Hayattan nasıl zevk alınır: Çalışması garantili 20’den fazla ipucu

Birçoğumuz, hayattan ancak çok paranız   veya başarılı bir kariyeriniz varsa zevk alınabileceği konusunda yanlış bir kanıya sahibiz  .

Bununla birlikte, sahip olduklarınızı kabul ederek ve takdir ederek hayattan her zaman veya her yerde keyif alınabilir.

Farklı bir bakış açısına sahipseniz, hayattan zevk almak için ihtiyacınız olan her şeye zaten sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Anahtar, anı yaşamak ve mutlu olmak ve hayatınızdan memnun olmak için gereken tüm nedenleri takdir etmektir.

 

Sizi mutlu etmek için kimseye güvenmemek sizin yararınıza olacaktır. Günlük hayatınızdaki küçük şeylerden zevk almaya ve hayatı dolu dolu yaşamaya odaklanın.

 1. Minnettar ol. Olumsuzluğun tarihsel bileşenlerine bakarsanız, olumsuzluğun bizi tehlikeye karşı uyaran bir hayatta kalma mekanizması olduğu bir yerden geliyoruz. O zamandan beri geliştik ve olumsuzluk artık yararlı bir amaca hizmet etmiyor. Bu yüzden hayatınızdaki olumlu şeyler için minnettar değilseniz, her zaman her şeyi olumsuz görürsünüz. Her gün minnettar olduğunuz üç şeyi yazma alışkanlığı edinin. Bu, hayatınızın olumlu yönlerine odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 2. Olumlu düşün. Daha iyimser ve olumlu bir tutum benimseyin.
  İyimser insanlar, her gün daha fazla kişisel sevinç hissetme eğilimindedir.
 3. Yavaşla. Hayatın tadını çıkaracağınız ve gurur duyacağınız birçok küçük ve basit şey vardır. Ancak gün içinde aceleniz varsa, onları fark etmek için neredeyse hiç zamanınız olmayacak. Hayatınızda bir denge hissini yeniden kazanmanıza yardımcı olacakları için basit zevklere odaklanın. Yavaşlayın ve etrafınızdaki dünyaya dikkat edin.
  Çocuklarınızla zaman geçirin, ailece yemek yapın, evcil hayvanınızla oynayın, yemeğinizin kokusunun ve tadının tadını çıkarın, ara verin ve dinlediğiniz müziğin keyfini gerçekten çıkarın.
 4. Farkındalık uygulayın. Dr.  Marsha Linehan  , farkındalığı “Diyalektik Davranış Terapisinin, intihara eğilimli insanlar için yararlı ve aynı zamanda bir dizi başka rahatsızlığın tedavisi için yararlı olan temel bir unsur” olarak tanımlar. Hayattan zevk almak için şimdiki zamanda yaşamak zorundasın. Kafanızdan çıkın, geçmişinizden uzaklaşın ve geleceğiniz hakkında düşünmeyi bırakın. Çevrenizdeki dünyanın görüntülerinin ve seslerinin tadını çıkarın.
 5. Kendine yatırım yap. Kendinize yatırım yapmak için zaman ayırın. Hoşlanmadığınız şeylere harcadığınız zamanın farkında olun. Zamanınızı kullanmanın daha iyi yollarını düşünün. Kendi kendine yardım kitaplarını okumak için zaman ayırın ve kendinizi özgürce ifade edebileceğiniz bir günlük tutun.
 6. Olumlu ilişkiler kurun. Arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirin. Sizi cesaretlendiren ve kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olan insanlarla zaman geçirin. Olumlu insanlar moralinizi yükseltir ve size harika öğrenme deneyimleri yaşatır.
  Ailenizle vakit geçirmenin TV izlemekten veya telefonunuzda gezinerek saatler geçirmekten daha önemli olup olmadığını kendinize sorun.
 7. Çok gülmek. Kahkaha, olumsuz duygulara kapılmayı zorlaştırır.
  Gülmeye kapıldığınızda, anın içindesinizdir. Zihninize ve bedeninize hayatınızdaki tüm olumsuzluklardan bir mola verir   .
 8. Sarıl. Sarılmak olumludur ve size destek hissi verir. Aşk hormonu oksitosin düzeyini yükseltir, stres hormonu kortizol düzeyini düşürür. (  1  )
  20 saniyelik bir kucaklaşma , stresin zararlı etkilerini azaltır  ve  ruh halinizi iyileştirir  .
 9. Dış dünyadan kopun. Her gün bir saat ayırın ve fişi çekin. İnternet, telefon ve diğer tüm cihazların bağlantısını keserek dikkat dağınıklığını ortadan kaldırın.
  Ailenizle bir yemek üzerine sohbet edin, bir arkadaşınızla yüz yüze sohbetin tadını çıkarın veya saati tamamen bir hobi içinde geçirin. Yavaşlamanıza ve sizi daha mutlu etmenize yardımcı olacaktır.
