Makyaj setiniz, her biri farklı bir amaca sahip çeşitli ürünlerle dolu mu? Farklı sağlık koşullarıyla başa çıkmak için farklı ev ilaçları kullanmaktan bıktınız mı?

Tek bir bileşenin hepsini çözebilmesi gerçekten harika olurdu. Sadece sağlık kitinizdeki gereksiz dağınıklıktan kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda size çok para kazandırır.

Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelse de, muhtemelen bildiğiniz, ancak alternatif kullanımlarını hiç bilmediğiniz bir doğal içerik var: hint yağı!

Son yıllarda, hint yağı, sağlık ve güzellik uygulamaları söz konusu olduğunda diğer tüm yağlardan daha iyi performans gösterdi.

Hint bitkisinin tohumunun soğuk preslenmesinden elde edilen hint yağı, risinoleik asit adı verilen nadir ve güçlü bir yağ asidi ile yüklenir. Asidin antibakteriyel, sindirimi yatıştırıcı ve cildi iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Yağ, artık çeşitli kozmetik ve ilaçlarda biyo bazlı hammadde olarak kullanılmaktadır.

Eski bir derde deva olan hint yağı, tatsız bir müshil olmaktan şimdiye kadar tüm güzellik rejimlerinin bir parçası olmaya kesinlikle uzun bir yol kat etti.

Hint yağının faydalarından daha fazla yararlanmak istiyorsanız, saç uzaması, cilt bakımı ve sağlık için hint yağının nasıl kullanılacağını öğrenmek için aşağı kaydırın.

Not  : Kaliteden ödün vermek istemediğinizden, çözümlerden herhangi biri için yalnızca heksansız soğuk preslenmiş hint yağı kullandığınızdan emin olun.

 

SAĞLIK

1.Yöntem: Müshil

Yüzyıllar boyunca hint yağı, kabızlığı tedavi etmek için güçlü bir müshil olarak kullanılmıştır   . Hint yağı tüketmek bağırsak hareketini artırır ve böylece bağırsak hareketine neden olur. Bağırsakları temizlemek ve sağlığınızı iyileştirmek için detoksifiye edici bir ajan olarak da kullanılabilir. Yutmayı kolaylaştırmak ve ayrıca sağlıklı bir bağırsak hareketine yardımcı olan ekstra bir lif desteği sağlamak için biraz portakal suyuyla (posalı) karıştırın.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Etli portakal suyu (lif kaynağı) – 1/4 su bardağı
 • Soğuk preslenmiş hint yağı (müshil) – 1/4 fincan

Tek adımlı tedavi: portakal suyu ve hint yağı karışımı tüketin

 •  Hamuru ile birlikte yarım bardak portakal suyu için.
 • Eşit miktarda hint yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 • İçeceği sabah aç karnına tüketin.
 • 20 dakika sonra sıcak su içmeye devam edin.
 • Her 20 dakikada bir 3 ila 5 kez sıcak su içmeye devam edin.
 • Mideniz tamamen temizlendikten sonra bir bardak yoğurt için.

Kabızlık çektiğinizde bu ilacı kullanın.

Yöntem 2: kuru gözler

Hint yağı, Mısır zamanından beri göz tahrişini tedavi etmek için  kullanılmaktadır  . Yağ antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için göz enfeksiyonlarını önlemek için kullanılabilir. Katarakt ve glokom gibi ciddi durumların tedavisinde faydalı olduğu bile gösterilmiştir.

Not  : Hint yağı bazen gözlerin şişmesine, şişkinliğe ve kızarıklığa neden  olabilir  . İlk kullanımdan sonra bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bu ilacı bırakınız.

Tek adımlı tedavi: Her göze bir damla hint yağı damlatın

 • Hint yağını ilk kez kullanırken yatmadan önce üst göz kapaklarına 1 veya 2 damla uygulayın. Yağ kolayca gözünüze sızacak ve sihrini uygulamaya başlayacaktır. 4 ila 5 gün devam edin.
 • Rahat olduğunuzda, uyumadan önce her göze 1 damla hint yağı damlatın.
 • Yağı eşit şekilde yaymak için gözlerinizi çevirin. Biraz yanabilir, ancak bu his dakikalar içinde geçecektir.
 • Ayrıca uyandığınızda bulanık görüşünüz olabilir, ancak endişelenmeyin, bu da yakında ortadan kalkacaktır.

