İnsanlarda solucanlardan nasıl kurtulur: 6 basit ev ilaçları

İç parazitler dünya çapında yaygın bir sorundur ve Amerika Birleşik Devletleri bir istisna değildir. Gelişmekte olan ülkelerde parazitlerin yalnızca su içerek veya yemek yiyerek gelişebileceği genel efsanesi, araştırmacılar tarafından çoktan çürütüldü.

Bu, bu parazitlerin her yerde çoğalabileceği ve herhangi bir insanı enfekte edebileceği anlamına gelir. (1)  Bu parazitler vücudunuzun kaynaklarını kontrol eder, tüm yiyeceklerinizi yerler ve yemek yemekten aldığınız tüm besinleri ortadan kaldırır.

Hatta bazıları, diğer eksikliklerin (demir gibi) yanı sıra kan kaybına neden olabilecek kan emer. Bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve sizi daha fazla hastalığa yatkın hale getirir.

Bu küçük, mikroskobik ve tespit edilemeyen parazitler herkesin kabusu. Ama iyi olan şey, çoğunun teşhis edilebilir ve tedavi edilebilir olmasıdır.

Çıplak gözle görülememelerine rağmen, çoğu durumda dışkı örneğinizin teşhisi, vücudunuzda ne tür iç parazitlerin çoğaldığını size söyleyebilir.

 

İnsanlarda parazit türleri

İnsan vücudunda bulunan en yaygın bağırsak parazitleri şunlardır:

Ascaris  –  Bu, dünya çapında bulunan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Yuvarlak solucan  Ascaris lumbricoide  (insanları enfekte eden yuvarlak kurtların en büyüğü olan; 35 cm uzunluğa kadar büyür)aracılığıyla yayılır, ince bağırsakta 2 yıla kadar yaşayabilir ve tüm besin değerlerini tüketebilir. her gün yutun.

Trikinoz – Trikinoz  olarak da bilinir. Trichinella paraziti ile enfekte olmuş hayvanlardan çiğ, az pişmiş et yemekten gelişebilen yaygın bir hastalıktır   . Bu parazitler mikroskobiktir ve çıplak gözle görülemez.

Enterobius vermicularis  –  Daha çok insan kıl kurdu olarak bilinen bu parazit, ince bağırsakta yaşar. Dişi anal bölgeye gider ve anal bölgenin etrafına yumurta bırakır. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra anüse ve ince bağırsağa dönerek enfeksiyona neden olurlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın bağırsak paraziti olduğu söyleniyor.

Cyclospora  :  Bu parazitler, çoğunlukla hastalığın endemik olduğu (tropikal ve subtropikal bölgelerde daha yaygındır) diğer ülkelere sık seyahat eden kişiler tarafından yakalanır.  Parazit bulaşmış yiyecek veya suyu yerseniz kolayca enfekte olabilirsiniz .

Giardia –  Bu parazit birçok farklı şekilde yayılabilir, ancak içme suyu en yaygın bulaşma şeklidir. Giardia  , kendisini insan vücudu dışında (uzun bir süre) korumasına izin veren bir dış kabuğa sahiptir. Kabuk aynı zamanda onu klor ve iyotla (suyu saflaştırmak için kullanılan) işlemeye karşı dirençli hale getirir.

Cryptosporidium:  Genellikle Crypto  (parazit ve neden olduğu hastalıklar) olarak bilinen bu parazit, Giardia ile aynı özelliklere sahiptir. Mikroskobik ve çıplak gözle tespit edilemeyen, vücut dışında uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olan ve klor ile dezenfeksiyona çok toleranslı hale getiren koruyucu bir dış tabakaya sahiptir.

Bu parazit birkaç farklı yolla bulaşabilirken, su (hem içme hem de eğlence amaçlı) paraziti bulaştırmanın en yaygın yoludur. Ek olarak, bu parazit de sorumludur ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlarda su kaynaklı hastalıkların önde gelen nedenlerinden biridir.

İnsanlarda parazitlerin nedenleri

 • Kontamine su içmek bağırsaktaki iç parazitlerin en yaygın nedenidir.
 • Çiğ veya çiğ et, özellikle domuz eti veya sığır eti gibi yiyecekler vücudunuzda parazitlerin gelişmesine neden olabilir.
 • Parazitler ayrıca kendi ağızdan ağza temas yoluyla da aktarılabilir.