 10. Yeni şeyler keşfetmek için yürüyüşe çıkın. Ayda bir, topluluğunuzda bir yürüyüşe çıkın ve on yeni şeyi fark etmeyi taahhüt edin. İster yeni komşular, keşfedilmemiş tapınaklar, müzeler, buluşmalar, parklar veya bir kütüphane olsun, günlük çevrenizde her zaman keşfedilmeyi bekleyen yeni bir şey olduğuna şaşırabilirsiniz.
 11. Yeni yerleri keşfedin. Seyahat etmek, yavaşlamanıza ve yeniden şarj olmanıza izin verir.
  Yeni yerler ve yeni insanlar dünyaya farklı bir bakış açısı sunar ve sağlıklı bir ilham dozu ekler. Hayattaki küçük zevkleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur.
 12. Yerel etkinliklere katılın. Şehrinizdeki ücretsiz yerel etkinliklere gidin. Kasabada her zaman olaylar olur. Bu etkinliklerle ilgili en iyi şey, orada birçok olumlu ve mutlu insanla tanışabilmenizdir.
 13. Yeni insanlarla tanışmak. Yeni arkadaşlar edin  . Sosyal refahınız için iletişim çok önemlidir. Ekranlara bakarak saatler geçirmek yerine konfor alanınızdan çıkın ve yeni insanlarla tanışın. Yeni insanlarla tanışmak sizi yeni fikir ve bakış açılarıyla tanıştıracaktır.
 14. Zamanınızı takip edin. Zamanınızı nasıl harcadığınızın farkında olun. Gün içinde saatlerinizi takip ederek, zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.
 15. Gününüzü planlayın. Gününüzü nasıl geçirmek istediğinizi seçin. Gün boyunca olmasını istediğiniz her şeyi dahil edin.
 16. Çoklu görevlerden kaçının. Her seferinde bir şey yapmaya odaklanın. Pek çok şeyi hızlı bir şekilde halletmek için acele etmek yerine, tek bir projenin kalitesine odaklanın. (  2  )
  İşleri halletmek için aceleniz olduğunda, bir an durun ve derin bir nefes alın. Çabalarınızı yeniden odaklayın ve bir görevi elinizden gelen en iyi şekilde tamamlamayı taahhüt edin.
 17. Konfor bölgenizin dışında bir şeyler yapın. Konfor alanından çık. Kendinizi tamamen yersiz hissettiren bir şey yapın. Yeni aktiviteler deneyin, yeni bir hobi edinin veya daha önce gitmediğiniz bir yere gidin.
 18. İstek listesi oluştur. Denemek istediğin bir şeyle, öğrenmek istediğin yeni bir aktiviteyle ya da ziyaret etmek istediğin yeni bir yerle karşılaştığınızda, bir yere yazın ve bir liste yapın. Bu, hayata devam etmeniz ve hayallerinizi canlı tutmanız için motive olmanıza yardımcı olacaktır.
 19. Sipariş. Çevrenizde bu kadar çok şey varken hayatınızda bu kadar çok şey olduğunda, hayattan zevk almak zordur. Sipariş vererek ve organize ederek hayatınızı kolaylaştırın. Temellere gidin. Yalnızca ihtiyacınız olan veya sevdiğiniz şeyleri saklayın. Yapılacaklar listenizi gerçekten önemli ve gerçekten önemli olan görevlerle daraltın.
 20. Vazgeçmeyi bırak. Hedefinize ulaşmadan bırakmaktan kaçının. Hayatın zor günleri vardır, ancak bırakırsanız, ne kadar ileri gidebileceğinizi asla bilemezsiniz. Hayatın ilerleyen dönemlerinde vazgeçmekten pişman olabilirsiniz.
 21. Konuşmayı öğrenmek. Başkalarını kışkırtmaktan korktuğunuz için düşüncelerinizi, hislerinizi ve fikirlerinizi bastırdığınızda, kendinize karşı dürüst olmazsınız. Bu öfke ve kızgınlık duygularına bağlı olabilir   . Konuşmak hayattan uzun vadede zevk almanızı sağlayacaktır.
 22. Kasten yaşa. Günlerinizi, istediğiniz bir şeyi yapmak için zaman harcamak yerine, temelde önünüzdeki görevleri yapmaktan ibaret olan otopilotta geçirmeyin. Kasıtlı kararlar verin. Kendi kararlarınızı verin ve buna göre hareket edin. Hayatınızın her anının farkında olun.
 23. Başarılarınızı takdir edin. Büyük ya da küçük başardığınız şeyleri kutlayın. “Kazançlarınızı” takip edin ve kendinizi ödüllendirin. Arabayı yıkamak, bitkileri sulamak, evi temizlemek ya da işte bir son teslim tarihine uymak olsun, bir an durun ve başarınızı alkışlayın.
 24. Geri ver. Başkalarını teşvik etmek için zamanınıza ve enerjinize katkıda bulunun. Evsizler barınağında, huzurevinde veya yetimhanede gönüllü olun. Ne zaman  başlar  vererek topluma sırtını size ne gerekmez kadarıyla odağınızın vardiya. Başkalarının hayatlarına değer katmak da iyi hissettirecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*