Hint yağı ilacı   , ilk kullanımdan sonra kuru gözleri rahatlatacaktır . Kuru gözlerden kurtulmak için 7-10 gün içinde tedaviye günde bir kez devam edin.

Yöntem 3: Mısır ve nasır

Mısırlar ve nasırlar, derideki sürtünme, sürtünme veya baskı sonucu ellerde veya ayaklarda sert, kalınlaşmış cilt bölgeleridir. Hint yağı yağ asitleri açısından zengin olduğu için, hint yağını mısırlardan veya nasırlardan kurtulmak için nemlendirici bir madde olarak kullanabilirsiniz   . Düzenli hint yağı uygulaması nasırları yumuşatır ve birkaç gün içinde tamamen yok eder.

Tek adımlı işlem: mısırlara düzenli olarak hint yağı uygulayın

 • Bir pamuğu hint yağına batırın ve mısır veya nasıra bastırın.
 • Sertleşmiş cilde tıbbi bantla sabitleyin ve gece boyunca bırakın.

Mısır gidene kadar her gün 1 hafta veya daha fazla tekrarlayın. Etkinlik, durumunuzun ciddiyetine bağlı olacaktır.

Yöntem 4: Ağrılı kasların rahatlaması

Harika bir antrenman seansından sonra kas ağrısına sahip olmak şaşırtıcı değil. Hap almak veya merhem sürmek her zaman en iyi yol olmayabilir. Bu, anti-enflamatuar özellikleri yerine hint yağının kullanışlı olduğu yerdir. Hint yağı cilt tarafından kolayca emilir, bu da ağrılı kas veya eklem çevresindeki kan dolaşımını artırır ve böylece daha hızlı iyileşmeyi destekler.

Tek adımlı tedavi: sıcak hint yağı ile ağrılı kaslara masaj yapın

 • Biraz hint yağı mikrodalga fırında. Yağ dokunulabilecek kadar sıcak olmalı ve çok sıcak olmamalıdır.
 • Yağ cilde tamamen emilene kadar ağrıyan kası yağ ile masaj yapın.

Hint yağı masajı  , ağrılı kasları bir saat içinde rahatlatacaktır. Eklem ağrılarından kurtulmak için de düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Yöntem 5: siğil giderme

Siğiller, insan papilloma virüsüne (HPV) bağlı olarak ciltte gelişen kanserli olmayan büyümelerdir. Hint yağının anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri, siğillere neden olan virüse karşı çalışır. Hint yağında bulunan asit ayrıca  siğili tahriş eder ve sonunda düşmesine neden olur. Bunu kabartma tozu ile birleştirmek, siğillerden nem çekmeye, siğil hücre kümelerini parçalamaya ve sonunda onların düşmesine neden olabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Hint yağı (antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikler) – 1 yemek kaşığı
 • Kabartma tozu (siğil hücre gruplarını parçalar) – 1 yemek kaşığı
 • Pamuk top veya ped
 • Bandaj

Adım 1. Hint yağı ve karbonatı kalın bir macun haline getirin.

 • Bir kaseye 1 yemek kaşığı hint yağı dökün.
 • 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin.
 • Kalın bir macun oluşturmak için malzemeleri karıştırın.

Adım 2. Macunu siğile uygulayın ve bir gece bekletin.

 • Macunu siğil üzerine sür.
 • Üzerine pamuklu bir top veya ped koyun ve bir bandajla sabitleyin.
 • Bir gecede hareket etmesine izin verin.
 • Ertesi sabah çıkarın ve alanı suyla yıkayın.

Siğilin büzüşüp kaybolmasını izlemek için 1 ila 2 hafta boyunca günlük olarak uygulayın. 

Yöntem 6: Hiperpigmentasyon emziği

Bir hastalık veya yaralanma hiperpigmentasyona yol açarak cildinizi daha koyu veya daha açık hale getirebilir. Yüzünüzde hiperpigmentasyon meydana gelirse can sıkıcı olabilir. Hint yağı, pigmentasyona karşı mükemmel bir çare olarak övüldü. Yağda bulunan yağ asitleri, yara dokularını deler ve onları dışarı pompalar.