İnsanlarda parazit belirtileri

 • Kabızlık  ve  ishal  , iç parazitler yoluyla ortaya çıkan en yaygın semptomlardır. Çoğunlukla sindirim sistemine ve ince bağırsağa  yapıştıkları  için hazımsızlık  ve  şişkinlik de yaygındır.
 • İç parazitler sizi yorgun ve güçsüz bırakarak günlük aktivitelerinizi gerçekleştirememenizi sağlayabilir (zayıflık nedeniyle).
 • Yuvarlak kurtlar gibi parazitler yumurtalarını anüs bölgesine yakın bir yere bıraktıklarından, bölgede kaşıntıya neden olabilirler (çoğunlukla gece vücut dinlenirken).
 • Çoğu parazit, daha az gıda emilimine neden olarak iştah kaybına neden olur.
 • Bazı kan emici parazitler iç yaraların açılmasına ve dışkıda daha koyu dışkı veya kana neden olabilir.
 • Hasar görmüş bir bağışıklık sistemi, cilt sorunları ve saç dökülmesi gibi ciddi sorunlara neden olabilir   ve sizi daha ciddi hastalıklara maruz bırakabilir.
 • Mide bulantısı, kusma  ,  mide ağrısı  ve  öksürük de yaygındır   , bu da kanın öksürmesine bile yol açabilir (daha şiddetli vakalarda).

İnsanlarda parazitlerin önlenmesi

Bazı önleyici tedbirler şunları içerir. (iki)

 • Filtrelenmiş ve işlenmiş su için.
 • Çiğ veya az pişmiş et yemekten kaçının. Et için güvenli iç sıcaklık seviyelerine uyulmalıdır. (8)
 • Kirlenmiş su kullanma olasılığı çok yüksek olduğu için hijyenik olmayan restoranlarda yemek yemekten kaçının.
 • Yeterince su için ve sağlıklı beslenin. Bu, parazitlerin kolayca atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Uygun kişisel hijyeni koruyarak elden ağza temastan kaçının.  Yemek yemeden önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmak için ellerinizi su ve sabunla iyice  yıkayın .
 • Halka açık yerlerde yüzerken su içmeyin.
 • Suyun güvenli olmayabileceği yerlerde yürüyüş yapıyor, kamp yapıyor veya seyahat ediyorsanız yanınızda şişelenmiş su getirin.
 • Yemekten önce tüm ürünleri (sebze ve meyveler) yıkayın.
 • Sadece pastörize süt ve meyve suyu için.

İnsanlarda parazitler için evde tedavi

Çoğu parazit asemptomatik olmasına ve küçük rahatsızlıklara neden olmasına rağmen, ciddi ve hatta bazen yaşamı tehdit eden hastalıklara da neden olabilirler. İşte solucanlardan kurtulmanıza ve vücudunuzu sağlıklı ve tekrar bağışıklık kazanmanıza yardımcı olabilecek altı yöntem.

Yöntem 1: sarımsak

Allisin (sarımsakta bulunan bir bileşik) vücudunuzdaki parazitleri öldürmekten sorumlu aktif bileşendir.

Ancak sarımsağı soyduktan sonra yaklaşık 15 dakika dışarıda bıraktığınızdan emin olun, çünkü allisin havayla temas ettiğinde aktif hale gelmesi yaklaşık o kadar sürer. Bu, daha fazla parazitin ortadan kaldırılmasını ve sonuç olarak vücudunuza daha fazla sağlık yararı olmasını sağlayacaktır.

Sarımsakları pek çok şekilde tüketebilirsiniz. Sarımsak, bağırsak parazitinden kurtulmanıza yardımcı olacak antifungal, antibakteriyel ve antiparazitik özellikler içerir ve en iyi yanı, yemeğinizin tadını (çarpıcı biçimde) iyileştirmesidir.

Yemeğinizde ekstra tadı (ve faydaları) elde etmek için yemeğinize biraz kıyılmış sarımsak koyabilirsiniz. Ya da eğer bunu yapmaya istekliysen, daha iyi emilim için günde 1-2 karanfil doğrudan tüketebilirsin (çiğneyin ve yiyin, yutmayın).

