Sarımsağın Sağlığa Faydaları: Maya Enfeksiyonları, Soğuk Soğuklar, İYE’ler ve Daha Fazlası

Onu sevebilir ya da ondan nefret edebilirsin, ama onu görmezden gelemezsin.

Orta Asya’ya özgü sarımsak, güçlü antibiyotik özelliklerinden dolayı binlerce yıldır yemek pişirmek için bir baharat olarak ve geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Hatta Rus hükümeti antibiyotikleri bittiği zaman askerlerini tedavi etmek için kullandığından, II.Dünya Savaşı sırasında “Rus penisilini” olarak adlandırıldı.

Baharatlı sarımsak, iyileştirici özelliklerini sarımsak karanfilleri ezildiğinde açığa çıkan bileşik allisin’den alır. Sarımsak ayrıca sağlığa faydalı olan kükürt, çinko, kalsiyum ve selenyum açısından da zengindir. (bir)

Dikkat  : Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız veya ameliyat için planlandıysanız sarımsak ilaçları kullanmayın.

Sarımsağı doğal bir çare olarak kullanın

Kellikten idrar yolu enfeksiyonuna, atlet ayağına ve daha fazlasına kadar 14 yaygın sağlık sorunu için sarımsağı evde tedavi olarak nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yöntem 1: kulak enfeksiyonu

Kulak enfeksiyonunun en yaygın nedeni bakteri veya mantardır. Sarımsağın sağlığa faydalarından biri, kulak enfeksiyonunu tedavi etmek için geniş spektrumlu bir antibiyotik olarak çalışabilmesi   ve aynı zamanda anında ağrı kesici vermesidir. (iki)

Jundishapur Journal of Microbiology’de yayınlanan bir 2015 çalışması   , bakteri, mantar ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak için taze sarımsak özütünün kullanımını desteklemektedir. (3)

Tek adımlı tedavi: Enfekte olan kulağa sarımsak yağı sürün

 • Enfekte kulak yukarı bakacak şekilde yan yatın.
 • Etkilenen kulağa 2 damla sarımsak yağı damlatın.
 • Yağın akmasına izin vermek için başınızı eğmeden önce birkaç dakika pozisyonda kalın.

Enfeksiyonu tamamen temizlemek için 1 hafta boyunca günde 3 kez kullanın.

Ağrıyı hafifletmek için bu ilacı ılık kompres ile uygulayabilirsiniz.

Yöntem 2: İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)

İdrar yolu enfeksiyonuna (İYE) genellikle idrar yolu yoluyla mesaneye giren E. coli bakterileri neden olur. Doktorlar genellikle durumu tedavi etmek için antibiyotik reçete ederken, zamanla bu antibiyotikler bakterileri ilaçlara dirençli hale getirebilir.

Sarımsakta bulunan allisin, bağırsağınızdaki doğal florayı engellemeden, ilaca en dirençli bakteri türlerine karşı bile doğal olarak çalışabilir. (4)

Tek Adımlı Tedavi: Bir İYE’yi İyileştirmek İçin Her Gün Sarımsak Çayı İçin

 • 1 bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı kıyılmış sarımsak ekleyin.
 • Örtün ve 5 dakika dinlendirin.
 • Demlenmiş suyu süzün ve için.

İdrar yolu enfeksiyonundan  tamamen  kurtulmak için bu içeceği 1 hafta boyunca günde iki kez tüketin   .

Yöntem 3: bronşit

Viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bronşiyal tüplerin iltihaplanması veya şişmesi bronşit olarak bilinir. (5)  Sarımsağın güçlü antiviral ve antibakteriyel özellikleri, onu bronşit için mükemmel bir çare haline getirir   . Bal ile birlikte sarımsak iltihabı azaltmaya ve sürekli öksürükleri gidermeye yardımcı olacaktır. Bal ayrıca boğaz ağrısında koruyucu bir tabaka oluşturacaktır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kıyılmış sarımsak (antimikrobiyal) – 1 yemek kaşığı
 • Bal (boğazı yatıştırır) – 1 yemek kaşığı

Tek adımlı tedavi: sarımsak ve balı karıştırın ve günlük olarak tüketin

 • Bir kaseye 1 çorba kaşığı kıyılmış sarımsak ve bal koyun.
 • Bir macun oluşturmak için iyice karıştırın.

Bronşit semptomları ortadan kalkana kadar günde iki kez bu macundan 1 tatlı kaşığı tüketin.