Tek adımlı tedavi: cilde hint yağı uygulayın ve gece boyunca bırakın

 • Cildinizi yumuşak bir sabunla temizleyin ve ılık suyla durulayın.
 • Yüzünüze, boynunuza veya etkilenen diğer bölgelere ince bir tabaka yağ sürün. Bir gecede hareket etmesine izin verin.
 • Sabah ılık su ve ardından nemlendirici ile durulayın.

2 hafta sonra gözle görülür bir iyileşme görmek için her gece hint yağı uygulayın. Cildinizi temizlemek için 1 ila 2 ay devam edin   .

GÜZELLİK

# Cilt

Yöntem 1: Crow’s Feet / Kırışıklıklar

Hint yağında bulunan risinoleik asit , kırışıklıkların, kaz ayaklarının ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için de kullanılabilir   Hint yağı içerisindeki antioksidanlar, cildi gençleştirerek ve serbest radikallerin cildiniz üzerindeki etkisini yavaşlatarak daha dolgun ve genç görünmesini sağlayarak çalışır. Yağ ayrıca yüzünüzdeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Daha fazla besin ve oksijen kaynağı cilt bakımına daha da yardımcı olur.

Tek Adımlı Tedavi: Kaz ayaklarınıza sürün hint yağı

 • Pamuklu bir çubuğu hint yağına batırın ve etkilenen bölgelere sürün.
 • Yağı cildinize 4 ila 5 dakika nazikçe masaj yapın ve ardından gece boyunca bırakın.
 • Ertesi sabah ılık suyla durulayın.

Aşikar sonuçlar görmek için bir ay boyunca her gün tekrarlayın.

Yöntem 2: akne tedavisi

Hint yağının yapamayacağı bir şey var mı? Yağın antibakteriyel özellikleri de sivilcenin temizlenmesine yardımcı olabilir  ve yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilir  . Ve en iyi yanı, yağın bir gecede çalışmasıdır. Artık büyük bir günden önce o sinir bozucu sivilceden korkmanıza gerek yok.

Tek adımlı tedavi: akne üzerine hint yağı uygulayın

 • Gözeneklerini açmak için yüzünü ılık suyla yıka.
 • Avucunuza biraz yağ alın ve yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın.
 • Gece boyunca bırakın ve ertesi sabah yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Sadece bir kullanımdan sonra sivilce önemli ölçüde azalacaktır. Gerekirse sivilceyi tamamen yok etmek için ilerleyen gecelerde uygulamayı tekrarlayın.

Yöntem 3: Tırnak Bakımı

Uzun parlak tırnaklar çok arzu edilir, ancak tırnakların bakımı ve uzaması için biraz adanmışlık ve özen gerekir. Hint yağı, tırnağın büyümesi için sağlıklı bir ortam sağlamak üzere tırnak yatağını ve çevresindeki tırnak etlerini beslemek için kullanılabilir. Yağda bulunan yağ asitleri aynı zamanda tırnağın yıpranmasını onarmaya yardımcı olarak daha güçlü hale getirir.

Tek adımlı yöntem: Tırnaklarınızı ılık hint yağına batırın

 • Bir miktar hint yağını mikrodalgada yaklaşık 20 saniye ısıtın.
 • Yağ sıcaklığını kontrol edin; Yeterince sıcak olmalı ve çok sıcak olmamalıdır. Tırnaklarınızı yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletin.
 • Dairesel hareketler kullanarak yağı tırnaklara, tırnak etlerine ve çevresindeki cilde 2 ila 4 dakika hafifçe masaj yapın.
 • Bu işlem bittiğinde, giysilerinizi yağ lekelerinden korumak için fazla yağı yumuşak bir havluyla silin   .

Tırnaklarınızı sağlıklı tutmak için haftada 3 ila 4 kez tekrarlayın. 

Yöntem 4: Kuru cilt

Esansiyel yağ asitleri ile yüklü hint yağı, kuru ciltler için harika bir nemlendirici görevi görür. Hint yağı ayrıca ciltteki kolajen üretimini teşvik ederek daha genç hale getirir ve yaşlanma belirtilerini önler. Bu harika yağ, günlük cilt bakımı rutininizin önemli bir parçası olmalıdır.

Tek adımlı yöntem: hint yağını nemlendirici olarak düzenli olarak kullanın

 • Yatmadan önce ellerinize ve ayaklarınıza hint yağı ile masaj yapın. Ayrıca biraz ısıtabilirsin, böylece kolayca emilir.

Cildinizi derinlemesine beslemek için düzenli olarak kullanın. 