Düzenli sarımsak alımı, ince bağırsaktaki parazitlerin çoğunun ölmesine neden olacak ve böylece daha iyi bir sindirim sistemi sağlayacaktır. (3)

Ek olarak, sarımsak, sivrisinekler  ,  keneler  ve böcekler gibi dış parazitlere karşı çok iyi çalışır  ve parazitleri öldürmek için çok yönlüdür.

Yöntem 2: Gıda Sınıfı Diyatomlu Toprak (DE)

Gıda sınıfı ED, iç ve dış parazitleri ortadan kaldırabilen bir çare. (4)  Ancak yalnızca gıda sınıfı türünü aldığınızdan emin olun.

DE almak da basittir. Yetişkinler günde 1 çay kaşığı ile başlayabilir ve zamanla alımlarını artırabilirler, sonunda günde 1 ila 2 yemek kaşığı bir bardak su (8 ons). DE solüsyonunu tükettikten sonra bir bardak daha su için.

DE tükettiğinizde vücudunuzdaki parazitleri öldürmek genellikle yaklaşık 1 hafta sürer, ancak bağırsak parazitlerinin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak için bir hafta daha tüketin.

ED’nin yaptığı şey, vücudunuzla beslenen parazitlerin susuz kalmasını sağlamaktır. Parazitler ED ile temas ettiğinde, onlar için bir toksin görevi görür ve bağırsaklarınıza daha da derinlemesine nüfuz etmeye çalışırlar.

İşlemin tamamlanması yaklaşık 2 hafta sürebilir ve temizlik işlemi sırasında kendinizi zayıf ve yorgun hissetme olasılığınız var, ancak umudunuzu kaybetmeyin. Her şey sonunda sağlıklı bir vücuda sahip olabilmeniz için gerçekleşir.

ED aldığınız günlerde bol su için, böylece vücudunuzu susuz bırakmazsınız ve parazitler düzenli olarak vücudunuzdan atılır.

ED’nin insanlarda etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ancak DE’nin organik olarak yetiştirilmiş serbest dolaşan tavuklarda parazitin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. (5)

Yöntem 3: kabak çekirdeği

Tenyalar gibi parazitler, sindirim sisteminin iç yüzeyini ısırır ve onlara yapışır ve kolayca çıkarılmazlar. İş yerinde zor bir günün ardından kazandığınız tüm sağlıklı yiyecekleri emerler. Onları çıkarmanın tek yolu onları öldürmektir. Ya da başka bir yol var mı?

Evet var.

Bir dahaki sefere balkabağı yediğinizde tohumları atmayın. Onları ye. Kabak çekirdeğinde bulunan bir amino asit olan Cucurbitin,   kıl kurtlarını öldürmez, bunun yerine onları sindirim sisteminde felç eder.

Felç olduktan sonra, vücuttan atılma yoluyla kolayca atılabilirler. Bu nedenle kabak çekirdeği harika bir parazit öldürücüdür. (6)

Bu küçük paketler lezzetli olmanın yanı sıra çok (çok) sağlıklıdır. Sağlıklı bir vücudu korumak için gerekli olan bakır, magnezyum, protein ve diğerleri gibi besinler içerirler.

Solucanların tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak için 2 hafta boyunca her gün 5-6 tohum alın. Salatanıza ekleyebilir, öğütebilir ve yemeğinize katabilir ya da dilerseniz bir bütün olarak alabilirsiniz.

Yöntem 4: papaya tohumları

Papaya bitkisinde bulunan bir enzim olan papain, vücudunuzdaki kıl kurtlarını öldürmeye yardımcı olur. (7)  Yemeklerden 30 dakika önce veya sonra alınırsa, mideyi temizlemek ve parazitleri yok etmek için etkili bir çare olduğu gösterilmiştir.

Her gün 5 ila 6 tohum tüketin ya da ince bir toz haline getirin ve süt veya su ile alın.

Ayrıca smoothie’nize ekleyebilir veya meyve salatanızın üzerine serpebilirsiniz. Hangi şekilde yerseniz yiyin, mideniz için bir mucize gibi çalışır ve bu parazitleri öldürmeye yardımcı olurlar.

Not:  Kanama bozukluklarından muzdaripseniz veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız papaya tohumu tüketmeyin, çünkü papain kanama olasılığını artırabilir ve sizi tehlikeli bir durumda bırakabilir.

