Ksantelazmadan (göz çevresindeki kolesterol birikintilerinden) nasıl kurtulurum

Yüzünüzde, özellikle gözünüzün iç köşelerinin etrafındaki bölgede, güçlü sarı alt tonlu cilt lekeleri fark ettiniz mi? Bu, kolesterol seviyenizin aşırı derecede yüksek olduğunu gösteren kritik bir işaret olabilir ve bazı durumlarda, kolesterol seviyenizde keskin bir yükselmeye neden olan bir karaciğer hastalığı olan birincil biliyer sirozun erken bir göstergesi olabilir.

Koşul, adını Yunanca sarı anlamına gelen ‘Xanthos’ kelimesinden alır. Xanthelasma, ciltte esasen kolesterol veya lipit birikintileri olan sarı görünümlü plakları ifade eder. Yamalar zararsız olsa da, tedavi olmaksızın otomatik olarak küçülmezler ve aynı zamanda kalp hastalığının erken bir göstergesidir.

ksanthelasma kurtulmak için giriş

Bu sarı, kolesterol dolgulu yüksek cilt yamaları, sisteminizdeki aşırı düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü” kolesterol) seviyelerine bağlı olarak oluşur   . Bu tür kolesterol kalbiniz için son derece kötüdür ve yüksek tansiyon, kalp krizi veya felç gibi sorunlara neden olabilir.

Ksantelazmanın nedenleri ve risk faktörleri

Erkeklerden daha fazla kadın bu durumdan etkilenir. 30’lu ve 60’lı yaşlardaki insanlar da daha yüksek risk altındadır. Kalıtsal yüksek kolesterol veya ailesel hiperkolesterolemi gibi genetik bir bileşen de bu durumu geliştirme riskini artırır.

Diğer nedenler ve risk faktörleri şunları içerir:

 • Yüksek seviyelerde LDL veya kötü kolesterol
 • Yüksek trigliserit seviyeleri
 • Düşük seviyelerde yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya ‘iyi’ kolesterol)
 • Kolesterol seviyenizi önemli ölçüde artırabilen birincil biliyer siroz
 • Hiperlipidemi
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Obezite
 • Sigara
 • Kötü beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı

Xanthelasma’nın Belirtileri

İki ana belirti:

 • Deride sarı ila turuncu lekeler yükseldi
 • Bu plakalar, keskin, iyi tanımlanmış kenarlara sahip üstte düzdür.

Ksantelazmayı önleyin

 • LDL ve HDL seviyelerinizi dengeleyin.
 • Kan dolaşımındaki trigliserit seviyesini azaltın.
 • Yağ asitleri dahil kan lipit seviyelerini düzenleyin.
 • Organik ve sağlıklı bir diyet yapın.
 • Aktif yaşam tarzını koruyun ve yağ yakmak için güçlü   kardiyo  egzersizleri yapın  .

Ksantelazma için ev ilaçları

Yukarıda bahsedildiği gibi, ksantelazma başlı başına ciddi bir durum değildir, ancak gelecekteki sağlık sorunlarının erken bir işareti olabilir. Cildinizde bu sarı plakları fark ettiğinizde yapmanız gereken ilk ve en önemli şey doktorunuzdan randevu alarak bu kolesterol birikimlerinin kesin nedenini belirlemektir.

Kolesterol seviyenizi öğrenmek için lipid profili kan testi gibi teşhis testlerine ihtiyacınız var. Ve hazır oradayken, karaciğerinizi de kontrol ettirmelisiniz.

İlgili durumlar söz konusu olduğunda, komplikasyonlar arasında koroner arter hastalığı, kalp krizi ve karaciğer yetmezliği riskinde artış sayılabilir. Bu arada, bu plaklar tedavi edilmezse ve büyümeye devam ederse, görünümlerinde zararlı değişikliklere neden olabilirler. Örneğin, göz kapaklarındaki tedavi edilmemiş kolesterol birikintileri, göz kapaklarının ters dönmesi gibi gözler için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kozmetik yönüyle ilgili olarak, bu plakların çıkarılması için dermatoloğunuza gidebilirsiniz. Bununla birlikte, süreç muhtemelen uzun, yorucu ve son derece pahalı olacaktır. Ayrıca lazer çıkarma veya kriyocerrahi gibi birçok seçeneğin yan etkileri olabilir ve doğru şekilde yapılmazsa ciltte hasara neden olabilir.

Bu cilt lekelerini çıkarmak için doğal bir yaklaşım kullanabilirsiniz. İşte doğal olarak ksantelazmadan kurtulmak için beş basit ama etkili ev ilaçları.

Yöntem 1: Sarımsak

Ham sarımsak, topikal uygulama ve iç tüketim yoluyla kolesterol birikintilerini başarıyla çözebilen ve parçalayabilen kükürt bileşikleri ve doğal enzimler içerir.

