Nasıl mütevazı olunur (sizi mütevazı yapacak 20’den fazla ipucu)

Bazı kültürlerde tevazu zayıflık, pasiflik, iddiasızlık veya güvensizlikle ilişkilendirilir. Ancak gerçek tevazu uysal ya da utangaç olmakla ilgili değildir; aslında birçok yönden size fayda sağlayabilecek olumlu bir karakter gücüdür.

Geçtiğimiz yirmi yılda, bir dizi araştırma, alçakgönüllü insanların en etkili ve etik liderler olma eğiliminde olduğunu ve yüksek performans gösterme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. (  1  ) (  2  ) (  4  )

Alçakgönüllü olmak, zayıf yönleriniz ve güçlü yönlerinizle uyum içinde olmakla ve sınırlarınızı bilmekle ilgilidir. Alçakgönüllü insanlar kendileriyle övünme ihtiyacı hissetmezler, bunun yerine eylemlerinin kendileri adına konuşmasına izin vermeyi tercih ederler. Başkalarını düşüncelerinde ve eylemlerinde ilk sıraya koyarlar  ve narsist değildirler.

Yazar Rick Warren, “Alçakgönüllülük kendinizi daha az düşünmek değildir; kendini daha az düşünüyor. “Tevazu başkaları hakkında daha çok düşünmektir.
Humility olgunluk ile meydana gelen karakter önemli bir iç kuvvet olarak kabul edilir. Kendinize daha doğru bir bakış açısı sağlayan yorum ve eleştirileri kabul ediyorsunuz. genellikle dünyayı daha net görebilirler. (  3  )

Mütevazı doğmadık. Çaba gerektiren ve öğrenilebilen bir şeydir. Mütevazı olmak için bu özelliklerin bazılarını uygulayın.

