Günlük hayatta kürdan için 11 harika kullanım

Çubuk  dişler  diş  fırçalarına girmeden çok önce, diş temizliğinde kullanılan en eski araçlardır  .

Modern kürdanın temel işlevi, yemekten sonra dişler arasına sıkışmış yiyecekleri çıkarmaktır. Ama bir ev aleti olarak da çok iyi çalıştıklarını biliyor muydunuz? Evet, ev için bir araç. Günlük yaşamda kürdan için harika kullanımlar bulmak kolaydır.

Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları her zaman elinizin altında bulundurmak isteyeceğiniz aletler kategorisine sokacak bazı şaşırtıcı kullanımlara sahiptir.

Mutfakta çalışmaktan sızdıran boruları tamir etmeye, tırnak sanatında ustalaşmanıza yardımcı olmaktan  bahçenizdeki yeni bitkileri desteklemeye kadar  , bu küçük çubukların yapamayacağı hiçbir şey yok.

Aşağıda, günlük görevlerinizde size yardımcı olmak ve hayatınızı biraz daha kolaylaştırmak için günlük hayatta kürdan için 11 harika kullanım yer almaktadır. Bunları kendiniz deneyin ve bu çubukların kaç amaca hizmet edebileceğine şaşırın.

Yöntem 1: Kullanılmayan sebzelerin bozulmasını önleyin

Salataları seviyor musunuz, ancak bir salatalığın bir salataya ihtiyacınız olandan daha fazla olduğunu mu buldunuz? Yemek pişirmek veya içecek yapmak için genellikle sadece yarım limon kullanıyor musunuz   ve diğer yarısı kullanma şansınız olmadan kuruyor mu?

Kürdan tam ihtiyacınız olan şey. Bu kürdan numarasını kullanmak sebzelerinizin havaya maruz kalması nedeniyle bozulmasını önleyebilir ve kullanılmayan kısmı atmak zorunda kalmayacağınız için paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Tek adımlı yöntem: Sebzenin ucunu kalan kısmın üzerine bir kürdan ile iğneleyin

Sebzenin kullanılmış kısmının ucundan biraz tasarruf edin ve kalan kısmın taze kısmını kaplamak için kullanın. Yerine sabitlemek için bir kürdan kullanın.

Bu, sebzeyi havaya maruz kalmaktan koruyarak kurumasını ve bozulmasını önleyecektir. Bir sonraki pişirene kadar bir veya belki iki gün için iyi olmalı.

Yöntem 2: Bir bant rulosunda kesilen ucu bulun

Bir koli bandı rulosunda kesik ucu bulmak her zaman rahatsız edici bir iştir. Orada olduğunu biliyorsun, ama nerede olduğunu bilmiyorsun. Sonunu bulmaya çalışarak bandı tekrar tekrar sarmaya devam ediyorsun. Ve nihayet onu bulduğunuzda, muhtemelen kasete neden ihtiyaç duyduğunuzu ilk başta unutmuşsunuzdur.

Bir kürdan, bandın kesilen ucunu tüm güçlükler olmadan bulmanıza yardımcı olabilir, sizi her zaman kurtaracağından bahsetmeye bile gerek yok.

Tek adımlı yöntem: Kesilen ucun altına bir kürdan yerleştirin

Her rulo bant kullandığınızda elinizin altında bir kürdan bulundurun. Arkadaşınız için bu hediyeyi paketlemeyi bitirdiğinizde, kürdan tekrar ruloya koymadan önce şeridin açık ucunun altına yerleştirin. Bu şekilde, bandı bir dahaki sefere kullanmanız gerektiğinde, boş olanın nerede olduğunu tam olarak bileceksiniz.

Yöntem 3: Çok sayıda mum yakın

Mumlar şenliktir  , ancak aynı anda birçok mum yakmaya çalışırsanız, kullandığınız kibrit, siz bitmeden elinize yanabilir. Kendinizi bu sorundan kurtarın ve birkaç mum yakmak için kürdan kullanın.

Tek adımlı yöntem: Çok sayıda mum yakarken kürdan kullanın

Kürdanlar çoğu maçtan daha uzundur ve aynı anda birden fazla mum yaktığınızda daha uzun süre dayanabilir. Ayrıca, kibritlerden biraz daha yavaş yanarlar (cilalı ahşap nedeniyle), muhtemelen bir kibritle sahip olabileceğinizden daha fazla mumu güvenli bir şekilde yakmanıza olanak tanır.

Bir kürdanın ucunu yakın ve alevi mumların her birine getirmek için kullanın. Bu numara aynı zamanda bir doğum günü pastasında çok fazla mum yakmak için de işe yarar.

Yöntem 4: Mikrodalga kabınızı bozmadan patatesi pişirin

Mikrodalgada patates pişirmek  kolaydır ve lezzetli fırında pişirilmiş patatesi yemek daha da kolaydır. Ancak bazen patates mikrodalga tabağınızı kirlettiğinde daha fazla işe dönüşebilir.