Ağızdan tüketildiğinde, sarımsak ayrıca kolesterolün arter duvarlarına yapışmasını engeller ve  kan basıncının düşmesine yardımcı olur. (3)

Adım 1. Taze sarımsak suyunu çıkarın

adım 1 süveyş sarımsak suyu xanthelasma kurtulmak için

 • 4-5 adet soyulmuş sarımsak dişini ezmek için sarımsak presi kullanın ve bir kasede toplayın.
 • Ezilmiş sarımsağı tülbent üzerine koyun ve bir demet yapın.
 • Sarımsak suyunu çıkarmak için paketi çevirin ve sıkın.

Adım 2. Etkilenen bölgelere sarımsak suyu sürün.

xanthelasma kurtulmak için 2.

 • Bir pamuğu sarımsak suyuyla doyurun.
 • Xanthelasma plakalarına uygulayın. Suyun gözünüze kaçmasını önlemek için göz kapaklarınızın çevresinde çok dikkatli olun.
 • 10 ila 15 dakika etki etmesine izin verin. Hafif bir batma hissi yaşayabilirsiniz.
 • Ilık suyla yıkayın. Yüzünüzü yıkarken herhangi bir kalıntının gözünüze girmesini önlemek için göz kapaklarınızı kapalı tutun.

Cilt altındaki bu kolesterol birikintilerini başarıyla çözmek için bunu günde en az 7-10 gün boyunca yapın.

Kolesterol seviyenizi düşürmek için, her sabah aç karnına 2 ila 3 diş taze sarımsak yiyebilir ve ksantelazmadan kurtulabilirsiniz.

Yöntem 2: Hint yağı

Hint yağı  , organik soğuk preslenmiş  , anti – inflamatuar özellikleri  ve deri altına kolesterol yatakları katıların çözünmesi yardımcı yağ asitleri açısından zengindir. Düzenli uygulama size  sararma lezyonlarından arınmış,  pürüzsüz,  daha genç görünen bir cilt sağlayacaktır  .

Kuru ve kaşıntılı gözlerden kurtulmak için hint yağı da uygulayabilirsiniz   . Ayrıca birçok kişi tarafından  kirpiklerin  daha  uzun  ve  kalın kaşlara kavuşması için kullanılır  .

Not:  Organik, heksan içermeyen, soğuk preslenmiş hint yağı kullandığınızdan emin olun.

Tek adımlı tedavi: hint yağı uygulayın ve gece boyunca bırakın

tek adımlı tedavi hint yağı uygulayın ve ksanthelasma kurtulmak için gece boyunca açık bırakın

 • Bir pamuğu% 100 organik soğuk preslenmiş hint yağına batırın.
 • Sarı ksantelazma yamalarına uygulayın ve gece boyunca etki etmeye bırakın.
 • Sabah ılık suyla yıkayın.
 • Bunu her gece yatmadan önce yapın.

Bu yağlı kolesterol birikintilerinden başarıyla kurtulmak ve cildinizi normale döndürmek için bu doğal tedaviyi en az 2 hafta kullanın.

Yöntem 3: TCA ile kimyasal soyma

Deri altındaki bu yağ birikintilerini gidermek için% 70 trikloroasetik asit (TCA) kabuğu da kullanabilirsiniz. Trikloroasetik asit, asetik asit, klor ve bir katalizörün birleştirilmesiyle yapılan bir kimyasaldır. (iki)

Bu kimyasal soyma, altındaki sağlıklı, daha genç görünen cildi ortaya çıkarmak için ölü cilt hücrelerini ve cildin hasar görmüş dış katmanlarını temizler. Bu, ciltten ksantelazma plaklarının çıkarılması ve çıkarılması için çok etkili bir yöntemdir.

Not:  Bu kimyasal bir soymadır. Uygulamaya devam etmeden önce daima cildinizde bir yama testi yapın.

Tek Adımlı Tedavi -% 70 Trikloroasetik Kimyasal Peeling Alın

xanthelasma kurtulmak için tca kimyasal kabuğu kullanın

 • % 70 trikloroasetik asit kullanan kimyasal peelinglerin ksantelazma plaklarının çıkarılmasında çok etkili olduğu gösterilmiştir. Bu tamamen kozmetik bir tedavidir. Yeniden ortaya çıkmalarını önlemek için diyetinizi ve yaşam tarzınızı büyük ölçüde değiştirmeniz gerekir.
 • Birkaç site size bu kimyasal soymayı evde yapabileceğinizi söylese de, gerçekte bu son derece hassas bir işlemdir, özellikle de bu sarı plaklar genellikle göz kapaklarınızda meydana geldiği için.
 • Bir dermatologdan randevu alın ve kimyasal peelingi bir uzmana yaptırın.

Ksantelazmayı yüzeysel olarak tedavi etmek için her 4 haftada bir kimyasal soyma yapılabilir.