Yöntem 5: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi, insanlara doğanın bir armağanıdır. Lif bakımından zengin, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve diğerleri dahil birçok vitamin ve mineral olan hindistancevizi vücudunuz için iyidir.

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri (MCFA) olarak adlandırılan doymuş yağlar açısından zengindir. MCFA’lar, diğer yağlarda bulunan diğer uzun zincirli yağ asitlerine kıyasla vücut tarafından kolayca emilir ve bu da sindirim sistemindeki parazitleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Sadece Giardia gibi parazitleri öldürmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla gelişmeyi önlemeye yardımcı olarak solucansız bir vücut ortaya çıkarır.

Tek adımlı tedavi: Hindistan cevizi yağını suyla karıştırın ve içirin

 • 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağını 1 bardak suya karıştırın ve iyice karıştırın.

Hindistan cevizi yağı sudan daha hafiftir ve üzerinde yüzer. Yağı içtikten sonra (üstte yüzerken), yağın hindistancevizi aromasını dengelemek için suyu tüketebilirsiniz. Sağlıklı, solucansız bir mide için hindistan cevizi suyunu iç.

Ayrıca çayınızda içebilirsiniz, böylece hindistancevizi yağı tüketildiğinde size tatlı çayın tadını çıkarabilirsiniz.

Not:  Daha etkili olduğu görüldüğü için normal hindistancevizi yağına kıyasla saf veya sızma hindistancevizi yağı alın.

Yöntem 6: Kahve Lavmanı

İnsan ağızları ( Enterobius vermicularis  ) gibi parazitlerin çoğu  , yumurtalarının anüs bölgesine yakın bir yerde çatlamasına izin verdiğinden, alanı içten dışa doğru etkili bir şekilde temizlemek gerekir. Lavman, rektumu ve kalın bağırsağı temizlemek için anüse sıvı enjeksiyonu işlemidir.

Kahve lavmanı, anal bölgenin yakınında biriken bu parazitleri ve yumurtalarını yok etmek için etkili bir çare. Kahve, rektumdan enjekte edildiğinde, kalın bağırsaktan akarak ve onu temizleyerek doğrudan solucanlarla savaşır.

Kahve lavmanı yapmadan önce daima sade bir su lavmanı yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Düzenli bir lavman, kolonunuzu ve rektumunuzu temizleyerek, lavmandaki kahvenin daha iyi emilmesini sağlar.

Not:  Ticari kalite kahve, kahve lavmanında kullanıldığında karaciğere zararlı olabileceğinden, yalnızca sertifikalı organik kahve kullanın. Bir kahve lavmanından sonra hiperaktif veya hiperaktif hissediyorsanız veya çarpıntı veya düzensiz kalp atışlarından muzdaripseniz, kahve miktarını birkaç gün yarı yarıya azaltın.
Kalp hastalığı veya diyabet gibi ilaçla ilgili belirli rahatsızlıklarınız varsa, bir lavmanı düşünmeden önce sağlık uzmanınıza danışmak isteyebilirsiniz.

Adım 1. Lavman için kahve hazırlayın

 • 2 yemek kaşığı, tercihen organik kahve telvesini 2 fincan veya bir bardak kaynar sıcak damıtılmış suya ekleyin ve döndürün.
 • Çözeltiyi içeren sürahiyi bir kapakla kapatın ve kahvenin 15 ila 20 dakika demlenmesine izin verin.

Adım 2. Kahveyi süzün ve bir lavman uygulamak için kullanın.

 • Kapağı çıkarın ve demlenmiş kahveyi temiz kağıt havlularla kaplı steril ince ağ süzgeçten geçirin.
 • Kahvenin vücut sıcaklığınıza soğumasını bekleyin. Bileğinizin içindeki sıcaklığı bir şişede yaptığınız gibi test edin. Çok sıcak kahve kolonu çok fazla gevşetirken, soğuk kahve kolonun büzülmesine neden olarak lavman sürecini zorlaştırır.