 1. Minnettarlığı uygulayın. Minnettarlık  sizi daha az ben merkezli yapabilir  ve çevrenizdeki şeylere odaklanmanıza olanak tanır. Minnettarlık, gururun büyümesini engeller, bu da sizi daha alçakgönüllü yapar. İnsanlara minnettar olun.
  Minnettarlığı ifade etmek tevazuyu teşvik edebilir. Alçakgönüllü insanlar daha büyük minnettarlık ifade etme eğilimindedir. Her gün minnettar olduğunuz bir şey için Tanrı’ya şükürler olsun. Çocuğunuzda, eşinizde veya işinizde bir şey olabilir. Bu tür bir minnettarlık, daha alçakgönüllü olmanıza yardımcı olacak ve aynı zamanda Tanrı ile daha yakın bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.
 2. Kusurlarınızı kabul edin ve üzerinde çalışın. Diğerlerinden daha az başarılı olduğunuzu veya daha az bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız, bu bakış açısı ve eksikliklerinizin size neler sunduğunu bildiğiniz için minnettar olun. Karşılaştığınız her zorluk, karakterinizi ve varlıklarınızı geliştirmenize yardımcı olur. Zorluklarınız için minnettar olduğunuzda, güçlerini kaybederler ve bunun yerine büyüme için yapı taşlarınız olurlar.
 3. Yeni fikirleri ve değişimi kabul edin. Alçakgönüllü insanlar her zaman çok az şey bildiklerini ve öğrenecek çok şeyleri olduğunu hissederler. Sürekli öğrenenlerdir ve “her şeyi bilen” tipte değildirler. Başkalarından bilgi almayı severler ve öğrenme fırsatlarını dört gözle beklerler. Diğer insanları gözlemler ve onlardan öğrenirler. Her günü ve her etkileşimi yeni bir şeyler öğrenmek için bir fırsat olarak görürler.  Birisi size bir şey öğretmeye çalışırken inatçı veya savunmacı davranmaktan kaçının .
 4. Başarının kafanıza gelmesine izin vermeyin. Mütevazı olmak, başarının geçici olduğunu hatırlayarak sizi gerçeklikle daha bağlantılı hissettirebilir.
  Tüm zamanınızı sadece egonuzu okşayan veya güzel şeyler söyleyen insanlarla geçirmeyin. Bunun yerine, size gerçek geribildirim sağlayacak insanlarla ilişkiler geliştirin.
 5. Herkese aynı şekilde davranın. Alçakgönüllü insanlar kibar, sevecen, nazik ve tanıştıkları herkese saygılıdır. Her kişiye hak ettikleri saygı ve haysiyetle davranırlar. İnsanları statülerine veya konumlarına göre değerlendirmeyin. İnsanlara şefkat ve alçakgönüllülükle karşılık verdiğinizde, sizinle daha fazla zaman geçirmek istediklerini göreceksiniz.
 6. Kredi istemeden iyilik yapın. Alçakgönüllü insanlar, insanlara yardım etmeye ve bilgilerini başkalarıyla paylaşmaya daha isteklidir. Başkalarının başarılı olmasına ve büyümesine yardım etmekten keyif alırlar. Haklı olma ve birinci konumda olma konusunda endişelenmezler. İnsanlara yardım etmek için nedenler arayın. Bundan bahsetmeden para bağışlayın, bir projeyi toplu olarak finanse etmeye yardımcı olun, ihtiyacı olan bir aile için yiyecek satın alın veya bir hayır kurumuna bağış yapın. Karşılığında hiçbir şey aramadan nezaket uyguladığınızda, alçakgönüllülük yaparsınız. Kendini övünmeden doğruluyorsun. Başkalarına hizmet ederek, içsel benliğinize yaklaşırsınız.
 7. Başkalarını takdir edin. Başkalarının başarılarını kabul edin ve bunun için onlara kamuoyu önünde kredi verin. Bunu yaparak onlara minnettarlığınızı göstermiş olursunuz. Başkalarının fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olmayı teklif edin ve tüm kredinin onlara gitmesine izin verin. Kendi tanınma veya üstün konumda olma ihtiyacınızı serbest bırakın.
 8. Yargılama. Onlarla tanışmadan önce bile başkaları hakkında radikal yargıda bulunmaktan kaçının. Alçakgönüllü insanlar yargılamaz; bunun yerine şefkatli ve naziktirler. Kişiyi tanımak ve anlamak için çaba gösterin. Ne zaman kritik olduğunuzu görmek için düşüncelerinize dikkat edin. Birini eylemleri veya görünüşleri konusunda yargılamak yerine, önce kişiyi anlamaya çalışın. Kendinizi onların yerine koyun ve ardından koşulları değerlendirin. Bunu yaptığınızda, insanları oldukları gibi daha iyi kabul edebileceksiniz.
 9. Eleştiriyi kabul edin. Alçakgönüllü insanlar eleştiriden korkmazlar. Zayıf yönlerinizi dürüstçe analiz etmeye istekli olmak büyümenize yardımcı olacaktır. Yapıcı eleştiri sizi yeni fikirlere ve perspektiflere açar. Mütevazı insanlar bunu öğrenmek ve geliştirmek için bir fırsat olarak görür. Çalışmanız eleştirildiğinde, ilk tepkinizi izleyin. İyi geribildirim almanın faydalarını hatırlayın ve kişiyi dikkatlice dinleyin. Analiz yapmak yerine geri bildirimi anlamaya odaklanın. Problemi anlayamıyorsanız sorular sorun. Bir tartışmaya katılmaktan kaçının; daha ziyade yorumları kabul edin ve onlara teşekkür edin.
 10. Hatalarınızı kabul edin. Alçakgönüllü insanlar hızlıca özür diliyor ve hatalarının sorumluluğunu alıyor. Yapılması en zor şeylerden biri, ancak bunu ne kadar gönüllü olarak yaparsanız, alçakgönüllülüğe o kadar yaklaşırsınız. Ayrıca, bu harika bir liderlik özelliğidir.
  İş yerinde bir hata yaparsanız, ona sahip olun. Patronunuza bir hata yaptığınızı ve üzgün olduğunuzu söyleyin. Ona hatanın etkisinin farkında olduğunuzu ve bir daha olmamasını sağlamak için adımlar attığınızı bildirin.
 11. Başkalarının ve kendinizin bireyselliğini kabul edin. Hepimizin benzersiz olduğumuzu bilin ve insanların büyümesine ve birbirlerinden öğrenmesine izin veren bu benzersizliktir. Yerleşmeye gerek yok. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızda, niteliklerinizin ve yeteneklerinizin daha az farkına varırsınız.