% 70 trikloroasetik asidin tedavi için en etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, güçlü bir dozdur ve tüm cilt tiplerine uymayabilir. Hassas veya çok hassas bir cildiniz varsa, cildiniz için ideal TCA konsantrasyonunu belirlemek için bir dermatoloğa danışın.

Yöntem 4: elma sirkesi

Ham, filtre edilmemiş elma sirkesi, güçlü antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımındaki, karaciğerdeki ve deri altındaki kolesterol ve diğer yağ birikintilerinin parçalanmasına ve çözülmesine yardımcı olan ve ayrıca  asit reflüsü önleyen asetik asit içerir  .

Kan kolesterol seviyenizi düşürmek ve ksantelazmadan kurtulmak için her sabah 1 çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suyla karıştırarak içebilirsiniz.

Adım 1. Ham, filtre edilmemiş elma sirkesini suyla seyreltin.

1. adım ksanthelasma kurtulmak için çiğ filtresiz elma sirkesini suyla seyreltin

 • Küçük bir kaseye 1 tatlı kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesi koyun.
 • 1 yemek kaşığı su ekleyin.
 • İyice karıştırın.

Adım 2. Etkilenen cilt yamalarına uygulayın.

2. adım ksanthelasma kurtulmak için etkilenen cilde uygulayın

 • Hazırlanan solüsyona bir top pamuk batırın.
 • Etkilenen bölgelere uygulayın.
 • 20-30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.
 • Günde 2 ila 3 defa tekrarlayın.

Cilt altındaki bu yağ birikintilerini çözmek ve Xanthelasma’dan başarıyla kurtulmak için bunu yaklaşık 2 hafta boyunca her gün yapın.

Alternatif olarak, 2 steril pamuk topunu seyreltilmiş elma sirkesi çözeltisine batırabilir ve her bir göz kapağına, sıkıca yerinde tutmak için bir bandaj kullanarak bir tane uygulayabilirsiniz. Gözleriniz kapalı olarak 2 saat açık tutun. Ardından bandajları çıkarın ve gözlerinizi ılık suyla yıkayın. Bunu 2 hafta boyunca günde bir veya iki kez yapın.

Yöntem 5: Diyet

Ksantelazma tedavisi söz konusu olduğunda, diyetiniz kan kolesterol seviyenizi kontrol etmede ve bu sarı yağ birikintilerinin görünümünü azaltmada çok önemlidir. Ayrıca hayvanlara dayanan bir 2018 araştırması, yüksek kolesterol diyetinin ve lipit metabolizmasının ksantomaya ilişkin etkisini de vurgulamaktadır. (bir)

Sağlıklı bir diyet yemek aynı zamanda ciddi bir kalp rahatsızlığı veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde yüksek tansiyon gibi bir problem geliştirme riskinizi azaltır. Aşağıdaki genel yönergeleri özenle takip etmek, uzun, sağlıklı, ksantelazmasız bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. (3)

Kaçınılması Gereken Gıdalar:  Aşağıdakiler gibi yüksek yağlı gıdalardan kaçınmalısınız:

 • Kırmızı et, kızarmış yiyecekler ve yapay tatlar ve koruyucular içeren paketlenmiş yiyecekler.
 • Rafine gıdalar, özellikle şeker, hamur işleri, rafine un ve makarna.
 • Süt ve tereyağı, peynir, az yağlı yoğurt ve krema dahil diğer süt ürünleri.
 • Hamburger, patates kızartması, patates kızartması vb. Dahil abur cubur ve fast food

Yenecek Yiyecekler:  Organik meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, hem ksantelazmadan kurtulmak hem de sağlıklı, hastalıksız bir yaşam sürmek için idealdir. Kan dolaşımınızdaki zararlı yağların seviyesini azaltmak için aşağıdaki maddeleri düzenli diyetinize ekleyin:

diyet 1

 • Kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği vb. Dahil tam tahıllar
 • Soya sütü ile yulaf ezmesi.
 • Sarımsak, limon ve soğan.
 • Yaban mersini, elma ve siyah üzüm.
 • Günde 1 bardak domates ve havuç suyu için.
 • Günde 2  bardak yeşil çay iç  . Limon dilimi ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Ayrıca 2 yemek kaşığı soğan suyunu bir bardak suya karıştırıp günlük olarak içebilirsiniz.
 • Ayrıca 2 çay kaşığı çemen otu tohumunu bir bardak suya batırıp 1 ila 2 hafta boyunca sabahları ilk iş olarak içebilirsiniz. Kolesterol birikintilerini çözmek ve ksantelazmayı gidermek için gözlerinize çemen suyu da uygulayabilirsiniz.
 • Vücudunuzu detoksifiye etmek  ve ksantelazma plaklarının yok edilmesine yardımcı olmak için günde en az 2 litre su için  .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*