Yöntem 5: Kaşları ve Kirpikleri Kalınlaştırmak

Hint yağı, her tür kaş hasarını ve kaşların ve kalın kirpiklerin  büyümesini  iyileştirmek için en ucuz doğal çözümdür   . Yağ, düzenli olarak uygulandığında saç büyümesini tetikleyen besinlerle doludur. Aynı zamanda antibakteriyeldir ve bu sayede kaş ve kirpiklerin kıl köklerini tıkayan patojenleri ortadan kaldırabilir.

Not:  Hint yağı bazı insanlarda tahrişe neden olabilir. Yağı göz çevresine uygulamadan önce bir yama testi yapmak önemlidir.

Tek adımlı tedavi: kaşlara hint yağı uygulayın

 • Parmak uçlarınıza biraz hint yağı sürün ve kaşlarınıza masaj yapın.
 • Kirpikler için, yağa temiz bir maskara fırçası batırın ve kirpiklere sürün.
 • Yağı gece boyunca bırakın.
 • Fazla yağı bir kağıt havluyla silebilirsiniz veya çok yapışkan geliyorsa, sabahları yüzünüzü her zamanki yüz yıkamayla yıkayabilirsiniz.

Günde bir kez tekrarlayın. Düzenli uygulamada, hint yağı bir ay içinde iyi çalışmalıdır.

Yöntem 6: Çatlaklar

Cildinize hint yağı ile masaj yapmak çatlakları da gözle görülür şekilde azaltabilir  . Yağın nemlendirici ve gençleştirici özellikleri cildi hızla onarabilir.

Tek adımlı tedavi: Çatlaklara hint yağı uygulayın ve masaj yapın

 • Bir pamuk yardımıyla çatlakların üzerine hint yağı sürün.
 • Etkilenen cilde yaklaşık 10 dakika boyunca yağ ile masaj yapın. Hint yağı son derece viskozdur ve bu nedenle cilde emilmesi için daha fazla iş yapılması gerekecektir.

Çatlaklar kaybolana kadar etkilenen cilde her gün yağ ile masaj yapın.

Yöntem 7: Dudakları yumuşatın

Kuru çatlamış dudakları iyileştirmek için bu pahalı dudak balsamlarından kurtulun ve biraz hint yağı sürün. Hint yağı, dudakların hassas cildindeki nemi çekmek ve tutmak için nemlendirici olarak çalışır. Besinler cildi iyileştirmek ve çatlamış dudakları yumuşatmak için sihirlerini kullanır.

Tek adımlı yöntem: dudaklarınıza hint yağı sürün

 • Dudaklarınızı nemlendirmek ve daha fazla çatlamayı önlemek için dudaklarınıza biraz hint yağı sürün. Ayrıca yatmadan önce uygulayabilir ve bir gecede bırakabilirsiniz, böylece yağın etki etmesi için yeterli zamanınız olur.

Dudakları yumuşak ve dolgun tutmak için düzenli olarak kullanın. 

Yöntem 8: Köstebek Sökücü

Hint yağı bir problem gibi çalışır – tümörü, anormal büyümeyi, şişliği ve kisti ortadan kaldırabilen bir madde. Bu nedenle benlerden kurtulmak için de kullanılabilir   .

Benler, melanin adı verilen bir pigment tarafından yapılan deri hücrelerinin bir koleksiyonudur. Bu benler kanserli değildir ve vücudunuzun herhangi bir yerinde görünebilir. Benleri acı çekmeden çıkarmak için hint yağını kabartma tozu ile birleştirin. Sodyum bikarbonat, cilt hücreleriyle reaksiyona giren ve onları kurutan serbest hidrojen iyonlarını serbest bırakır. Sonuç olarak, benler kurur ve düşer.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Hint yağı (anormal büyümeyi giderir) – 1 çay kaşığı
 • Kabartma tozu (köstebeğin cilt hücrelerini kurutur) – 1 çay kaşığı

Tek adımlı tedavi: köstebek üzerine hint yağı ve kabartma tozu macunu uygulayın

 • 1 çay kaşığı karbonat ve hint yağını karıştırın.
 • Macunu köstebeğe uygulayın ve bantla sabitleyin. Bir gecede hareket etmesine izin verin.

Köstebek sonsuza dek gidene kadar macunu günlük olarak uygulayın. 