Yöntem 4: Maya Enfeksiyonu ve Mesane Enfeksiyonu

Antimikrobiyal sarımsak  , tıbbi olarak kandidiyaz olarak bilinen bir maya enfeksiyonunu tedavi etmek için de kullanılabilir  . Enfeksiyona candida albicans mantarı neden olur. Öncelikle vajinal bölgeyi etkilemekle birlikte alt karın bölgesinde, göğüs altında, protez çevresinde ve tırnak yatağında da gelişebilir.

Etkilenen cilde ezilmiş sarımsak sürmek, antibiyotik allisin salgılayarak enfeksiyonu tamamen öldürecektir. Ezilmiş sarımsak, vajinal bölgeye uygulandığında mesane enfeksiyonunu da  iyileştirebilir  .

Tek adımlı tedavi: etkilenen bölgeye ezilmiş sarımsak uygulayın

 • İnce bir macun elde etmek için 3 veya 4 diş sarımsağı iyice ezin.
 • Macunu etkilenen cilde uygulayın ve 30 dakika bekletin. Mesane enfeksiyonu için kadınlar macunu vajinal bölgeye uygulayabilir.
 • Suyla durulayın ve cildinizi kurulayın.

Enfeksiyon geçene kadar sarımsak ezmesini günde bir kez uygulayın.

Ayrıca, mantar enfeksiyonunu içeriden iyileştirmek için her gün 2 veya 3 diş sarımsak tüketebilirsiniz.

Not  : Sarımsak cildi tahriş edebileceğinden, etrafını bir vazelin tabakasıyla kaplayarak çevredeki sağlıklı cildi koruyun.

Yöntem 5: Bakteriyel Vajinoz

Vajinadaki kötü bakterilerin sayısı iyilerden fazla olduğunda, bakteriyel vajinoz olarak da bilinen vajinal enfeksiyona yol açar. Enfeksiyon vajinada kaşıntıya ve yanma hissine neden olabilir ve ayrıca beyaz veya sarı renkli bir akıntıya neden olabilir. Sarımsakta bulunan allisinin güçlü antibiyotik özellikleri, istilacı patojenleri öldürecek ve enfeksiyonu tedavi edecektir. (6)

Tek adımlı tedavi: vajinanıza bir diş sarımsak yerleştirin

 • Kabuğu bir diş sarımsaktan çıkarın. Allisin’i hızlı bir şekilde serbest bırakmak için tırnağa küçük girintiler yapabilirsiniz.
 • Dişi vajinanıza yerleştirin ve gece boyunca bırakın. Ertesi sabah kolayca çıkarmak için dişin etrafına ince bir iplik bağlayabilirsiniz.

Sarımsak, semptomlarınızı sadece bir gecede düzeltir. Bakteriyel vajinozu tamamen tedavi etmek için bu çare ile 1 hafta devam edin   .

Yöntem 6: kolesterol

Sarımsağın sağlığa faydalarından biri de  kandaki LDL’yi  (   düşük yoğunluklu lipoprotein ) veya “kötü” kolesterol seviyesini düşürebilmesidir. Kolesterolün arter duvarlarına yapışmasını engelleyerek arter tıkanmasını önler. Sarımsak ayrıca kan pıhtılaşmasını önlemek ve tansiyonu düşürmek için doğal bir kan inceltici görevi görür. (7)

Tek adımlı tedavi: Her gün taze sarımsak tüketin

 • Baharatlı tadı tolere edebiliyorsanız, her gün 2-4 diş sarımsak yiyin.
 • Aksi takdirde tüketimi kolaylaştırmak için 5-7 diş sarımsak pişirirken kullanabilirsiniz. Bunları çeşni olarak kullanabilir veya çorbalara ve tavada kızartmalara ekleyebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, sarımsak takviyeleri almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Bu ilacı en az 1-2 ay kullanmaya devam edin. Ardından, LDL seviyenizin yeterince düşüp düşmediğini belirlemek için bir test için doktorunuza görünün. 

Yöntem 7: Diyabet

Sarımsağın sağlığa faydalarından biri, vücudunuzdaki insülin üretimini artırabilen ve böylece kan şekeri seviyelerini  daha iyi  düzenleyebilen allisin, allil propil disülfid ve S-alil sistein sülfoksit gibi bileşikler içermesidir   .

Çok sayıda çalışma, yüksek doz sarımsak özlerinin, diyabetik hayvanlarda kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürebileceğini ve insülin direncini azaltabileceğini göstermiştir. (1)  Sarımsak, doğru miktarda alındığında insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olabilir. Doktorunuza danıştıktan sonra çiğ olarak veya takviye şeklinde tüketilebilir.