Daha fazla iş istemiyorsun, muhtemelen bu yüzden ilk önce patatesi mikrodalgada pişirmeye başladın. Mikrodalga plakasını temizlemek  plan üzerinde değildi. Bir kez daha kürdanlar sizi kurtarmaya gelebilir.

Tek adımlı yöntem: Patatesi pişirmeden önce kürdanla tutun

Mikrodalga fırına değmemesi için bir masa veya bebek karyolasının ayakları gibi patatesin üzerine 4 kürdan koyun. Şimdi devam et ve patatesi pişir.

Patatesin kürdan ile desteklenmesi, tabağı mikrodalga fırına alma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca patatesin daha eşit pişmesine yardımcı olacaktır.

Yöntem 5: Teknik Aygıtları Temizle

Sürekli artan teknoloji kullanımıyla, evlerimizde kamera, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya diğer son moda teknoloji ürünleri gibi çok sayıda cihaz var. Onlar bizim hayatımızı kolaylaştırmak rağmen, onları özellikle şarj limanları gibi zor ulaşılabilecek parçaları, akıllı telefonunuzun kamera objektifi ve bir angarya gibi görünebilir temizlik  kirli klavye  senin  laptop  , birkaç isim.

Ancak görevi kolaylaştırmak için, cihazlarınızdaki kiri temizlemek için kürdanları bir araç olarak kullanabilirsiniz   .

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kürdan (cihazın girintilerine ulaşmak için)
 • Pamuk (kürdanın keskin ucunu temizlemeye yardımcı olur ve korur)

Adım 1. Bir kürdanın ucuna pamuğu sarın

Kürdanın sivri uçlarından birinin etrafına biraz pamuk sarın. Bu, cihazın ulaşılması zor kısımlarını temizlemek için kullanılacaktır.

Adım 2. Ulaşılması zor alanları temizlemek için kullanın

Parmaklarınızın sığmayı reddettiği küçük yerleri temizlemek için pamuk kaplı kürdanın ucunu kullanın ve yakında dağınıklıktan uzak, dağınık olmayan bir cihazınız olur.

Bu numarayı klavyenizi  , cep telefonunuzu, kameranızı ve diğer tüm cihazları temizlemek için kullanabilirsiniz  .

Yöntem 6: Yiyeceklerin dökülmesini önleyin

Makarna tencerenizde arkanızı döndüğünüz anda kayda değer bir kaynama eğilimi varsa, yalnız değilsiniz. Tecrübeli aşçılar bile tencerelerindeki yiyecekler kaynadığı için mutfaklarındaki bir karmaşayla uğraşmak zorundadır.

Ancak küçük bir kürdan yiyeceklerin dökülmesini önleyebilir.

Tek adımlı yöntem: Tencerenin üst kısmı ile kapağı arasına bir kürdan yerleştirin

Tencerenin üstü ile kapak arasına bir kürdan yerleştirin. Bu, buharın kaçması için küçük bir alan yaratır ve yiyeceklerin dökülmesini önler. Artık   temizleyeceğiniz bir karmaşa yaratmadan kolayca patates püresi yapabilirsiniz .

Yöntem 7: Gevşek vidaları düzeltin

Her evde, birkaç günde bir otomatik olarak gevşeyen en az bir sinir bozucu vida bulunur. Ne kadar sıkı takarsan tak, tekrar dışarı çıkacak.

Hayır, eviniz hayaletli değil ve o vidadan sarkan fotoğraf da lanetli değil. Bu, duvardaki delik vidanın boyutu için biraz fazla büyük olduğunda meydana gelir. Bu, deliği önceden delmekle veya sorunu çözme umuduyla tekrarlanan tüm vidalama işlemlerinin bir sonucu olarak gerçekleşmiş olabilir.

Kürdan, gevşek vidaları sabitlemek için harika bir araçtır. Vida kolayca sıkılır ve kürdanın yumuşak ahşabını kavrayarak tekrar çıkarılmasını zorlaştırır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kürdan (tornavidayı yerinde tutmak için)
 • Tornavida

Adım 1. Delikteki fazla boşluğu kürdan ile doldurun.

 • Vidayı büyük boyutlu deliğe yerleştirin.
 • Fazla alanı biraz kürdan ile doldurun. Delikte ne kadar fazla alan olduğuna bağlı olarak 2 veya 3 kullanmanız gerekebilir.
 • Delikteki vidayı bir tornavidayla sıkmayı bitirin.

Adım 2. Fazla kürdanları kırın

Vidayı sıkmayı bitirdikten sonra duvardan dışarı çıkan fazla kürdan parçalarını kırın.

Vida artık sıkıdır ve duvardan dışarı çıkmayacağından en azından uzun süre emin olabilirsiniz.

