Blackstrap pekmezinin sağlık ve tıbbi faydaları

Kamış pekmezi geleneksel olarak farklı ekmek ve kurabiyelerde tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Ancak sağlık yararları için, ihtiyacınız olan pekmezin kardeşidir: siyah pekmez.

Pekmez, şekerin işlenmesi sırasında üçüncü kaynatma aşamasından sonra elde edilen bir yan üründür ve yüksek besin değeri nedeniyle süper gıda olarak lanse edilmiştir.

Büyükannenizin anemi, adet krampları, kabızlık ve diğer rahatsızlıklar için tercih ettiği çare haline getiren çok sayıda sağlık yararı vardır. Geleneksel bilgeliği her şeye rağmen fena değildi!

Güçlü bir tada sahip koyu renkli, viskoz sıvı, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, bakır ve fosfor gibi minerallerle doludur. Aynı zamanda antioksidanlar ve B6 ve B3 vitaminleri, tiamin ve riboflavin gibi temel vitaminleri içerir. Bunların hepsi hastalıklarla savaşmak ve sağlıklı bir vücut sağlamak için çok önemlidir.

Dikkat:  Şeker oranı yüksek olduğu için şeker hastalığınız varsa pekmez ev ilaçları kullanmayın.

Karabiber Pekmezinin Sağlık Faydaları

Faydalarını incelemek için, karabiber pekmezinin 8 sağlık ve tıbbi faydasını derledik.

Yöntem 1: anemi

Yüksek demir ve B vitamini içeriği, pekmezi demir veya vitamin eksikliği anemisiyle savaşmak için mükemmel bir çare haline getiren birkaç sağlık yararından sadece birkaçıdır. (  7  ) Yaklaşık 5 yemek kaşığı pekmez, gerekli günlük demir alımının yüzde 95’ini sağlayabilir.

Her iki durumda da ılık suda düzenli olarak çörek otu pekmezi tüketmek vücudunuza büyük fayda sağlayacaktır.

Tek adımlı tedavi: Çörek otu pekmezini ılık suda karıştırın ve günlük olarak için.

 • Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı pekmez ekleyin.
 • İyice karıştırın ve içeceği tüketin.

Anemiyi tedavi etmek için bunu en az 1 ay boyunca günde bir kez için   .

Yöntem 2: Miyomlar

Elma sirkesi ile birlikte siyah çörek pekmezi fibroidleri doğal olarak azaltmak için kullanılabilir. Blackstrap pekmezi, fibroidlere neden olabilecek hormonları düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca miyomlara bağlı ağır adet kanamalarında kaybolan mineral ve vitaminlerle vücudu yeniler.

Elma sirkesi, vücutta fibroid oluşumunu destekleyebilen toksinlere karşı nötralize edici bir ajan görevi görür. Elma sirkesinin ham çeşidi ayrıca ağrıyı ve adet kanamasını azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar enzimler içerir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ham elma sirkesi (toksinleri etkisiz hale getirir, antiinflamatuar) – 1 yemek kaşığı
 • Blackstrap pekmezi (hormonları düzenler) – 1 yemek kaşığı
 • Ilık su – 1 bardak

Tek adımlı uygulama: Çörek otu pekmezi ve elma sirkesini suyla karıştırın ve günde iki kez için.

 • Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı pekmez ve elma sirkesi ekleyin.
 • İkisini iyice karıştırın ve içeceği tüketin.

Miyomlardan  tamamen kurtulmak için bu karışımı günde iki kez aç karnına 1-2 ay boyunca iç  .

Yöntem 3: adet krampları

Adet krampları gerçekten zayıflatıcı olabilir ve kadınların günlük yaşamlarına devam etmelerini zorlaştırabilir. Pekmez tüketmek, zamanla ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Pekmezin sağlığa faydalarından biri, kas gevşetici görevi gören ve rahim duvarlarını rahatlatan magnezyum içermesidir. (  3  ) Aynı zamanda adet ağrısını şiddetlendiren kan pıhtılarını azaltmaya yardımcı olur.

Blackstrap pekmezi, eski günlerden beri adet döngüsünün rahatsızlığını hafifletmek için kullanılmıştır. Zentralblatt für Gynäkologie’de yayınlanan 1989 tarihli bir araştırmaya göre   , magnezyum, birincil dismenoreden muzdarip hastalarda yan etkileri olmaksızın terapötik bir etkiye sahipti. (  4  )

Sütte pekmez tüketmek aynı zamanda vücudunuza kalsiyum sağlayarak adet ağrısını daha da azaltmaya yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Blackstrap pekmezi (kas gevşetici) – 1 çay kaşığı
 • Ilık süt (kalsiyum sağlar) – 1 bardak

Tek adımlı tedavi: Çörek otu pekmezini ılık sütle karıştırın ve ağrı başlangıcında için

 • 1 çay kaşığı pekmezi bir bardak ılık süte karıştırın.
 • Adet kramplarını yatıştırmak için lezzetli içeceği alın.

Adet ağrıları yaşamaya başlar başlamaz bu içeceği tüketin   . 3-4 gün boyunca günde bir kez almaya devam edin.

Yöntem 4: Kabızlık

Blackstrap pekmezi uzun süredir kabızlığı tedavi etmek için popüler bir çare olarak kullanılmaktadır   . Koyu renkli, sızan sıvı bağırsaklara su çekmeye yardımcı olur ve daha yumuşak bağırsak hareketleri sağlar. İçerdiği magnezyum ayrıca müshil görevi görür. (  1  ) Ayrıca melas, midenin pH’ını nötralize etmeye yardımcı olur ve böylece sindirimi düzenler.