Tek adımlı tedavi: Günlük taze sarımsak veya sarımsak takviyeleri tüketin

 • Çiğ sarımsak tüketiyorsanız günde 3 öğün yemeğinizle birlikte 1 diş sarımsak yiyin.
 • Takviyeler için, birden fazla doza bölünmüş olarak günde 600 ila 1200 mg alın. Bunlar yaklaşık değerlerdir. Kilonuz ve sağlığınız için doğru dozaj için doktorunuza danışın.

Yöntem 8: Gıda zehirlenmesi

Sarımsak, gıda zehirlenmesini tedavi etmek için de kullanılabilen doğal bir antibiyotiktir   . Sadece sorunlu bakterileri öldürmekle kalmayacak, aynı zamanda mide ağrısı ve ishal gibi ilgili semptomları da iyileştirecektir.

Tek adımlı tedavi: bir diş sarımsağı suyla yutun

 • 1 diş sarımsağı soyun ve bir bardak su ile yutun. Birkaç saat sonra rahatlamalısın.
 • Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı sarımsak ve soya fasulyesi yağını karıştırıp ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletmek için karnınıza sürebilirsiniz.

Mideniz tekrar normal çalışana kadar 2-3 gün günde 1 diş sarımsak tüketin.

Yöntem 9: astım

Sarımsak sütü astım için eski bir çare. Sarımsak, alerjenlere bağlı astım ataklarını önlemek için antihistaminik (antialerjik) görevi gören quercetin adlı bir element içerir. Sarımsak ayrıca bronşiyal tüpleri genişletmek ve nefes almayı kolaylaştırmak için bir anti-enflamatuar ajan görevi görür.

Düzenli sarımsak tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve sizi bazen astım ataklarını tetikleyebilen soğuk algınlığı ve gripten korumaya yardımcı olabilir. Bu ilaçta kullanılan ılık süt, solunum sistemini sakinleştirecek ve iltihabı azaltacaktır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sarımsak, soyulmuş ve ezilmiş (antihistamin) – 1 yemek kaşığı
 • Süt (antiinflamatuar) – ¼ fincan

Adım 1. Ezilmiş sarımsak ve sütü kaynatın.

 • Yarım bardak sütü bir tencereye dökün.
 • 1 yemek kaşığı soyulmuş ve ezilmiş çiğ sarımsak ekleyin.
 • Kaynatın, ardından 2 ila 3 dakika kaynamaya bırakın. Karışımın tavanın dibine yapışmasını önlemek için karıştırmaya devam edin.

Adım 2. Sarımsak sütü süzün ve için.

 • Sarımsak sütü bir bardağa süzülür.
 • İçmesi rahat olana kadar sütü soğumaya bırakın.
 • Sarımsak sütü olduğu gibi için veya lezzet için biraz bal ekleyin.

Şiddetli astım semptomlarını hafifletmek  ve ayrıca atakları önlemek için günde bir kez sarımsak sütü  için.

Yöntem 10: Kan basıncı

Günlük olarak sarımsak ve limon suyu karışımı tüketimi kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir   . Sarımsak, kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan nitrik oksit ve hidrojen sülfit üretimini uyarır. Ek olarak limon, kan damarlarının yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur. Limon suyundaki yüksek C vitamini içeriği, serbest radikal hasarını azaltmaya ve kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. (8)

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kıyılmış sarımsak (kan damarlarını rahatlatır) – 2 çay kaşığı
 • Taze sıkılmış limon suyu (antioksidan bakımından zengin) – 1 yemek kaşığı

Tek adımlı uygulama: limon ve sarımsağı birleştirin ve sadece sıvıyı tüketin

 • 2 tatlı kaşığı ezilmiş sarımsak ve 1 yemek kaşığı taze limon suyunu bir kavanoza koyun.
 • İyice karıştırın ve karışımı oda sıcaklığında 15 ila 30 dakika bekletin.
 • Sarımsağı değil, sadece demlenmiş sıvıyı tüketin.
 • Günde 3 defa 1 ila 2 çay kaşığı sıvı alın. Bir bardak su ile devam edin. Kalan sıvıyı buzdolabında saklayın.

Yüksek tansiyonu kontrol etmek için bu ilacı düzenli olarak kullanın.

Yöntem 11: Soğuk

Kışın soğuk kaçınılmazdır. Sarımsak, limon ve karabiberle yapılan bu sağlıklı, bağışıklık artırıcı içeceği içmek soğuk mevsimde sizi güvende tutabilir.

