Polikistik over sendromunu tedavi etmek için 10 ev ilacı

Polikistik over sendromu, kadınlarda hormonal dengesizliğin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. (6)  21  st  yüzyılda, bu hastalık tüm yaş gruplarında 10 milyondan fazla kadınları etkiler büyüyen bir endişe haline gelmiştir.

Bu hastalık, bu hastalığın ilerleyen aşamalarında ortaya çıkan belirgin semptomlarla sessizce ilerler. Kadınlar geleneksel olarak erken belirtileri ve sağlık sorunlarını gözden kaçırma ve bunları aile ve iş kaygıları lehine bir kenara koyma eğiliminde olduğundan, bu durum uzun süre teşhis edilmeden ve tedavi edilmeden ilerleme eğilimindedir.

‘Polikistik’ kelimenin tam anlamıyla birden fazla kist anlamına gelir. Polikistik over sendromlu kadınların yumurtalıklarında sıklıkla birden fazla kist gelişir; ancak, PKOS’lu tüm kadınların kist geliştirmediğine dikkat etmek önemlidir.

Bu hastalık, rahim kanaması gibi iç sorunlara neden olabileceği için fiziksel ve zihinsel olarak zayıflatıcı olabileceği gibi kırılmalara ve fazla yüz ve göğüs kıllarına neden olarak dış görünümünüzü de olumsuz etkileyebilir.

PCOS nedenleri

Kesin neden henüz bilinmemektedir, ancak genetik PCOS alma şansınızı artırmada rol oynayabilir. Etkileyebilecek diğer faktörler şunları içerir:

 • Yüksek kan insülin seviyeleri veya insülin direnci.
 • Polikistik yumurtalıkların androjen üretmesine neden olan düşük dereceli iltihaplanma.
 • Yüksek testosteron, LH veya luteinize edici hormon seviyeleri ve düşük seviyelerde seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) dahil olmak üzere hormonal dengesizlik.
 • Düşük progesteron seviyeleri düzensiz dönemlere neden olur.
 • Bazı nadir durumlarda, hamilelik sırasında emzirmeyi uyaran hormon olan yüksek prolaktin seviyeleri de PKOS’a neden olur.
 • Genetik faktörler: Belirli genlere sahip kişiler ve ailesinde PKOS geçmişi olanlar yüksek risk altındadır.
 • Sigara: Sigara içen kadınların sigara içmeyenlere kıyasla daha yüksek androjen seviyelerine sahip olduğu bulunmuştur.

Polikistik yumurtalık sendromunun belirtileri

Aşağıdakiler, PCOS’un en tipik semptomlarıdır. Bu semptomlardan herhangi birini yaşadıysanız, bugün doktorunuzdan randevu alın.

 • Düzensiz dönemler veya hiç dönem yok.
 • Dönemlerde anormal derecede ağır kanama
 • Erkeklik hormonu androjeninin aşırı seviyeleri.
 • Saç  dökülmesi veya başın incelmesi.
 • Özellikle yüz, göğüs, sırt, karın, parmaklar, baş parmaklar ve ayak parmakları gibi diğer bölgelerde kıllılık veya aşırı kıllanma.
 •  Genellikle anksiyetenin eşlik ettiği depresyon veya ruh hali değişimleri  .
 • Hamile kalmada zorluk veya birden fazla düşük yapma.
 • Bazı kadınlar hamilelik sırasında gebelik diyabeti geliştirir.
 • Yağlı cilt  veya sivilce
 • Obezite
 • Özellikle kilolu kadınlarda uyku apnesi.