Pekmezi su ile alabilir veya fıstık ezmesi ile karıştırabilirsiniz. Fıstık ezmesi, dışkınızı yumuşatmaya yardımcı olan lif bakımından zengindir. Bununla birlikte, kabızlık için yüksek lifli yiyecekler yerken su alımını yüksek tutmalısınız.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Blackstrap Pekmezi (mide pH’ını dengeler) – 2 yemek kaşığı
 • Fıstık ezmesi (dışkıyı yumuşatır) – 2 yemek kaşığı

Tek adımlı uygulama: Fıstık ezmesi ve pekmezi karıştırıp sabahları tüketin

 • 2 yemek kaşığı pekmez ve fıstık ezmesini karıştırın.
 • Karışımı sabah tüketin.
 • Bol su içerek gün boyunca susuz kalmayın.

Kabızlığı tedavi etmek için bu ilacı birkaç gün tekrarlayın. Rahatladığını hissettiğinde dur.

Yöntem 5: Anksiyete, depresyon veya stres

Pekmez, vücudunuzu sağlıklı tutmanın yanı sıra duygusal sağlığınıza da katkıda bulunabilir. Vücuttaki B6 vitamini ve magnezyum gibi bazı eksiklikler depresyona neden olabilir. (  2  ) Yetersiz beslenme, enerji seviyenizi de etkileyebilir ve stres veya endişeye yol açabilir.

Psychotherapy and Psychosomatics’te yayınlanan 2004 tarihli bir araştırma   , B6 vitamininin aktif formu olan düşük seviyeli piridoksal fosfatın depresyonla ilişkili olduğunu öne sürüyor. (  9  )

Blackstrap pekmezi, depresyon ve stresle mücadele etmek için gerekli B6 vitamini ve diğer besinleri sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca adet öncesi semptomları önlemeye yardımcı olabilir. Vücudunuza kaygıyı azalttığı bilinen yeterli kalsiyum sağlamak için sütle birlikte alın   .

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Blackstrap pekmezi (B6 vitamini açısından zengin) – 1 çay kaşığı
 • Ilık süt (kalsiyum açısından zengin) – 1 bardak

Tek adımlı tedavi: Çörek otu pekmezini süte karıştırın ve içirin

 • 1 çay kaşığı pekmezi bir bardak ılık süte karıştırın.
 • Tatlı içeceği tüketin.

Kendinizi depresyonda veya endişeli hissettiğinizde bu içeceği tüketin.

Yöntem 6: astım

Blackstrap pekmezi, astım ataklarının sıklığını azaltmanın yanı sıra şiddetini de azaltmaya yardımcı olabilir. İçerdiği vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve astımı tetikleyen alerjenlerle savaşmaya yardımcı olur. (  6  )

Tek adımlı tedavi: Bağışıklığınızı artırmak için her gün siyah çörek pekmezi tüketin

Yöntem 7: İrritabl bağırsak sendromu (IBS) veya artrit

İrritabl bağırsak sendromu  (IBS), sindirim sistemini etkileyen kronik bir durumdur. IBS, gaz, şişkinlik, ishal veya kabızlığa neden olabilir. Aç karnına karabiber pekmezi tüketmek, sindirim sisteminizi sakinleştirerek semptomları başarılı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Artritiniz varsa, pekmezde bulunan potasyum işe yarayacaktır. Potasyum, sağlıklı kemikler ve güçlü kaslar için bir ön koşuldur. Pekmez tüketmek, vücudunuzun bu besini yeterli miktarda almasına yardımcı olur ve ağrılı eklemlerdeki sertliği ve ağrıyı azaltır. (  5  )

Tek adımlı tedavi: Çörek otu pekmezini suyla karıştırın ve aç karnına için.

 • 1 çay kaşığı pekmezi bir bardak ılık suya karıştırın.
 • İrritabl bağırsak sendromunu veya artrit semptomlarını kontrol etmek için bu içeceği sabahları her gün aç karnına tüketin.

Yöntem 8: Hemoroid veya divertikülit

Hemoroid  , anal bölgedeki birkaç kan damarı iltihaplandığında ve şiştiğinde ortaya çıkar. Divertikülit  , kolonun duvarlarında küçük keselerin veya divertiküllerin oluştuğu ve iltihaplandığı bir durumdur. Her iki durum da oldukça acı vericidir, ancak aynı bileşenle tedavi edilebilir: pekmez. (  8  )

Kabızlık, ortak katkıda bulunan faktörlerden biri olduğundan, sağlıklı bir bağırsak hareketinin sağlanması bu durumların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. Düzenli olarak siyah çörek pekmezi tüketimi, sindirim sisteminizi rahatlatacak ve sağlıklı bir bağırsak sağlayacaktır.

Tek adımlı tedavi: günde iki kez siyah çörek pekmezi tüketin

 • Hemoroid veya divertiküliti tedavi etmek için 1 ay boyunca günde iki kez 1 tatlı kaşığı pekmez tüketin.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Ev ilaçlarında karabiber pekmezi kullanırken, sadece organik, sülfatsız bir çeşit kullanın.
 • Pekmez üzerinde aşırıya kaçmayın. Yan etkilerden kaçınmak için yalnızca önerilen miktarları kullanın.
 • Pekmezin işe yaraması için ilaçları tutarlı bir şekilde kullanmanız gerekir. Tek bir doz ihmal edilebilir sonuçlar verecektir.
 • Siyah çörek pekmezi rafine şekerden daha sağlıklı olsa da kalorisi hala yüksektir ve bu nedenle şekere alternatif olarak düşünülmemelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*