 12. Kendinize gülün. Kendinize gülmeyi öğrenin. Kendinizi fazla ciddiye almayın. Kimse mükemmel değildir. Kendinize gülmek gururunuzu yutmanıza neden olur. Kendinize güldüğünüzde yanılıyor olabileceğinizi belirtiyor ve hata yapacağınızı kabul ediyorsunuz. Her şeyi bilme cephesi taşımadığını ve gerçek olduğunu aktarır. Daha gerçek olduğunu gösteriyorsun. Hayatta ilerlemene yardımcı olur. Kendinize gülmek, iyimser bir kişiliğiniz ve iyi bir mizah anlayışınız olduğunu gösterir.
 13. Şikayet etme. Alçakgönüllü insanların fazla şikayet ettiğini duymayacaksınız. Sahip olduklarından her zaman mutlu olurlar. İşler zorlaştığında şikayet etmek ya da şikayet etmek sorun değil ama bunu alışkanlık haline getirmemelisin. Senden çok daha kötü durumda olan birçok insan olduğunu anlayın. Şikayet etmek, hayatınızdaki olumlu şeylere odaklanmanızı engelleyecektir   .
 14. Yaralandığın zaman kişiye söyle. Genellikle alçakgönüllülüğü, hiçbir şey yapmadan incindiğinizde devam etmek olarak düşünebilirsiniz. Yaralandığın zaman tüm öfkeyi içinde tutmak çok kolay. Ama yaralandığınızı kabul edip sonra onu bırakmaya çalışacağınızı söylediğinizde, bu sizin ve çevrenizdeki insanlar için işleri kolaylaştırır. Bu, başkalarıyla dürüst ve besleyici bir ilişki geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 15. Affetmek. İster küçük ister büyük olsun, sizi inciten insanları affetmek zor bir görev olabilir. Bağışlamak daha fazla tevazu gerektirir. Alçakgönüllü insanlar, kendilerine yapılan yanlışları saymaz veya bunların kaydını tutmazlar; İntikam almadan devam ederler ve affetmenin şifa yarattığının farkındadırlar. Bağışlama sizi uzun süre kalbinizdeki yüklerden kurtaracak, daha iyi uyumanıza ve zihninizin daha olumlu bir yerde dinlenmesine izin verecektir. Size zarar veren kişiyi tanıyın ve onları affedin. Henüz yüz yüze görüşmeye hazır değilseniz, o kişiyi hayal edin ve her gün “seni affediyorum” deyin.
 16. Övünmekten kaçının. Alçakgönüllü insanlar, başkalarına karşı yapılan iyi eylemleri saymazlar.
  Gösteriş veya övünme dürtüsünü azaltmaya çalışın. Kendi iyi işlerinizi, başarılarınızı, yeteneklerinizi veya yeteneklerinizi göstermekten kaçının. Yeteneklerinizi haklar olarak değil hediye olarak tanıyın.
 17. Daha az konuş, daha çok dinle. Alçakgönüllü insanlar sohbet ederken başkalarını dinler. Hükmetmeye çalışmazlar. Diğer kişi hatalı olsa bile araya girmez veya düzeltme eklemezler. Diğer insanların bakış açılarını anlamaya hevesli meraklı dinleyicilerdir. Başkalarının söyleyecekleriyle gerçekten ilgileniyorlar.
  Alçakgönüllü insanlar daha akıllı görünürler çünkü daha dikkatli dinlerler ve düşünmeden konuşmazlar. Dinlerken, bundan sonra ne söyleyeceğinize dikkatinizi dağıtmayın. Ne zaman  birine dikkatle dinlemek  , sen bakış açısının da sizin için önemli diğer kişiyi söylüyoruz. Diğer kişinin işini bitirdiğinden emin olmak için bir görüşmeye eklemeden önce 5’e kadar sayın.
 18. Sorular sor. Başkalarının düşündüklerinin aksine, soru sormak sizi daha az bilgili veya bilgisiz göstermez. Bunun yerine, insanların size yardım etmeye, bilmediklerinizi öğretmeye hevesli olabileceklerini fark edeceksiniz. Alçakgönüllü insanlar, konuştukları insanların zihinlerinin derinliklerine dalarlar. Sorular sorarlar ve diğer kişinin ne söylediğiyle gerçekten ilgilenirler. Bir dahaki sefere bir toplantıda, seminerde veya herhangi bir grupta olduğunuzda soru sormaktan çekinmeyin.
 19. İhtiyaç duyduğunuzda yardım isteyin. Bir şeyi anlamadığında veya bilmediğinde itiraf et. Alçakgönüllü insanlar, kimsenin her şeyin cevabına sahip olmadığını anlar. Yani, yardım aramayı iki kez düşünmezler. Öğrenmeye ve gelişmeye isteklidirler.
 20. Tanınmayı kucaklayın. İster bir iltifat ister bir hediye olsun, insanlara size verdikleri hediyeyi almanın bir zevk olduğunu bilmelerini sağlayın. Bazen iltifatları kabul etmek utanç verici olabilir veya iltifatların yönünü değiştirmenin alçakgönüllülük olduğunu hissedebilirsiniz; ama bağışçıya hediyesini almamanız aslında kabalıktır. Sizin için ne kadar rahatsız edici olursa olsun, basit bir “Teşekkür ederim” deyin. Ayrıntılara girmeyin veya bunun hakkında çok fazla konuşmayın.
 21. Kendinizi beklentilerden kurtarın. Alçakgönüllü insanların herhangi bir şey veya kimseden beklentileri yoktur. Ne yaparsan yap, hayat beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Tevazu, ne olursa olsun seni minnettar yapar. Alçakgönüllü insanlar beklentileri olmadan başkalarına hizmet eder.
 22. Ne düşündüğünü söyle. Alçakgönüllü insanlar ne düşündüklerini söylemekten ve yanılmaktan korkmazlar. Zorluklarla yüzleşecek cesaretleri var.
 23. Her gün daha alçakgönüllü davranmayı seçin. Her gün en az bir mütevazı hareket uygulayın. Seçme ya da sadece istekli olma eylemi öğrenme eğrisini büyük ölçüde geliştirebilir. Yakında alçakgönüllülük doğal bir seçim gibi hissedecek.
 24. Mütevazı liderlerin hayatını öğrenin ve modelleyin. Çevremizde pek çok mütevazı insan var, bazıları iyi tanınıyor ve bazıları günlük kahramanlar. Gandhi, Rahibe Teresa, Buddha, Martin Luther King Jr. gibi büyük liderlerin yaşamları ve daha pek çoğu rol model olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*