Antiviral ve antiinflamatuar sarımsak, virüsü öldürmeye ve burun geçişlerini sakinleştirmeye yardımcı olur. Limon, vücudunuzun enfeksiyona karşı direncini artırmak için size bir C vitamini takviyesi verir. Karabiber, göğüs tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Su – 1 su bardağı
 • Karabiber (tıkanıklıkla savaşır) – ½ çay kaşığı
 • Taze sıkılmış limon suyu (bağışıklığı artırır) – 1 limon
 • Kıyılmış sarımsak (antiviral) – ½ yemek kaşığı

Adım 1. Malzemeleri bir tavaya ekleyin.

 • Bir tencereye 1 bardak su dökün.
 • Yarım yemek kaşığı kıyılmış sarımsak ekleyin.
 • Çay kaşığı karabiber ekleyin.
 • Son olarak 1 limonun suyunu ekleyin.

Adım 2. Sıvıyı kaynatın, süzün ve için

 • Karışımı kaynatın.
 • Tavayı bir kapakla kapatın ve 12 ila 15 dakika pişirin.
 • Sıvıyı süzün ve biraz soğumaya bırakın, sonra için.

Soğuk algınlığını tedavi etmek veya önlemek için bu karışımı günlük yapın ve için   .

Yöntem 12: Miyomlar

Sarımsak, fibroid büyümesini küçültmeye ve önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir   . Sarımsağın içinde bulunan C vitamini ve B6 vitamini gibi vitaminler, rahimdeki miyomların nedenlerinden biri olan kadınlık hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Sarımsak ayrıca iyi huylu tümörlerin büyümesini önlemek için antioksidanlar sağlayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Tek adımlı tedavi: Her gün diş sarımsak tüketin

 • Her gün 3-4 diş sarımsak yiyin. Bunları ayrıca antiinflamatuar görevi gören ve miyomlara bağlı ağrıyı azaltan sütle birlikte alabilirsiniz.
 • Büyük fibroidleriniz varsa, takviye şeklinde daha büyük dozlarda sarımsak almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Miyomlarınız tamamen iyileşene kadar çiğ sarımsak veya takviyeleri almaya devam edin.

Yöntem 13: Bademcik taşları

Bademcik taşları, bademciklerin oluklarında biriken, şişmelerine ve ağız kokusuna neden olan kireçlenmiş döküntü ve bakteri yığınlarıdır. Sarımsak, bademcik taşlarından doğal olarak kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Sarımsak dişlerini çiğnemek ağzınızda allisin salgılayarak bademcik taşları üzerindeki bakterileri öldürecek ve aynı zamanda daha fazla oluşmasını engelleyecektir.

Tek adımlı tedavi: günde 3 veya 4 kez bir diş sarımsak çiğneyin

 • Suyunu ağzınıza boşaltmak için soyulmuş bir diş sarımsağı çiğneyin.
 • Yapabildiğiniz kadar tutun ve sonra yutun.
 • Bakterileri öldürmek için bir bardak su iç.

Boğazınızdaki ağrı ve rahatsızlıktan kurtulana kadar bu ilacı günde 3-4 kez kullanın.

Yöntem 14: şişme

Sarımsak   , sindirim sistemini uyararak ve bağırsaklardaki gazı rahatlatarak şişkinliği giderebilir . Ayrıca vücuttan gaz üretebilen toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Tek adımlı tedavi: günde birkaç kez sarımsak çayı için

 • 1 bardak sıcak suya 1 veya 2 diş kıyılmış sarımsak koyun.
 • Kupaya bir kapak koyun ve 5 dakika demlenmesine izin verin.
 • Demlenmiş suyu süzün ve için.

Bu sarımsak çayını içtikten birkaç dakika sonra rahatlamalısın. Bu çayı şişkin hissettiğinizde yapın ve için.

Sarımsağın Sağlığa Faydalarından Yararlanmanın İpuçları

 • Kurutulmuş sarımsak o kadar etkili olmayabileceğinden, her zaman ev ilaçları olarak taze sarımsak kullanın.
 • Tazeliğini kontrol etmek için, bir diş sarımsağı uzunlamasına ikiye kesin ve filiz arayın. Filiz sarı veya yeşilse, sarımsağınızın kullanımı iyi demektir. Kırışmış ve kahverengiye dönmüşse, sarımsak karanfilini atın.
 • Herhangi bir takviye türüne başlamadan önce daima doktorunuza danışın.
 • Bu ilaçları kullanmak sizi sarımsaklı nefese bırakabilir. Sarımsak nefesinden kurtulmanın bazı kolay yollarını öğrenin   .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*