Yöntem 9: çatlamış topuklar

Çatlak izler; nem eksikliği, kuru hava, sağlıksız beslenme, uygun olmayan ayakkabı kullanımı ve / veya sert zeminlerde uzun süre ayakta durmanın sonucudur. Hint yağı, topuklarınızdaki çatlakları dolduran ve aynı zamanda kuru, pürüzlü cildi besleyen kalın, besleyici bir merhem olarak çalışır.

Tek Adımlı Tedavi: Her gece çatlak topuklara hint yağı sürün

 • Parmak uçlarınıza biraz yağ sürün ve çatlamış topuklarınıza nazikçe masaj yapın. Tercihen bunu yatmadan önce yapın, böylece ayaklarınız bol bol dinlenir.
 • Temiz bir çift pamuklu çorap giyin ve yağın gece boyunca çalışmasına izin verin.
 • Ertesi sabah ayaklarınızı ılık suyla yıkayın.

Çatlamış topukların tamamen iyileşmesi için 1 ay boyunca her gün tekrarlayın  .

# Kürk

Yöntem 1: saç uzaması

Hint yağı, uzun, tatlı kilitler için eski bir çare olmuştur. Yağ, pH seviyesini yeniden dengeleyerek ve saç derisindeki doğal yağları yenileyerek çalışır. Hint yağı ayrıca saç derisinde saç büyümesini engelleyebilecek kimyasal birikimi kaldırarak saç köklerinin açılmasına yardımcı olur. Proteinler ve yağ asitleri  saç büyümesini  daha da  teşvik eder  .

Tek adımlı yöntem: Saç derinize ılık hint yağı ile masaj yapın

 • Bir miktar hint yağı 30 saniye mikrodalgada ısıtın. Uygulamadan önce yağın uygun sıcaklıkta olduğundan emin olun.
 • Köklere hint yağı uygulayın ve parmak uçlarınızla yağı saç derinize yavaşça masaj yapın.
 • Yağın kafa derisine emilmesine yardımcı olmak için başınızı ılık ıslak bir havluya sarın.
 • Saçınızı her zamanki gibi şampuanlamadan önce 20 dakika saç derinizde kalmasına izin verin.

Sağlıklı saç büyümesi için haftada bir hint yağı ile masaj yapın.

Yöntem 2: bölünmüş uçlar

Hint yağı içerisindeki antioksidanlar ayrıca saç telindeki boşlukları doldurarak saçtaki keratini destekler,  saçı daha güçlü, daha pürüzsüz ve daha az kıvırcık yapar.

Tek adımlı yöntem: hint yağını doğrudan bölünmüş uçlara uygulayın

 • Birkaç damla yağı saçınızın kırık uçlarına doğrudan uygulayın. Yağı kafa derisine de uygulayabilir ve saç şaftından geçirebilirsiniz.
 • En az 30 dakika veya bir gece bekletin.
 • Ertesi sabah saçınızı yıkayın ve şekillendirin.

Kırık uçları gidermek ve saçı sağlıklı tutmak için haftada 2 ila 3 kez uygulayın. 

Yöntem 3: parlak saçlar

Günlük güneşe maruz kalma ve kirlilik saçınızı matlaştırabilir. Biraz bal ve yumurta ile birlikte Hint yağı, kıl gövdesindeki proteinleri yenilemek ve böylece yelelerinizin parlaklığını geri kazanmak için kullanılabilir. Bal eklemek daha fazla nem tutmaya ve elektriklenmeyi önlemeye yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Hint yağı (keratin boşluklarını doldurur) – 1 yemek kaşığı
 • Bal (nemi korur) – 1 yemek kaşığı
 • Yumurtalar (proteini yeniler) – 2

Adım 1. Tüm malzemeleri bir kasede birleştirin.

 •  Bir kaseye 2 yumurta kırın.
 • Yumurtalara 1 yemek kaşığı bal ve hint yağı ekleyin.

Adım 2. Saç maskesini haftada bir karıştırın ve uygulayın.

 • Tüm malzemeleri karıştırın ve bir fırça ile saç derinize ve saçınıza uygulayın.
 • Saçınızı bir duş bonesi ile örtün ve 20 ila 30 dakika bekletin.
 • Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve kurumasını bekleyin.

Parlaklığı geri kazanmak ve saçların parlaklığını korumak için bu maskeyi haftada bir kullanın.