PCOS’u önleyin

PCOS’u önlemenin bilinen veya güvenli bir yolu yoktur; Bununla birlikte, iyi beslenerek ve sağlıklı bir vücut ağırlığını veya VKİ’yi koruyarak, PCOS’u doğal olarak tedavi etmeye yardımcı olmak için riskinizi azaltabilirsiniz. (4)

PCOS’u kontrol etmek için ev ilaçları

Polikistik over sendromu, ciddi komplikasyonları olan ciddi bir sağlık sorunudur; Yukarıda açıklanan semptomlardan herhangi birini yaşadıysanız, resmi teşhis ve tedaviye erken başlamak için mümkün olan en kısa sürede jinekolojik randevu almanızı öneririz.

Bu durum teşhis edilmezse veya tedavi edilmezse kısırlık, obezite,  tip 2 diyabet ,  yüksek tansiyon  ve kalp hastalığı gibi ciddi komplikasyonları vardır  . Uzun vadeli senaryoda, endometriyal kansere bile neden olabilir. (5)

Doğru bir teşhis için, önce insülin seviyenizi kontrol etmek için kan testleri ve ardından hormon seviyenizi kontrol etmek için daha detaylı raporlar almanız gerekir.

Polikistik over sendromunun doğal olarak tedavi edilmesine yardımcı olmak için yumurtalıklarınızdaki kistleri tespit etmek için pelvik muayene ve ultrason geçirmeniz gerekecektir.

Yöntem 1: elma sirkesi

Ham, filtre edilmemiş elma sirkesine sağlık iksiri denebilir, çünkü potasyum ve asetik asit açısından zengin bu altın sıvı, kan şekeri seviyelerini düşürerek vücudunuzu mükemmel bir sağlıkta tutmaya çalışır LDL veya kötü kolesterol.

Hatta  metabolizmanızı artırır  ve kilo kaybı için daha etkili bir şekilde kullanılabilir  ,  çünkü obezite yalnızca PCOS semptomlarını daha da kötüleştirecektir.

Ek olarak, bu doğal sirke, PKOS’un komplikasyonlarını kontrol etmeye yardımcı olan güçlü antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. (3)

Bununla birlikte en önemlisi, elma sirkesinin, kadınlarda PKOS başlangıcı ile ilişkili düşük dereceli iltihabı azaltmaya çalışan anti-enflamatuar özellikleri vardır. (9)

En iyi sonuçlar için, bağışıklığınızı artıran tüm yararlı bakterileri içerdiğinden ‘anne’ ile organik elma sirkesi alın. Ayrıca burada ev yapımı elma sirkesi yapmayı da öğrenebilirsiniz   .

Tek adımlı tedavi: elma sirkesini suyla seyreltin ve günlük olarak için.

 • 1 çorba kaşığı çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesini bir bardak ılık suya dökün.
 • İyice karıştırmak için bir kaşıkla karıştırın.
 • Sabah ilk iş olarak seyreltilmiş elma sirkesi için; Daha önce hiç yemediyseniz veya hassas bir mideniz varsa, günde 1 çay kaşığı ile başlayın ve ardından kademeli olarak 1 çorba kaşığı kadar artırın.
 • Ayrıca, şiddetli karın ağrısı veya kramplardan şikayetçiyseniz, 2 çay kaşığı çiğ ve filtre edilmemiş elma sirkesini bir bardak ılık suyla seyreltebilir ve bir saat içinde rahatlatmak için yavaşça içebilirsiniz.
 • Şişkinlik veya ağırlık hissetmeniz durumunda, hemen rahatlamak için 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak ılık su içebilirsiniz.

Yumurtalıklarınızdaki kistleri başarılı bir şekilde küçültmek için en az birkaç ay boyunca her gün sulandırılmış elma sirkesi için. Bununla birlikte, PKOS semptomlarının tekrarlamasını önlemek için bu tedaviye hayatınızın geri kalanında devam etmelisiniz.

Yöntem 2: Chasteberry

Keşiş biberi olarak da bilinen Chasteberry veya vitex agnus-castus, en çok Akdeniz bölgesinde, güney Avrupa’da ve Orta Asya’da bulunan iffetli ağaçtan gelir.

