, o anda orada bulunmalı ve kişiyi aktif olarak dinlemelisiniz. Şu anda var olmak sosyal kapasitenizi artırır ve sizi daha sosyal hale getirir.
 20. Olumlu ifadeler kullanın. Yeni biriyle konuşmaya başladığınızda, olumlu ifadeler kullanın. İnsanlar, söylediğiniz şeylerin tonuna göre sizi ilişkilendirme veya hatırlama eğilimindedir. Olumsuz şeyler hakkında konuşursanız, başkaları sizi olumsuzlukla ilişkilendirebilir. “Buradaki trafik acınası değil mi?” Diye sohbete başlamayın. Bunun yerine, “Bugün hava güzel değil mi?” Demeyi deneyin.
 21. Başkalarına yardım etmek için bir şeyler yapın. Yeni biriyle tanıştığınızda ve sohbet etmeye başladığınızda, ona nasıl yardım edebileceğinizi veya hayatlarına nasıl değer katabileceğinizi sorun. Örneğin, iş hakkında konuşuyorsanız, onları bir etkinlikte başka bir kişiyle bağlantı kurmasına yardımcı olabilecek bir meslektaşına yönlendirebilirsiniz.
 22. İlgi alanlarınızı paylaşan daha fazla kişiyle bağlantı kurun. İlgi alanlarınızı paylaşan insanlarla birlikte olduğunuzda, kendinizi rahat hissetme ve gezinin tadını çıkarma olasılığınız daha yüksektir. Yeni biriyle tanıştığınızda ve fotoğraftan hoşlandığını fark ettiğinizde, ondan bir fincan kahve içmek için size katılmasını istemek yerine, sizinle bir fotoğraf sergisine gitmek isteyip istemediklerini sorun. Ortak ilgi alanlarınıza odaklanan sosyal geziler, ilişkilerinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*