Yöntem 8: Tomurcuklanan Bitkileri Destekleyin

Solmuş bir fide her zaman bitkinizin öldüğü anlamına gelmez. Bazen çok kurudur. Diğer zamanlarda, henüz kendi ağırlığını kaldıramayacak kadar büyümüş olabilir. Birkaç kürdan yardımıyla  sapları tutabilir ve daha sonra  daha büyük ve daha iyi büyümelerine yardımcı olmak için bitkileri sulayabilirsiniz.

Tek adımlı yöntem: solmuş sapı kürdan ile tutun

Gövdenin her iki tarafına kürdan koyarak solmuş bitkiyi destekleyin. Bu, gövdenin dik durmasına yardımcı olacak ve kırılmasını önleyecektir.

Ayrıca, fidelerin çok sarkık olduğunu ve yemek çubuklarının desteğiyle bile dik duramadığını düşünüyorsanız, yemek çubuklarının ve sapın etrafına hafifçe bir lastik bant veya kurdele sarabilirsiniz.

Yöntem 9: Sızdıran bir boruyu düzeltin

Sızdıran borular çok fazla su israf edebilir. Ayrıca ait olmadığı yerlere su yayarak alanı kaygan ve kirli hale getirir.

Kürdan, sızdıran borulardaki bir sızıntıyı onarmanıza yardımcı olabilir. Bu, suyun israf edilmemesini sağlayacak ve aynı zamanda  evinizi daha temiz tutacaktır  .

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kürdan (deliği doldurmak için)
 • Maskeleme bandı (bir kürdan deliğe sabitlemek için)
 • makas

Adım 1. Borudaki deliği kürdan ile doldurun.

Damlama borusundaki deliği, deliğe kürdan koyarak tamamen doldurun. Deliğin boyutuna bağlı olarak 2 veya 3 kürdan gerekebilir.

Adım 2. Fazla kürdanları kesin ve birbirine bantlayın.

 • Kürdanların borunun dışına yapışan fazla kısımlarını kesin.
 • Tüpü, dolu deliği kürdan ile tamamen kaplayacak şekilde koli bandına sarın.

Yöntem 10: Tırnak Sanatı Oluşturun

Tırnak sanatı, yalnızca çok az kişinin ustalaşabileceği bir beceri gibi görünebilir. Ancak bir kürdan bu sanatta kolaylıkla ustalaşmanıza yardımcı olabilir. Sadece yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarmalısınız ve kürdan sizi sonuna kadar yönlendirecek.

Tek adımlı yöntem: Tırnaklarınızda farklı tasarımlar ve desenler oluşturun

Eski ojeyi çıkardıktan sonra  tırnaklarınıza  farklı renklerde oje sürün, ardından çeşitli desenler ve desenler oluşturmak için bir kürdan kullanın. Farklı renk kombinasyonları kullanırken daha fazla kürdan kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınızda basit bir nokta deseninden herhangi bir ülkenin bayrağına kadar her şeyi oluşturun. Tırnaklarınız tuvaldir ve kürdan sizin fırçanızdır – bırakın yaratıcılık başlasın.

Yöntem 11: Unlu mamullerin tamamen pişip pişmediğini kontrol edin

Her  kek pişirdiğinizde  , dışarıdan güzel görünüyor. Ancak ikilem, içeride iyi pişip pişmediği. Pastayı kontrol etmek için kesemezsiniz çünkü hemen mahveder. Yani ne yapacaksın?

Kürdan, lezzetli kreasyonunuzun dokusunu ve şeklini değiştirmeden bir kek veya hamurun tamamen pişip pişmediğini kontrol etmek için mükemmel bir araçtır.

Tek adımlı yöntem: Yapıldığını doğrulamak için pastanın içine bir kürdan koyun

Pastanın içine bir kürdan batırın ve sonra çekip çıkarın. Kürdan temiz çıkarsa,  kekin  içinde eşit şekilde pişer . Sıvı hamurlu hamur içinde çıkarsa, bu, iç kısmın pişirmek için hala daha fazla zamana ihtiyacı olduğu anlamına gelir, bu durumda pastayı tekrar fırına koyabilir ve bir süre sonra tekrar kontrol edebilirsiniz.

İpuçları

 • Mumları kürdan ile yakarken dikkatli olun. Kürdan yavaş yanmasına ve daha uzun süre dayanmasına rağmen ateşle çalışırken her zaman dikkatli olmalısınız.
 • Kürdanla patates pişirmeye benzer şekilde, tereyağını eritmeden yumuşatmak için kürdan kullanabilirsiniz. Bir kürdan sehpasının üzerine bir tutam tereyağı koyun ve mikrodalgaya koyun. Kürdan kendi ağırlığı altında düşmeye başladığında tereyağını mikrodalgadan çıkarın. Sonuç, mükemmel sürülebilir tereyağıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*