Bu doğal bitkinin tıbbi özellikleri Antik Yunan zamanından beri bilinmektedir ve kadınlarda menopoz ve menstruasyon problemlerini tedavi etmek için geleneksel Batı tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. (10)

Chasteberry, düzensiz veya anormal derecede ağır kanama ve ağrılı adet krampları gibi polikistik yumurtalık sendromuyla ilgili komplikasyonların yanı sıra hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur  .

Not:  Hamileyseniz, emziriyorsanız veya meme kanseriniz varsa hindi meyvesi takviyesi almayın. Bu doğal bitki, herhangi bir antipsikotik ilaç kullanıyorsanız veya Parkinson hastalığı için tedavi görüyorsanız, kesinlikle hayırdır.

Tek Adımlı Tedavi: Polikistik Over Sendromunu Yönetmek İçin Chasteberry Takviyeleri Alın

 • 800 mg ile 1200 mg arasında chasteberry takviyesi günde 3 eşit doza bölünmüş olarak alın. PKOS’u kontrol etmek ve tedavi etmek için bu tedaviye ilk 3 ay devam edin. (8)
 • 3 ay sonra, günlük dozunuzu günde 400 mg’dan 500 mg’a düşürün.

Chasteberry takviyeleri almaya başladığınızda, ilk veya iki hafta içinde kistik ağrıda rahatlama bulacaksınız. PCOS semptomlarının kötüleşmesini önlemek için uzun süreli tedaviye devam edin.

Yöntem 3: Tarçın

Bu tatlı baharat sadece tatlandırıcı tatlılar için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda çay veya kahvede şeker yerine kullanılabilir ve ayrıca insülin direncini azaltarak tip II diyabet yönetimine yardımcı olur.

Yüksek insülin seviyeleri PCOS’un gelişiminde ana nedensel faktör olduğundan, tarçın, insülin seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olduğu için PCOS’u kontrol etmek için çok etkili bir çare olabilir.

Olumlu ve etkili sonuçlar için kaliteli organik Seylan tarçın tozu elde etmeye çalışın ve ucuz Çin tarçını değil.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Organik Tarçın Tozu (insülin direncini azaltır) – 1 çay kaşığı
 • Ham bal (tadı iyileştirmek için) – 1 çay kaşığı
 • Ilık su – 1 bardak

Adım 1. Bir bardak ılık suya tarçın ve bal ekleyin.

 • Bir bardak ılık su iç.
 • 1 çay kaşığı organik tarçın tozu ekleyin.
 • Ayrıca 1 çay kaşığı çiğ bal ekleyin.

Adım 2. İyice karıştırın ve her gün için.

 • İyice karıştırmak için malzemeleri karıştırın.
 • PCOS semptomlarınızı kontrol etmek ve yönetmek için günde 1 bardak iç.

Ayrıca, düzenli diyetinize bir tutam tarçın tozu eklemeye çalışın; biraz yoğurdunuzun veya günlük mısır gevreğinizin üzerine serpin; çorbalarınızı ve et suyunuzu tatlandırmak için biraz serpebilirsiniz.

Yöntem 4: iyot

İyot, vücudunuzun endokrin bezlerinin işleyişini düzenlemeye yardımcı olan temel bir besindir. Aslında eksikliği ciddi rahatsızlıklara neden olabilir ve iyot takviyeleri almak da hipotiroidizmi yönetmede faydalıdır  (iki)

Polikistik yumurtalıklar söz konusu olduğunda, doktorlar PKOS’lu kadınların tipik olarak yetersiz tiroid ile ilişkili semptomlar gösterdiği, ancak tiroid testlerinin normale döndüğü birkaç vaka bildirdiler.