Lavman kurulumunun hazırlanması:

 • Hortum hattını lavman torbasına bağlayın ve kateter ucunu hortum hattının ucuna takın. Kazara sıvı akışını önlemek için hortum hattını kelepçeli tutun. Lavman kitinizde büyük olasılıkla iki kateter ucu olacaktır, bunlardan küçük olanı rektal lavmanı iletmek için tasarlanmıştır.
 • Lavman torbanızın şekline bağlı olarak, hortumun size kolayca ulaşabileceği ve ucunu rektumunuza rahatça yerleştirebileceğiniz yerden yaklaşık 2 fit yukarıda, rahat bir yüksekliğe yerleştirin. Su şişesi sıcaksa bir tel askı ile kapı koluna asabilirsiniz. Lavman kitinizde bir kova varsa, onu bir sandalyeye veya alçak rafa yerleştirin.
 • Lavman kitini kurduktan sonra, lavman torbasını vücut sıcaklığına ısıtılmış demlenmiş kahve ile doldurun.
 • Kateterin ucunu klozet yuvasına doğru yöneltin ve klempi serbest bırakarak sıvının hortumdan akmasına izin verin. Kateter ucundan kahve geldiğini fark ettiğiniz anda hattı kapatın. Bu, havanın kolonunuza girmesini önleyen hava cebini hortum hattından çıkarır. Zararlı olmamakla birlikte, dökülen kahve ile birlikte havayı dışarı atmanız gerekecektir.
 • Mesanenizi lavman işleminden hemen önce boşaltın, çünkü dolu veya kısmi bir mesane su tutmayı zorlaştırabilir.

Kahve lavmanının uygulanması:

 • Yere serilmiş eski bir havluya sağ tarafınıza yaslanın ve başka bir eski havluyu yastık olarak kullanın. Bu ayar, klozet kapağına kolayca erişebilmeniz için tercihen banyonun içinde veya yakınında çalışmalıdır. Kahve lekeleri oldukça inatçı olabileceğinden sadece eski havluları kullanın.
 • Kateter ucunu ve rektal bölgeyi organik hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile yağlayın.
 • Derin bir nefes alın ve ekshalasyon sırasında kateter ucunu rektuma yaklaşık 1-2 inç sokun. Uç, rektuma rahatça oturmalıdır.
 • Sıvının akışını her zaman kontrol etmek için bir elinizi kelepçenin üzerinde tutun.
 • Kendinizi rahat hissettiğinizde kelepçeyi açın ve kahvenin rektumunuza akmasına izin verin. Basınç hissettiğiniz her an sıvının girmesini durdurmak için hortum hattını tutun. Kendinizi sakinleştirmek için birkaç nefes alın. Sıvının daha fazla hareket ettiğini hissettiğinizde kelepçeyi bırakın.
 • Gerekli molaları vererek 2 fincan kahve içene kadar kahvenin akmasını sağlayın.
 • Kahveyi emmesi için 12-15 dakika tutun, ardından hortum hattını kapatın, kalkın ve sıvıyı tuvalete boşaltın.
 • Lavman kullanmakta yeniyseniz, ilk başta suyu tutmakta zorlanabilirsiniz. Kolonda sıvı tutulmasını zorlamamanız kesinlikle tavsiye edilir. Saklama süresi uygulama ile kademeli olarak artacaktır. Bu arada, ne zaman salıverme dürtüsü hissederseniz, kalkıp sıvıyı tuvalete atmalısınız.

Solucanlardan tamamen kurtulmak için bu kahve lavmanı işlemini 1 hafta boyunca her gün tekrarlayın. Uygulamaya geçerken kahve miktarını zamanla kademeli olarak 1 litreye çıkarın. 1 litre kahve kullanırken, her biri litre demlenmiş kahve içeren, 12 ila 15 dakika süreyle iki ardışık lavman seansı yapın.

Sisteminizi temizlemeye yönelik ipuçları

 • Mideniz boş olduğundan, tüm çareler kahvaltıdan önce yapıldığında en iyi sonucu verir ve bu da daha iyi emilim sağlar. Değilse, en iyi sonuçlar için yemekten 30 dakika önce alın.
 • Çözümleri uyguladıktan sonra solucanlar ölecek olsa da, vücudunuzdan da atılması gerekecektir. Bol su tüketin ve sistemden çıktıklarından emin olmak için çareleri takip ederek sağlıklı beslenin, aksi takdirde daha fazla çoğalabilen yumurta ve larvaları bırakıp durumu devam ettirebilirler.
 • Doğru egzersiz, sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmenize ve solucanların uygun şekilde atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Sorun uzun süre devam ederse bir doktora başvurun. Tedavi edilmediği takdirde parazit enfeksiyonları bazı ölümcül sağlık sorunlarına bile yol açabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*