Bu tür hastalarda iyot desteğinin PKOS ile ilgili semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Tek Adımlı Tedavi: Polikistik Yumurtalık Sendromunu Yönetmek İçin İyot Takviyeleri Alın

 • İyot için önerilen günlük sınır yetişkinler için 150 mcg’dir; iyot takviyelerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. (7)
 • İyot seviyenizi doğal olarak artırmak için günlük yemeklerinizde iyotlu tuz kullanın.
 • İyot ve diğer bazı temel besin maddeleri bakımından zengin olan deniz yosunu gibi deniz sebzeleri yiyerek de iyot seviyenizi artırabilirsiniz.
 • Deniz yosunu ve fucus gibi kahverengi algler en yüksek iyot içeriğine sahiptir; Bu deniz yosunlarının kurutulmuş yapraklarını satın alabilir, fırında kavurabilir ve sağlıklı atıştırmalıklar olarak ısırabilirsiniz.
 • Piyasadan deniz yosunu veya fucus takviyeleri de satın alabilirsiniz; sadece günlük 150 mcg iyot sınırını aşmadığınızdan emin olun.

Yöntem 5: Keten tohumu

Keten tohumları çok besleyicidir ve genel sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra PCOS semptomlarını yönetmenize yardımcı olur; Bu tohumlar lif bakımından zengindir ve ayrıca  kabızlığı giderir.

Keten tohumları, östrojen içeren lignanlar açısından zengindir; Bu nedenle, bu sağlıklı tohumlar vücudunuzdaki androjen seviyelerini düşürmeye yardımcı olurken, aynı zamanda testosteronun etkilerini azaltmaya yardımcı olan Globulin veya SHBG Taşıyan Seks Hormonu seviyenizi de arttırır.

Bu tohumlar aynı zamanda vücudunuzdaki iltihaplanmayı ve kötü veya LDL kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olan sağlıklı bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır ve böylece polikistik yumurtalık sendromunun semptomlarına bağlı olarak kalp hastalığı gelişme olasılığını azaltır.

Tek adımlı uygulama: Öğütülmüş keten tohumlarını bir bardak su ile karıştırın ve içirin

 • Bir bardak suya 2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyin.
 • İyice karıştırın ve her gün için; tercihen sabahları aç karnına.
 • Ayrıca öğütülmüş keten tohumlarını günlük diyetinize dahil edebilirsiniz; sadece çorbalarınızın veya salatalarınızın üzerine biraz serpin; Ayrıca mısır gevreğinize veya günlük smoothielerinize de ekleyebilirsiniz.

PCOS’un kendisi uzun vadeli bir hastalık olduğu için, PCOS’u doğal olarak tedavi etmeye ve basınç gibi ortaya çıkan komplikasyonları sürdürmeye yardımcı olmak için yukarıdaki çareyi önemli bir süre boyunca düzenli olarak izlemenizi öneririz.  yüksek kan, kontrol altında.

Método 6: Saw Palmetto

Bu doğal bitki, testere palmetto bitkisinin meyvelerinden elde edilir; Diğerlerinin yanı sıra idrar yolu sorunlarını tedavi etmek için geleneksel Kızılderili tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır.

Bu bitki, düzensiz yerlerde fazla kılların büyümesini azaltmaya yardımcı olan antiandrojenik özelliklere sahip olduğu için özellikle PKOS hastaları için faydalıdır.

Saw palmetto, DHT veya dihidrotestosteronun kan dolaşımından uzaklaştırılmasını engelleyebilen ve kadınlarda yüz veya göğüste düzensiz tüy büyümesine neden olan östrojenin baskınlığına karşı koymak için çalışır.

Not:  Bitkisel takviyeleri başlatmadan önce, PCOS’unuzu veya diğer sağlık problemlerinizi tedavi etmek için aldığınız ilaçlarla çelişmediklerinden emin olmak için daima doktorunuza danışın.

Tek Adımlı Tedavi: Saw Palmetto Takviyeleri Alın

 • PCOS için günlük 320 mg testere palmetto ekstresi alabilirsiniz.
 • Tentür veya sıvı özütleri tercih ediyorsanız, günde 1 çay kaşığı almanız önerilir.

Hormonal dengeyi yeniden sağlamak ve PCOS’unuzun en kötü semptomlarını ve komplikasyonlarını bastırmak için birkaç ay testere palmetto takviyeleri alın.

Yöntem 7: Blackstrap pekmezi

Karabiber pekmezi, şeker kamışı suyunun her gün kullandığımız kristalize beyaz şekere rafine edildiği sürecin bir yan ürünüdür.

Bu zengin siyah sıvı, PKOS’un yaygın bir komplikasyonu olan ağır veya anormal adet kanaması nedeniyle kaybedilen vitaminleri telafi etmeye yardımcı olan demir, temel besinler ve kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengindir.

Ham, süzülmemiş elma sirkesi ile birleştirebilir ve bir taşla iki kuş öldürebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Blackstrap pekmezi (demir içerir) – 1 yemek kaşığı
 • Ham, filtre edilmemiş elma sirkesi (iltihap önleyici) – 1 yemek kaşığı
 • Ilık su – 1 bardak

Adım 1. Ilık suya pekmez ve elma sirkesi ekleyin

 • Bir bardak ılık su iç.
 • 1 çorba kaşığı organik çörek otu pekmezi ekleyin.
 • Ayrıca 1 yemek kaşığı çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesi ekleyin.

Adım 2. PCOS semptomlarını kontrol etmek için her gün iyice karıştırın ve için.

 • Her şeyi birbirine karıştırmak için bir kaşıkla iyice karıştırın.
 • PCOS semptomlarını kontrol etmek için bu karışımı her gün sabahları için.

PCOS ile uğraşırken gücünü korumak ve besin eksikliğini önlemek için 1 çorba kaşığı siyah çörek pekmezini uzun süre tüketin.

Yöntem 8: Hint Yağı Paketi

PCOS’un neden olduğu iltihaplanma nedeniyle sık sık karın veya pelvik ağrı çekiyorsanız, rahatlama için bir hint yağı paketi kullanabilirsiniz. Aslında, hint yağı düzenli kullanımla rahim fibroidlerini küçültmek için de kullanılabilir   .

Isı ve hint yağı uygulaması   iltihabı azaltmaya ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ; böylece vücut sistemlerinizin etkili detoksifikasyonuna izin verir.

Tek adımlı tedavi: Katlanmış bir havluyu hint yağına batırın; ısıt ve uygula

 • Organik hint yağını geniş ağızlı bir kaba dökün.
 • Bir pazen kumaşını katlayın ve hint yağına batırın, tamamen ıslatın.
 • Fazla yağı sıkın ve yağlı bezi karnınıza veya pelvik bölgenize yerleştirin.
 • Isı uygulamak ve ısıtılmış hint yağının faydalarından yararlanmak için üstüne bir sıcak su şişesi yerleştirin.
 • Yağa batırılmış bezi kullanmak biraz dağınık olabileceğinden, onu fermuarlı bir poşetin içine koyabilir ve ardından karnınızın üzerine yerleştirebilirsiniz.

İç iltihabı azaltmak ve ayrıca karın veya pelvik ağrı atakları sırasında ağrıyı hafifletmek için düzenli olarak bir hint yağı paketi kullanabilirsiniz.

Yöntem 9: Nane çayı

Nane yaprakları, yukarıdaki semptomlarda açıklandığı gibi, alışılmadık yerlerde aşırı tüy büyümesini azaltmaya çalışan güçlü antiandrojenik özelliklere sahiptir.

Nane çayı içmek, yumurtlamayı tetikleyen LH veya luteinize edici hormon gibi yararlı hormonların yanı sıra, yumurtalık foliküllerinin uygun şekilde olgunlaşmasını sağlayan folikül uyarıcı hormon veya FSH gibi yararlı hormonların yanı sıra düzenli olarak testosteron seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

Bu, PCOS’un en utanç verici semptomlarını hafifletmek için hormon seviyenizi doğal olarak düzenlemek için oldukça basit ve güvenli bir çözümdür.

Tek Adımlı Tedavi: PCOS’u Kontrol Etmek İçin Günlük Nane Çayı İçin

 • Bir bardak sıcak su alın ve içine 10 dakika nane çayı koyun.
 • Çay poşetini çıkarın ve çayın hafifçe soğumasını bekleyin.
 • Günde 1-2 bardak nane çayı için.
 • Daha güçlü bir çay yapmak için taze nane yaprakları da kullanabilirsiniz; bir bardak sıcak suya bir avuç taze yaprak ekleyin ve en az 20 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra yaprakları süzün ve yeni fincan nane çayınızın tadını çıkarın.

PCOS semptomlarınızı kontrol etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için günlük nane çayı için.

Yöntem 10: Diyet

Polikistik yumurtalık sendromunu yönetmek ve önlemek söz konusu olduğunda diyetiniz ve yaşam tarzınız hayati bir rol oynar. Yedikleriniz vücudunuzun çalışma şeklini ve genel sağlığınızı etkiler, bu nedenle sağlıklı kalmak için sağlıklı yemelisiniz.

 • Başlangıç ​​olarak, abur cubur, işlenmiş yiyecekler ve rafine edilmiş yiyecekleri diyetinizden tamamen çıkararak daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyebilirsiniz.
 • Bunun yerine, tam tahılları, kahverengi pirinci ve otla beslenen sığır eti, organik tavuk veya hindi gibi sağlıklı protein kaynaklarını tercih edebilirsiniz; Omega-3 yağ asitleri açısından zengin oldukları için balık ve kabuklu deniz ürünleri özellikle tavsiye edilir.
 • Vücudunuzdaki testosteron seviyesini artırıp PCOS’unuzu daha da kötüleştirebileceklerinden süt ve diğer süt ürünlerinden kaçının.
 • Diyetinize daha fazla taze meyve ve sebze ekleyin; Bunları yerel çiftçi pazarınızdan satın alın, çoğu ürünün soğuk hava deposundan geldiği bakkaldan değil. Ayrıca, besinler düşük olduğundan ve zararlı olabilecek yapay koruyucular içerdiğinden konserve veya konserve meyve ve sebzelerden kaçının.
 • Beyaz pirinç, patates püresi, pirinç kekleri, kekler, kekler, çörekler veya diğer şekerli tatlılar, balkabağı, krakerler ve kavun ve ananas gibi meyveler gibi glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçının. (bir)
 • Sağlıklı atıştırmalıklar seçin, ayçiçeği, kabak, susam, chia, keten ve kenevir tohumu çiğneyebilirsiniz. Ceviz söz konusu olduğunda kaju, badem, ceviz, ceviz ve macadamia fıstığı tercih edebilirsiniz.
 • Diyetinizdeki şekeri ve nişastayı azaltın, karbonhidratları azaltın ve günlük diyetinizde daha fazla protein alın hayvansal proteini tercih etmenize gerek yoktur; Fasulye ve baklagiller şeklindeki bitki proteinleri çok daha sağlıklıdır. Satın alırken konserve veya konserve yerine kuru çeşitleri tercih edin.
 • Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla pişirin ve yumurta, avokado gibi sağlıklı yağlar ve badem veya ceviz yağı gibi daha sağlıklı fındık ezmesi yiyin.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Obeziteyi kontrol etmek için düzenli egzersiz yapın ve PCOS’u doğal olarak tedavi etmeye yardımcı olmak için metabolizmayı uyarın.
 • Erken teşhis ve tedavi için düzenli jinekolojik muayeneler yaptırın.
 • Kan şekeri seviyenizi doğal olarak düşürmeye yardımcı olmak için günlük diyetinize çemen otu tohumlarını da dahil edebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*